Косово має бути незалежним

Сполучені Штати Америки підтримують незалежність Косово від Сербії та допоможуть краю досягти цієї мети.

Кондоліза Райс
Архів
Держсекретар США підтримує незалежність Косово. (Фото: i-r-p.ru)

США вважають, що Косово повинно стати незалежним, і допоможуть йому добитися цієї мети в той чи інший спосіб. З такою заявою виступила держсекретар США Кондоліза Райс у Лісабоні на зустрічі глав "квартету" посередників у вирішенні близькосхідного питання.

Крім того, Райс зазначила, що ніякі заперечення Москви, висловлені раніше в ООН, не зупинять Вашингтону.

Заява Райс була зроблена напередодні чотиристоронніх переговорів у Лісабоні, на яких США, Росія, ЄС і ООН повинні спробувати виробити спільне рішення з питання статусу краю. Також в рамках візиту американського держсекретаря до Лісабона запланована її зустріч з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим. 

Агім Чеку
Lenta.ru
Албанці Косово продовжують наполягати на незалежності свого краю.

Напередодні США і країни Європейського Союзу внесли на розгляд Ради Безпеки ООН текст нової резолюції щодо Косово. Новий проект резолюції "вітає" участь в переговорах сербської та албанської сторін, а також посередників ЄС і контактної групи по колишній Югославії, створеної в середині 90-х років, в яку входять Росія, Великобританія, Німеччина, Італія, США та Франція. Переговори повинні продовжуватися не більше 120 днів після ухвалення резолюції.

Новий проект передбачає перехід адміністративного управління в Косово від представника ООН до представника ЄС після закінчення 120-денного терміну. Крім того, передбачається продовження миротворчої місії військовослужбовців сил НАТО. 

17 липня 2007 року комісар з зовнішньої політики і безпеки ЄС Хавьер Солана заявив, що у випадку, якщо Росія упродовж декількох днів не прийме проект резолюції щодо Косово, питання про долю сербської провінції буде виведено з порядку денного Ради Безпеки ООН і вирішене в рамках Євросоюзу, де Москва не має права вето. 

Проте РФ продовжує дотримуватися твердої позиції щодо статусу Косово, підкреслюючи, що незалежність провінції буде можлива лише в тому випадку, якщо запропонований проект влаштує обидві зацікавлені сторони - і Бєлград, і Пріштіну.

Також російська сторона застерігає Захід від надання незалежності Косово в односторонньому порядку, оскільки це створить небезпечний прецедент і дестабілізує ситуацію на Балканах. 

Райс-Лавров
Lenta.ru
Райс зустрінеться з головою російського МЗС Сергієм Лавровим.

Офіційно Косово є сербською провінцією, проте з часу закінчення військової кампанії США проти Сербії у 1999 році край знаходиться під юрисдикцією ООН і НАТО. У квітні цього року представник ООН в Балканському регіоні Марті Ахтісаарі запропонував план міжнародної передачі Косово незалежності, який був активно підтриманий США. 

Проти цього плану виступила Росія, пообіцявши накласти вето на будь-яку резолюцію Ради Безпеки ООН, яка порушуватиме територіальну цілісність Сербії, проте США заявили, що визнають Косово автономною державою, незважаючи на можливе вето з боку Росії.

Слід зазначити, що Україна готова підтримати суверенний статус Косово у випадку, якщо буде прийнята відповідна резолюція СБ ООН. Про це заявив міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк 3 липня 2007 року. При цьому, від зазначив, що вважає за доцільне ще раз повернутися до двосторонніх переговорів між Сербією і Косово.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: