КНДР побудувала завод зі збагачення урану за допомогою Пакистану

Крім зарядів з плутонію Північна Корея здатна створювати зброю і з урановою начинкою.

Керівник робіт зі створення пакистанської ядерної бомби вчений-фізик Абдул Кадір Хан стверджує, що КНДР за допомогою Пакистану побудувала завод по збагаченню урану. Це означає, що крім зарядів з плутонію Північна Корея здатна створювати зброю і з урановою начинкою, йдеться у звіті пакистанського вченого.

У звіті говориться, що ще в 90-х роках КНДР запустила завод з виробництва газу, потрібного для збагачення урану. А вже до 2002 року Північна Корея мала не менше 3 тис. центрифуг і могла збагачувати уран, щоправда, у невеликих кількостях. Пакистан, як стверджує вчений-ядерник, надавав північнокорейцям обладнання, креслення і технічні консультації.

Співробітники розвідки і Держдепартаменту США заявили, що звіт підтверджує підозри, що стосуються робіт в Північній Кореї зі створення ядерної зброї. Адже Пхеньян у вересні 2009 року оголосив, що просунувся до завершального етапу в оволодінні процесом збагачення урану. Тобто він буде незабаром здатний виготовляти не тільки плутонієвий, але і уранові бомби.

За твердженням Хана, Пакистан і Північна Корея протягом 10 років підтримували між собою дуже тісні зв'язки. Він описує, як в 1999 році північнокорейці привезли його в тунель в горах. Йому показали ящики, що містять компоненти для трьох ядерних боєголовок. Вони могли бути зібрані і встановлені на ракетах протягом однієї години. "Окремо в шести ящиках зберігались детонатори для бомб".

Поїздка Хана відбулася за сім років до того, як КНДР провела перше ядерне випробування. На думку американських чиновників, звідси випливає, що досягнення КНДР більш значні і країна має більш досконалу зброю, ніж вважали раніше.

Тим часом, колишній директор лабораторії в Лос-Аламосі Зігфрід Хекер висловив сумнів, що КНДР в 1999 році володіла достатньою кількістю розщеплюючого матеріалу для виробництва уранової бомби. Хекер побував на ядерних об'єктах Північної Кореї в 2004 році. За його словами, Хан, звинувачений пакистанською владою в незаконній торгівлі ядерними технологіями, намагається вигородити себе.

Нагадаємо, 9 лютого цього року Хан був звільнений з-під домашнього арешту, під яким був з 2004 року, коли влада країни звинуватила його в передачі ядерних секретів Ірану, КНДР, Лівії та Малайзії. Повідомлялося, що в ході допитів Хан зізнався в цьому, але в червні 2008 року вчений заявив, що зізнання були зроблені під тиском.

Як стверджує Хан, насправді між Ісламабадом і Пхеньяном існувала негласна домовленість, що пакистанська сторона буде консультувати північнокорейців по роботі центрифуг в обмін на допомогу Пхеньяну в установці ядерної боєголовки на ракеті "Гаурі" - варіанті північнокорейської ракети "Нодон", купленої Пакистаном у КНДР.

Пакистанські офіційні особи стверджують, що уряд не мав відношення до передачі таких чутливих технологій. Але Хан говорить, що вона була схвалена на вищому політичному і військовому рівні. Згоду дав, зокрема, генерал Халід Кідваі, який зараз відповідальний за стан ядерних сил Пакистану.

Хан пише, що він їздив в КНДР ще в 1994 році на прохання армійського командування і Беназір Бхутто, яка тоді очолювала уряд. Тоді й було закуплено 10 ракет "Нодон" за 150 млн доларів. А північнокорейські фахівці приїхали в ядерний комплекс Кахута на північному сході Пакистану. Вони вільно спілкувалися там з пакистанськими вченими та інженерами. У підсумку КНДР отримала 20 "застарілих" центрифуг.

Тим часом, експерти вважають, що вірогідно судити про наявність ядерних засобів у КНДР можна тільки по двох випробуваннях, які вона провела. "Другий вибух був більш потужним. Силу обох вибухів точно виміряли фахівці декількох держав", - заявив російській газеті старший науковий співробітник Інституту Далекого Сходу РАН Роальд Савельєв. За його словами, Хан дійсно консультував вчених з КНДР, але ці контакти були перервані. "США, пакистанська влада та й південнокорейці тепер стежать за кожним кроком Пхеньяну в ядерній сфері", - відзначив Савельєв.

Російський експерт, як і ряд його американських колег, підкреслив, що на початку 2000-х років КНДР навряд чи володіла ядерною зброєю, готовою до бойового застосування.

Читайте також:

КНДР не відмовиться від ядерної зброї, тому що боїться США

КНДР оголосила "зоною вогню" спірні з Північною Кореєю води  

Армія КНДР приведена у стан підвищеної боєготовності

У Північній Кореї закриті всі магазини та заборонена готівка

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: