Конгрес поставив під загрозу шпигунські ігри спецслужб

Конгрес проголосував за новий варіант закону про прослуховування іноземців, який значно ускладнить роботу спецслужб США.

Палата представників конгресу США на засіданні в четвер увечері проігнорувала загрозу вето з боку Джордж Буша та при 227 голосах "за" і 189 "проти" схвалила новий варіант законопроекту про прослуховування американськими спецслужбами іноземців за кордоном, підозрюваних у причетності до іноземної розвідки або зв'язках із терористами.

За декілька годин до голосування Білий дім розповсюдив у Вашингтоні заяву, в якому повідомив, що в разі надходження даного законопроекту в його нинішньому вигляді на стіл Буша "директор національної розвідки й інші старші радники президента рекомендують, щоб він наклав на законопроект вето".

Кадр зі стрічки німецького режисера Флоріана Хенкеля фон Доннерсмарка "Життя інших"
Кадр зі стрічки німецького режисера Флоріана Хенкеля фон Доннерсмарка "Життя інших"
За даними Білого дому, запропонований демократами законопроект про "прослушку" містить ряд серйозних "технічних недоліків" і, зокрема, "створює непотрібні перешкоди в зборі даних про зарубіжні розвідувальні цілі, що знаходяться за межами США", а також "обмежує тип зарубіжної розвідувальної інформації, яку можна отримати".

При цьому Білий дім підкреслює, що в його нинішньому вигляді законопроект "не забезпечує захисту від позовів" для тих американських телекомунікаційних компаній, які "сприяли уряду після терористичних актів 11 вересня 2001 року".

Затверджений сьогодні палатою представників законопроект вносить поправки в існуючий у США з 1978 року "Закон про спостереження за іноземною розвідкою" (FISA - Foreigh Intelligence Surlelliance Act), відповідно до якого американські спецслужби мають право на перехоплення телефонних переговорів за кордоном між іноземцями без звернення за спеціальним ордером до американського суду.

Гучні скандальні викриття навколо дій адміністрації Буша з перехоплення переговорів громадян США без судового ордера та навколо участі в цьому ряду провідних американських телефонних компаній викликали хвилю громадського обурення в Америці та привели до подачі до судів одразу декількох багатомільярдних позовів проти таких компаній.

Білий дім відкидає звинувачення в неправомочності таких перехоплень і пояснює дії спецслужб США необхідністю боротьби з тероризмом і здійснення перехоплення нових видів комунікацій, включаючи комп'ютерний і стільниковий телефонний зв'язок, яких під час ухвалення закону FISA майже 30 років тому не було.

Після скандалу демократи в конгресі США приступили до роботи з коригування багатьох положень FISA, але наприкінці літа під тиском американського "розвідувальної спільноти" сенат і палата представників прийняли тимчасові поправки до FISA, які прийнятні для спецслужб, але закінчуються в лютому 2008 року.

Виступаючи перед початком голосування, спікер палати представників демократка Ненсі Пелосі заявила, що новий варіант закону про перехоплення "забезпечує рівновагу між безпекою та свободою".

"Незалежно від того, де в світі здійснюється збір розвідувальної інформації, для перехоплення комунікацій між іноземцями судовий ордер не потрібен," - повідомила Пелосі, підкресливши, що "ордер необхідний у тих випадках, коли метою стеження є американці".

Новий варіант закону про FISA "допоможе запобігти неналежному стеженню без судового ордера і "зворотному націлюванню" на американців під виглядом збору зарубіжних розвідданих", заявила спікер палати.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: