Конституційний суд дозволив чиновникам публічно скаржитися на начальство

В Росії Конституційний суд постановив, що громадський інтерес і свобода висловлювання є важливішими за службову таємницю.

Держслужбовці мають право публічно висловлювати свою думку з питань, що становлять суспільний інтерес, і говорити привселюдно про злочини і правопорушення держорганів або окремих його співробітників. Таке рішення ухвалив Конституційний суд РФ на засіданні в четвер, повідомляє"Інтерфакс".

Відповідну постанову було винесено після розгляду справи про перевірку конституційності одного з пунктів федерального закону "Про державну цивільну службу РФ" і статті закону "Про міліцію". Згідно з матеріалами прес-служби суду, КС вирішив, що оспорювані законоположення не суперечать Конституції РФ, але зробив кілька застережень.

Заборона на публічні висловлювання для держслужбовців за рамками їх посадових обов'язків не повинна бути надмірною і абсолютною, постановив КС. Має значення і увага громадськості, проявлену до публічного виступу. "В ряді випадків суспільний інтерес в отриманні конкретної інформації може превалювати над обов'язком держслужбовців дотримуватися конфіденційності", - йдеться в матеріалах прес-служби КС.

Як уточнив журналістам суддя-доповідач у справі Юрій Рудкін, ці норми також не припускають автоматичного звільнення у разі публічного вираження чиновником своєї думки або переконання.

При цьому КС вказав, що держслужбовці, якщо вони вирішили публічно висловити свою думку з суспільно значущих питань, повинні мати можливість захистити свої права у випадку, якщо до них будуть застосовані дисциплінарні заходи. Зокрема, вони повинні звернутися в комісію з розгляду індивідуальних службових спорів або до суду.

Приводом для розгляду цього питання стали скарги старшого дільничного уповноваженого Автозаводського РУВС Тольятті Олексія Мумоліна і головного податкового інспектора МИФНС Росії по Центральному федеральному округу Любові Кондратьєвої. КС додав, що рішення, прийняті відносно громадян Олексія Мумоліна та Любові Кондратьєвої, підлягають перегляду відповідно до цієї постанови суду.

Мумолін в листопаді 2009 року розмістив в Інтернеті відеозвернення, в якому розкритикував організацію роботи Автозаводського РУВС. Після проведеної перевірки йому було оголошено про неповну службову відповідність за порушення статті 20,1 закону "Про міліцію".

Згідно з цією статтею на співробітників міліції поширюється заборона, встановлена ​​законом "Про державну цивільну службу РФ". Тому їм забороняється публічно висловлюватися про діяльність свого безпосереднього керівництва і органів внутрішніх справ у цілому.

Пізніше дільничний отримав сувору догану і був позбавлений 13-ї зарплати. На знак протесту проти дій керівництва в березні 2010 року Мумолін провів одиночний пікет, після чого був звільнений з міліції. Він оскаржив всі застосовані щодо нього дисциплінарні стягнення у судах, однак у задоволенні скарг йому було відмовлено.

Любов Кондратьєва була звільнена зі служби після участі в програмі одного з телеканалів. 18 травня 2008, виступаючи в програмі, жінка засумнівалася в законності дій податкової інспекції при оплаті відрядних. Суди підтвердили правомірність її звільнення за допущені висловлювання.

Заявники вважають, що оспорені ними норми суперечать Конституції РФ, яка гарантує свободу слова, право на поширення інформації і рівність громадян РФ незалежно від їх посадового становища. На їхню думку, дані норми згаданого закону носять дискримінаційний характер.

Як повідомлялось, Президент Віктор Янукович на засіданні Національного антикорупційного комітету заявив, що щороку українські чиновники розкрадають, як мінімум, 20 мільярдів гривень. Це ті кошти, які не надійшли до бюджету. Експерти вважають, що найбільше бюджетних коштів розкрадається під час проведення тендерних держзакупівель.

Читайте також:

ГПУ порушила кримінальні справи за корупцію проти 26 високопосадовців

Герман оприлюднила список головних корупціонерів України

Янукович: щороку чиновники крадуть 4-7 мільярдів доларів

Чиновники відмивають на тендерах 7 мільярдів бюджетних доларів на рік

Європа: Україна провалила боротьбу з корупцією

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: