Ковдри та знеболювальне. Як люди рятують постраждалих від пожеж в Австралії тварин

За попередніми оцінками, унаслідок займань у різних регіонах Австралії загинуло близько мільярда тварин.

Пожежі в Австралії вбили щонайменше 27 осіб, зруйнували 1400 домівок і знищили 15 мільйонів гектарів землі, завдавши непоправної шкоди місцевій флорі та фауні.

Від вогню загинули мільйони тварин (деяких з них неможливо знайти на будь-якому іншому континенті). І хоча точної цифри постраждалих наразі немає, деякі учені припускають, що пожежі могли знищити близько мільярда братів наших менших.

Що відомо про трагедію та як люди намагаються врятувати тварин від полум'я – читайте у матеріалі ТСН.ua.

1 мільярд постраждалих?

У вересні 2019 року Австралію охопили масштабні пожежі. Вони призвели до більш ніж двох десятків людських жертв. Проте найбільше від полум'я постраждали тварини. Минулого тижня світ сколихнула інформація про те, що унаслідок катаклізму загинуло майже пів мільярда тварин (480 мільйонів). Ця цифра базується на заяві професора Кріса Дікмана, експерта з біорізноманіття Австралії в Сіднейському університеті.

2007 року у дослідженні, написаному для Всесвітнього фонду дикої природи (World Wide Fund for Nature), він вирахував щільність різноманітних тварин на гектар лісу. З'ясувалося, що на один гектар припадає в середньому 17,5 ссавців, 20,7 птахів та 129,5 рептилій. Науковці помножили цю кількість на площу землі, охопленої пожежами, пише BBC

"Ми розрахували, що лише на трьох мільйонах гектарів Нового Південного Уельсу, які були спалені приблизно до 10 днів тому, унаслідок пожежі постраждало б, можливо, до 480 мільйонів ссавців, птахів та рептилій", - зазначив професор Дікман. Проте цього тижня у коментарі Huffington Post він зазначив, що наслідки пожеж можуть бути значно гіршими.

"Кількість представників дикої природи, які, ймовірно, загинули в Австралії внаслідок катастрофічних лісових пожеж, перевищила 1 мільярд", - наголосив він.

тварини австралія
Associated Press

Науковець обґрунтовує свої свідчення тим, що оцінка у 480 мільйонів тварин не зовсім точна, бо стосувалася лише штату Новий Південний Вельс й не враховувала значні групи представників дикої природи.

Не усі експерти вважають цифри Дікмана точними, проте більш репрезентативні дані знайти важко – доступ до спаленої землі є обмеженим, а зафіксувати смерть кожної тварини складно. Так чи інакше, немає жодних сумнівів у тому, що наслідки катастрофи є надзвичайно спустошливими.

Які тварини уражені найбільше

Під час пожеж тварини поводяться по-різному. Деякі - наприклад, коали або кенгуру - масово гинуть безпосередньо протягом пожеж. Вони стають жертвами вогню або задихаються від диму. Погано реагують на вогонь й вомбати - вони панікують від запаху диму та не можуть бігати швидко й на великі відстані.

пожежі в Австралії
Associated Press

Інші тварини мають більше шансів вберегтися - маленькі ссавці й рептилії можуть втекти й сховатися від вогню у підземних норах або між камінням. Проте вони усе одно є вразливими для катастрофи, адже після неї залишаються без їжі та укриття, а також стають легкою здобиччю для певних видів хижаків.

Коали та кенгуру досить розсіяні всією територією Австралії - їм вимирання через пожежі не загрожує, хоч науковці й зазначають, що у лише Новому Південному Уельсі могла загинути чверть популяції коал.

Інші тварини, що мешкають у нішевому середовищі та мають менші популяції, на кшталт гірських пігмієвих опосумів, перебувають у більшій небезпеці. Серйозні побоювання існують щодо долі глянцевих чорних какаду – ще до пожеж їх було усього лише 300-370. 

тварини, пожежі в астралії
Associated Press

Особливе занепокоєння викликають й гризуни потору, середовище існування яких було зруйновано вогнем. Ці тварини найдзвичайно важливі для лісу та підтримують землю здоровою.

Якщо вони зникнуть - деякі рослини втратять можливість відновлятися, що може суттєво скоротити раціон інших тварин. Адже, як зазначається у матеріалі CNN, екосистеми будуються на балансі - якщо уражено один складник, страждають й інші. 

Врятувати братів наших менших

Над тим, щоб врятувати тварин від пагубного полум'я, працює низка організацій. Чи не найбільша з них - Wires, що займається пошуком та доглядом за тваринами, постраждалими від вогню.  Лише у грудні цього року її волонтери врятували понад 3300 братів наших менших. 

Парк дикої природи острова Кенгуру, розташований у Південній Австралії, збирає гроші на ветеринарний огляд коал, молоко та добавки, а також додаткові приміщення для утримання та реабілітації тварин. На його території вже знайшли прихисток кенгуру, валлабі, орел та опосум.

пожежі в астралії, кажани
Shoahlaven bat clinic and sanctuary

А волонтери з організації Animal Rescue Craft Guild по цілому світі шиють спеціальні сумки та ковдри для тварин – від дитинчат кенгуру, що втратили батьків, до цукрових літаючих опосумів, що були поранені у полум'ї, кажанів й коал.

Над цим завданням працює понад 100 000 членів організації. Вони мають суворі правила – усі сумочки для маленьких кенгуру та ковдри для кажанів мають бути сшиті вручну. Пташині гнізда можна в'язати гачком, але з дотриманням шаблонів – вироби мають бути якомога м'якшими, з бавовни або з білизни.

Влада країни намагається врятувати тварин, що мешкають на спустошених вогнем ділянках, поставляючи їм їжу. Так, нещодавно співробітники служби національних парків та дикої природи скинули з гвинтокрилів тисячі кілограмів овочей - здебільшого батату та моркви, -  щоб нагодувати маленьких валлабі, які живуть у Новому Південному Уельсі. Вони зазвичай можуть пережити лісові пожежі, однак залишаються без їжі, бо вогонь випалює всю рослинність. Із 15 видів валабі в Австралії більшість перебувають на межі зникнення.

"Забезпечення додатковою їжею - одна з ключових стратегій, яку ми впроваджуємо для сприяння виживанню та відновленню зникомих видів, таких як скелястий валабі (вид сумчастих тварин  – Ред.)", - наголосив міністр енергетики та довкілля Австралії Метт Кін.

Валлабі з морквою
twitter.com/Matt_KeanMP

Австралійці організовуються й на місцевому рівні і самостійно працюють над евакуацією уражених тварин, годують їх та проводять реабілітацію. Так, наприклад, у спустошеному вогнем місті Малакота один чоловік врятував дев'ять коал – наразі громада разом працює над тим, щоб побудувати для них притулок.

Інша жінка розповіла у коментарі Australian Broadcasting Corporation, що рятувала дитинчат кенгуру - вона заглядала у сумки мертвих представників виду у пошуках малечі та позначала, де її не було, щоб іншим людям не довелося знову перевіряти. 

Поміж тих, хто працює над безпосереднім порятунком постраждалих у полум'ї представників дикої природи, і Сюзан Пуліс. У 2013 році вона створила притулок для представників дикої природи на острові Реймонд, щоб реабілітувати поранених та покинутих істот. У серпні цього року вона переїхала до невеликого острову Вотерхолі через те, що на острові вирубували дерева, а коали не могли знайти достатньо їжі, пише The New York Times. 

пожежі в астралії
Matthew Abbott

Протягом останніх смертоносних пожеж вона разом з друзями визволила з полум'я 11 коал, 15 кенгуру, п'ятьох курей, двох опосумів та двох собак. На своїй території вона доглядає за постраждалими тваринами – зокрема, робить їм ін'єкції, які полегшують біль, та годує їх з дитячих пляшечок.

Проте не усіх тварин вдається врятувати. За словами ветеринара, що працює з постраждалими від вогню тваринами, Кріса Бартона, йому довелося приспати 4 кенгуру -  вони мали опіки третього ступеня на своїх лапах та мордах, і ці опіки ставали септичними. Пухнастих неможливо було вилікувати, передає CNN.  

З огляду на складну ситуацію, деякі люди побоюються, що якщо органи влади не вживатимуть рішучих довгострокових заходів щодо зміни клімату та збереження тварин, дика природа та довкілля Австралії можуть зіткнутися з важким майбутнім. Наразі в Австралії мешкає понад 300 локальних видів тварин - близько 81% з них зустрічаються лише в країні. Якщо вони зникнуть, то, ймовірно, зникнуть назавжди.

Відео Через спекотну погоду та сильні вітри лісові пожежі в Австралії можуть тривати ще 2 місяці

Пів мільярда заживо згорілих тварин, 6 мільйонів гектарів винищених лісів - австралійські пожежі уже назвали наочним прикладом глобальних кліматичних змін. Континент у ці вихідні пережив найкритичніший момент. За температури у майже +48 за Цельсієм - вогонь ширився з небувалою швидкість. Дим від австралійських пожеж дістався Нової Зеландії й навіть жовтим попелом осів на сусідніх льодовиках.  

Через спекотну погоду та сильні вітри лісові пожежі в Австралії можуть тривати ще 2 місяці

Залиште свій коментар