Коли Рекс Тіллерсон подивився в очі Путіна, він побачив чорне золото – Bloomberg

Протягом багатьох років Тіллерсон слідував принципу жорсткої дипломатії, завдяки чому він може впоратися і з Трампом.

Коли в 2012 році Барак Обама і Володимир Путін зустрілися на саміті G20 в Мексиці, Європа приходила до тями після грецької боргової кризи, а арабський світ був охоплений полум'ям від Лівії до Сирії.

Про це пишуть Стівен Бірман, Ірина Рєзнік і Грегорі Уайт в статті "Коли Рекс Тіллерсон подивився в очі Путіна, він побачив чорне золото", опублікованій на сайті Bloomberg.com.

Чиновники США були приголомшені, коли першим, що хотів обговорити Путін, виявилося питання про "романи" його нафтового гіганта "Роснефть" з компанією Exxon Mobil Рекса Тіллерсона, кажуть присутні на зустрічі. Всього за два місяці до цього Путін особисто головував під час укладення їхньої нової угоди, яка надала "Роснефти" доступ до передових технологій буріння, а Exxon - частку потенційних десятків мільярдів барелів нафти в Арктиці і Чорному морі.

Тіллерсон шукав дружби з Путіним відтоді, як вони вперше зустрілися на далекосхідному острові Сахалін в 1999 році, після того, як відставний полковник КДБ несподівано став прем'єр-міністром. Призначивши Тіллерсона на пост держсекретаря минулого тижня, обраний президент Дональд Трамп високо оцінив його здібності управління компанією по всьому світу. Але наступного місяця "вічного нафтовика" чекає справжній допит у Конгресі. Законодавці хочуть з'ясувати, чи зможе Тіллерсон поставити національні інтереси на перше місце, особливо у випадку з Росією, де він провів майже два десятиліття, розвиваючи відносини з колишнім шпигуном, якого сенатор Джон Маккейн назвав "бандитом і вбивцею".

Під час їхньої першої зустрічі впертий техасець був проти інвестування мільярдів доларів, необхідних для того, щоб досягти багатьох морських родовищ у рамках проекту компанії Exxon "Сахалін-1" без стабільного уряду в Москві, партнера в угоді про розподіл виробництва. До відставки 31 грудня Борис Єльцин змінив чотирьох прем'єр-міністрів за 16 місяців, перш ніж зупинився на Путіні, який мав намір відновити контроль держави над застарілою промисловістю, розореною і приватизованою після розпаду Радянського Союзу.

"Він усе знає"

Тіллерсон, який як і Путін народився в 1952 році, коли Гаррі Трумен і Йосип Сталін ділили світ, швидко завоював серце нового президента. Він підтримував партнера Exxon за проектом "Сахалін-1", державну компанію "Роснефть", яка втратила кошти. Він подвоїв витрати на розробку далеких і ризикованих родовищ (які розташовані ближче до Токіо, ніж до Москви), пізніше він сказав, що робота прискорилася, після того як Путін очолив країну.

"Тіллерсон зустрічався з кожним міністром, губернатором, усіма, хто міг вплинути на "Сахалін-1", - сказав Ігор Юсуфов, міністр енергетики Путіна з 2001 до 2004 року, в інтерв'ю у Москві. "Він пройшов через все і все знає".

Коли в 1996 році було визначено правовий статус Exxon і "Роснефти" в проекті "Сахалін-1", видобуток російської компанії був на рівні всього лише 240 тисяч барелів на день, маленька частина від рівнів радянської епохи. Через десять років тільки сам острівної проект добував чверть мільйона барелів на день, допомагаючи "Роснефти" фінансувати хвилю поглинань, яка дозволила збільшити виробництво в 20 разів і перевершити Китай і навіть сам Exxon.

Тіллерсон не тільки створив "дійну корову" для Exxon, яка окупиться протягом десятиліть, він створив диво інженерної думки, яке допомогло по-новому подивитися на можливості в умовах суворого клімату, побити безліч рекордів швидкості буріння, серед них свердловина вісім миль завдовжки. Уражена його здатністю освоїти один із найбільш складних - і потенційно прибуткових - бізнес-кліматів у світі, компанія Exxon в 2006 році нагородила Тіллерсона подвійною посадою - голови і генерального директора.

Путін vs. Ходорковський

Але, ймовірно, покупка частки ЮКОСа - точніше відмова від неї - також допомогла Тіллерсону і його босові, на той час Лі Реймонду, заслужити повагу Путіна.

Михайло Ходорковський створив ЮКОС на основі активів, придбаних на сфальсифікованих аукціонах при Єльцині. У 2003 році, відстоюючи корпоративну прозорість, він став улюбленцем-інвестором. Він також використовував своє величезне багатство, фінансуючи опозиційних законодавців, щоб кинути виклик Путіну. Ходорковський намагався продати частку ЮКОСа компанії Exxon частково для політичного страхування. Він вирішив, що йому допоможе зв'язок із величезною техаською нафтовою компанією, тоді як техаський нафтовик був у Білому домі. Двома роками раніше Джордж Буш сказав, що подивився "в очі" Путіну, і вважає його "дуже прямолінійним і таким, який заслуговує на довіру".

Дозволити Exxon або будь-якій іншій іноземній компанії отримати основний пакет акцій найбільшого в Росії виробника нафти тоді було неприйнятним для Путіна, зокрема, тому що він вважав ЮКОС вкраденим майном. Чиновники в Москві роз'яснили цю позицію Тіллерсону, який врешті-решт вирішив, що недоліки цієї угоди істотно перевершують її переваги, сказав Юрій Шафраник, колишній міністр енергетики, який очолює "Союзнефтегаз", нафтогазову компанію з інтересами в Іраку і Сирії.

"У вересні 2003 року я сказав Тіллерсону і чотирьом його заступникам, що активи, приписувані ЮКОСу, забрали у народу незаконно", - сказав Шафраник в інтерв'ю. "Відступивши, він продемонстрував глибоку політичну мудрість - в іншому випадку Exxon ніколи б не змогла вести бізнес у Росії".

За місяць Ходорковський був арештований у своєму літаку на злітній смузі сибірського аеропорту. В остаточному підсумку він провів 10 років у в'язниці, в тому числі за звинуваченням у шахрайстві, а ЮКОС тим часом зіткнувся з більш ніж $ 30 млрд податкової заборгованості, був роздроблений і проданий, в основному "Роснефти". У 2004 році Путін призначив свого давнього союзника Ігоря Сєчіна головою "Роснефти".

Ходорковський, який зараз живе в Лондоні, сказав, що пам'ятає Тіллерсона як "хорошу людину", який нагадував йому покійного Віктора Черномирдіна, колишнього голови "Газпрому" і прем'єр-міністра Єльцина.

Сєчін, мотоцикли

Зв'язки, які за багато років сформувалися між Тіллерсоним, Путіним і Сєчіним, роблять його ідеальним кандидатом на пост держсекретаря з точки зору Росії; про це говорять більше десятка чиновників і бізнесменів у Москві, в тому числі мільярдер Михайло Фрідман, колишній партнер BP, акціонер "Роснефти".

Відносини Тіллерсона з "Роснефтью" мали дуже важливе значення для того, щоб позбавити проект "Сахалін-1" долі "Сахаліну-2", коли десять років тому урядовці почали атакувати угоди про розподіл видобутку часів Єльцина, каже керівник проекту "Сахалін-1" того часу, який попросив не називати його імені.

Після декількох місяців інтенсивного тиску і публічних чвар Royal Dutch Shell в 2006 році була змушена поступитися контролем над "Сахаліном-2", оператором першого російського заводу зрідженого природного газу, своєму партнеру "Газпрому", давньому підконтрольному державі конкуренту "Роснефти". Тіллерсон мудро вчинив, що поводився вкрай стримано під час цього конфлікту, і дозволив "Роснефти" укласти угоду з чиновниками в Москві за закритими дверима, сказав виконавчий директор.

Сєчін, який колись сказав, що хотів би разом з Тіллерсоним об'їхати Америку на мотоциклах, був гостем глави компанії Exxon під час його першої поїздки в США в 2012 році. Два нафтових титани відвідали Уолл-стріт і головний офіс кампанії в Ірвінгу. Рік по тому Путін нагородив Тіллерсона Орденом Дружби.

Управляти Трампом

Проте "Сахалін-1" все ж зіткнувся з конфліктами. У трьох його родовищах перебуває понад 2 мільярди барелів нафти, яка є такою, що потенційно витягується, і 485 мільярдів кубічних метрів газу, - досить, щоб покривати попит ЄС протягом року. Однак зусилля з експорту газу були заблоковані "Газпромом" і його союзниками в Москві, тоЖ Exxon просто перекачує більшу частину газу, який видобуває разом з нафтою, назад в землю, і чекає.

Торік Exxon зробив незвичайний крок і подав позов до міжнародного суду проти Росії на суму близько $ 500 млн через спірні податки за проектом "Сахалін-1".

Минулого року Тіллерсон вдягнув свого капелюха дипломата і прилетів до Москви, щоб обговорити правові дії з міністром енергетики Олександром Новаком. Зазвичай Тіллерсон зустрічався з Путіним, коли був у місті, але того разу він не був на порядку денному президента, повідомив Дмитро Пєсков, прес-секретар Кремля. Сєчін і Exxon заявили, що сподіваються на врегулювання спору мирним шляхом.

"Ми працюємо з урядом, щоб вирішити цю проблему", - сказав представник Exxon Вільям Холбрук телефоном у середу.

Після подачі позову Тіллерсон висловлював зневагу адміністрації Обами, відвідуючи щорічні презентації Путіна в Санкт-Петербурзі і повторюючи свою критику на адресу санкцій, введених через дії Путіна в Україні, які призупинили діяльність Exxon в російській Арктиці. У цьому місяці в Вашингтоні лобісти Exxon успішно виступили проти законопроекту, який створив би складнощі для скасування цих санкцій Трампом, повідомляє Politico.

Жорстка дипломатія - це шлях Exxon, якому Тіллерсон слідував протягом багатьох десятиліть, заслуживши повагу Росії за свою непохитність, говорить Едвард Чоу, старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

"Велике запитання, чи зможе людина, яка працювала в такій сильній, згуртованій корпоративній культурі протягом 40 років, змінитися і стати ефективним дипломатом, - сказав Чоу. - Ніхто не знає відповіді на це запитання, але якщо він може вести справи з Путіним і Сєчіним, то зможе впоратися і з Трампом, якщо взагалі хтось може впоратися з Трампом ".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: