Коронавірус заразив українців за кордоном і прослизнув у сусідню Білорусь. Поради, як побороти тривогу через спалах
Associated Press

Головна причина поширення паніки – люди бояться того, чого не знають.

Новий коронавірус все ще шириться світом. Уперше темпи його розповсюдження поза Китаєм стали швидшими ніж всередині самої країни, де зародилася недуга. На тлі цього у світі наростають панічні настрої.

Не обійшли вони й Україну. У Нових Санжарах на Полтавщині спалахнули протести проти розміщення евакуйованих з Уханя людей у місцевому медзакладі на обсервацію. Навіть попри те, що з китайського міста вивозили лише тих, в кого хворобу не запідозрили.

Водночас кілька українців таки підчепили коронавірус. Щоправда, за кордоном. Так, четверо українців захворіли на круїзному лайнері Diamond Princess. Ще одна українка заразилася в Італії, де вірус спалахнув найпотужніше у Європі. Перші двоє вже встигли повністю одужати. На території самої України випади інфікування коронавірусом не зафіксовані. Але вірус потроху наближається – першого інфікованого вже виявили у сусідній Білорусі. Тим часом польський МОЗ каже, що "коронавірус в Польщі - лише питання часу".

ТСН.ua розібрався, чому люди панікують через спалах нової хвороби та як з цим боротися.

Головна причина поширення паніки через новий коронавірус – люди бояться того, чого не знають. Як пояснює психолог Барух Фішхофф, професор Університету Карнегі-Меллона і експерт з суспільного сприйняттю ризику, боятися невідомого цілком природно. Він зазначив, що ми справді багато чого ще не знаємо про хворобу – її точне джерело, як вона передається і де спалахне далі, пише Business Insider.

Водночас деякі люди самі собою більш схильні до стресу та паніки. Джулі Пайк, клінічна психологиня з Чапел-Хілла у Північній Кароліні, яка спеціалізується на тривожних розладах, сказала, що люди з іпохондрією чи генералізованим тривожним розладом, з більшою ймовірністю будуть хвилюватися через коронавірус, "тому що такі люди часто переоцінюють загрози і недооцінюють здатність долати труднощі".

Окрім цього, люди із травмувальним досвідом, який стосується спалахів хвороб, також можуть реагувати гостріше. Те саме стосується і людей, які безспосередньо знайомі із хворими.

Не перебільшувати ризики

Наш мозок схильний переоцінювати ризики невідомого і звертати на це більше уваги. Як каже доктор Джон Грохол у своєму матеріалі на Psych Central, це частина внутрішньої, вбудованої в наш мозок реакції "бий або біжи". Через потенційно більш небезпечні, але звичні речі люди переймаються менше. Приміром від звичайного грипу в Україні за епідсезон загинуло 48 людей, втім протести проти розміщення хворих грипом у лікарнях не проходять, а рівень щеплення проти грипу все ще низький.

Коронавірус_2
Associated Press

Вважається, рівень смертності від коронавірусу становить близько 2%, а в групі ризику літні люди. Тож один зі способів побороти страх перед коронавірусом – тверезо оцінити його ризики, які насправді не такі високі.

Вживати запобіжних заходів

І грип, і коронавірус поширюються під час повсякденних контактів – дотику, кашлю, чхання. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і не ходіть на роботу або на вулицю. Якщо ви не хворі, уникайте близького контакту з людьми, що мають симптоми захворювання, і дотримуйтеся правил гігієни.

Насамперед, ретельно та регулярно мийте руки. Використовуйте теплу гарячу воду, багато мила і не пошкодуйте на це часу. Якщо можливості дістатися до раковини немає, носіть із собою невелику пляшечку дезінфікувального засобу для рук і регулярно користуйтеся ним.

Коронавірус у Китаї як уникнути інфографіка_2
ТСН.ua

Підтримка імунної системи також може допомогти, особливо якщо ви захворіли. Здорова імунна система починається зі збалансованої дієти і достатньої кількості сну. Регулярні фізичні вправи також важливі – навіть взимку.

Уникати надмірної інформації

"Спостереження за розповсюдженням, яке постійно підкреслює швидке поширення коронавірусу, разом із відсутністю ефективного лікування підливає олії у вогонь тривоги", - каже Пайк.

"Хоча добре мати загальне уявлення про те, що відбувається, особливо якщо ви живете поруч з районом з високою концентрацією випадків інфікування, важливо обмежити вплив засобів масової інформації, особливо з незареєстрованих або потенційно ненадійних джерел".

Коронавірус у Китаї_6
Associated Press

Вчені та представники громадської охорони здоров'я працюють понаднормово, щоб краще зрозуміти вірус і шукають способи обмежити його вплив. Довіртеся їхній роботі і зусиллям.

Звернутися до минулого

Неважливо, що саме спричинило занепокоєння, аби побороти його можна робити те, що працювало в минулому. Це може бути розмова з самим собою заснована на фактах та раціональному мисленні, щоб позбутися ірраціональних думок. Може бути спілкування із близькою людиною або родичем. Можливо, ефективними були техніки усвідомленості або медитації.

Коронавірус_1
Associated Press

Аби зняти стрес і зменшити занепокоєння, треба постаратися застосувати перевірений спосіб у моменти наростання тривоги.

"Пам'ятайте, що подібні спалахи трапляються час від часу у всьому світі. Це нормально. Хоча вони можуть бути дуже страшними – особливо якщо ви живете в сильно зараженому регіоні – реальні шанси заразитеся дуже малі у разі вживання адекватних запобіжних заходів".

Плейлист 236 відео Смертоносний коронавірус з Китаю

Світом шириться новий вірус з Китаю. Інфіковано понад 500 осіб.

Смертоносний коронавірус з Китаю

Нагадаємо, спалах вірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн. Двоє українців підхопили вірус на круїзному лайнері.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву новому вбивчому коронавірусу з Китаю - COVID-19. У самому Китаї його раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса.

Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

Всесвітня організація охорони здоров'я за підсумками екстреної наради оголосила спалах коронавірусу надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Це стало опосередкованим визнанням того, що стримати поширення хвороби не вдається і вона з локальної проблеми набуває глобального масштабу. 

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Залиште свій коментар