Косово святкує річницю незалежності

Рівно рік тому Косово в односторонньому порядку проголосило незалежність. Деталі - на відео (без коментарів. АР).

Святкові заходи з приводу першої річниці проголошення косовськими албанцями незалежності від Сербії пройдуть у вівторок в албанській частині Косова. Головним місцем проведення торжеств стане столиця Пріштіна, де відбудеться урочисте засідання парламенту республіки, де виступлять президент Фатмір Сейдіу, прем'єр-міністр Хашим Тачі та спікер нижньої палати Якуп Крансічі. Пізніше в Пріштіні та інших містах краю почнуться масові демонстрації під назвою "Хід в незалежність".

На офіційні святкування влада виділила понад 150 тисяч євро.

Рік тому дата проголошення незалежності, 17 лютого, не називалася вголос ще за декілька днів до її проголошення, а план заходів на 17 лютого був оприлюднений лише за добу.
Багато аналітиків пов'язували це з тиском західних покровителів Косова, які, побоюючись міжнародної реакції, відговорювали косоварів відкласти церемонію проголошення на сприятливіший час. Але реакція простих албанців, яким практично весь попередній рік влада обіцяли незалежність, була б набагато більш руйнівною.

Витоки в ЗМІ щодо можливої дати зробили свою справу - косовські албанці серйозно налаштувалися відсвяткувати 17 лютого, і перенести торжество було б рівносильно політичному самогубству албанської влади. Зачитавши в парламенті декларацію про незалежність прем'єр, Хашим Тачі офіційно оформив відділення Косова від Сербії. Заява Тачі транслювалася в прямому ефірі численними телеканалами.

Белград, у свою чергу, заявив про повну нелегітимність зробленого Пріштіною кроку. Статус південної сербської автономії був однозначно зафіксований в резолюції 1244 РБ ООН від 1999 року, де йдеться про неподільність Сербії.

Проте близько ста держав визнали незалежність Косова.

При найактивнішій допомозі Москви сербам вдалося стримати потік визнань третіми державами косовської незалежності. Росія сприяла і блокуванню в РБ ООН плану спецпредставника ООН фінського дипломата Марті Ахтісаарі, який відкрив косовським албанцям шлях до незалежності.

Зараз питання про те, чи відповідає нормам міжнародного права акт проголошення незалежності Косово, знаходиться на розгляді Міжнародного суду ООН. Генасамблея ООН 8 жовтня за ініціативою Сербії розглянула і винесла резолюцію про звернення до Міжнародного суду видати консультативний висновок про законність або незаконність одностороннього проголошення незалежності Косова. Офіційний Белград продовжує наполягати на відсутності у косоварів юридичної основи для самопроголошення незалежності.


Читайте також:

В ЄС вимагають визнати незалежність Косово

Серби протестують проти косовської армії

У Косові почав роботу військовий трибунал ЄС

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: