Коронавірус та 5G. Як теорія змови з соцмереж спричинила хвилю анархії у Британії

Дата публікації
Перегляди
13к
Коронавірус та 5G. Як теорія змови з соцмереж спричинила хвилю анархії у Британії

ТСН.ua

До спалаху COVID-19 вже обговорювався вплив 5G на здоров'я людини.

Дивна теорія змови шириться соцмережами і, схоже, вже призвела до реальних збитків. Деякі люди вірять, що 5G-зв’язок якось пов’язаний із новою коронавірусною інфекцією – за різними версіями чи то викликає недугу, чи то сприяє її розповсюдженню. Це призвело до того, що британці почали палити вишку зв’язку.

ТСН.ua розібрався, звідки взялися ці вигадки та чому в них не слід вірити.

Звідки взялася теорія

До спалаху COVID-19 вже обговорювався вплив 5G на здоров'я людини через більш високі частоти та його випромінювання – стверджувалося, що він нібито впливає на імунну систему людини.

За даними британського сайту з перевірки фактів Full Fact, перша версія нової теорії змови про зв’язок 5G та коронавірусу з'явилася у Facebook наприкінці січня. У ньому стверджувалося, що у китайському Ухані, звідки почався спалах хвороби, також почали тестувати 5G.

Теорія має різні версії, але провідні ідеї такі: 5G-зв’язок нібито знижує людський імунітет, через що хвороба шириться швидше; 5G-зв’язок буцімто якимось чином спричиняє коронавірусну інфекцію; коронавірус – "вигадка", аби приховати шкоду, яку наносить 5G людям.

Усе це множиться у месенджерах та соцмережах, і до дивної дискусії вже долучився навіть американський актор Вуді Гаррельсон. У своєму Instagram він написав: "Багато хто з моїх друзів казали про негативні ефекти 5G. Хоча я не перевірив це повністю, мені це здається дуже цікавим" - написав він.

Знищення вишок

Телефонні вишки у британських Бірмінгемі, Ліверпулі і Белфасті були пошкоджені в результаті підпалів на початку квітня. Не всі з них роздають 5G-зв’язок.

Хоча ще невідомо, що послужило причиною конкретних атак, мер Ліверпуля сказав, що він отримав погрози після засудження конспірологічної теорії про 5G та коронавірус, а на відео одного з підпалів можна почути "Нах*й 5G", пише Business Insider.

Експерт з мобільного зв'язку Пітер Кларк виявив у  Facebook групу, де людей закликали спалювати 5G-вишки.

Окрім цього, у Twitter з’явилося відео, на якому до працівників, що прокладають волоконно-оптичні кабелі 5G, підходить жінка, і закидає їм "вбивство людей".

Провідні телекомунікаційні компанії Великобританії випустили відкритого листа, в якому закликали людей не чіпати вишки та не ображати майстрів.

Міністр кабінету міністрів Майкл Гоув назвав теорію змови "небезпечною нісенітницею", а національний медичний директор наголосив, що мобільні телефони зараз особливо важливі – адже люди змушені залишатися вдома, через що не бачать родичів та друзів. Окрім цього, телефонні мережі необхідні аварійним службами та медпрацівникам, які рятують життя.

Британські законодавці також підозрюють, що чутки про зв’язок 5G та коронавірусу можуть посилюватися навмисними кампаніями дезінформації.

Що таке 5G і чи небезпечний він

5G – це бездротова мобільна мережа, яка була розгорнута 2019-го року для поліпшення телекомунікацій і мобільного зв'язку. Він працює на більш високій частоті хвиль, порівняно з попередниками, пояснює EuroNews.

Щодо деяких пунктів теорії змови про коронавірус: Ухань не був першим китайським містом, де почали запускати 5G, хоча декількох звітах, знайдених Full Fact, йдеться, що він був одним з декількох міст, обраних для пілотування технології.

Втім варто зазначити, що проти теорії змови свідчить те, що спалах коронавірусу зачепив країни, в яких 5G немає. Приміром Іран, який страждає від недуги найбільше на Близькому Сході.

Але може 5G-зв’язок все ж таки впливає на здоров’я? Коротка відповідь – теж ні.

Справді, електромагнітні хвилі мають електромагнітне випромінювання, яке на високих частотах, як вважають, підвищує ризик виникнення раку. Однак низькі частоти, такі як частоти 5G, виробляють неіонізувальну форму випромінювання, яка, як вважається, не здатна проникати і пошкоджувати клітини.

Частоти 5G можуть бути вищими, ніж частоти 4G і інших більш ранніх мереж, але вони все ще набагато нижчі за встановлені в міжнародних рекомендаціях.

Всесвітня організація охорони здоров'я, що має докладний посібник з мобільних мереж, заявила, що "жодного шкідливого впливу на здоров'я не було причинно пов'язано з впливом бездротових технологій", навіть після того, як було проведено "багато досліджень".

ТСН.ua