Кожен п’ятий українець поїхав додому: через коронавірус будівельна галузь в Польщі може втрати майже 50 мільярдів доларів – Bloomberg

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Її зростання пов’язане із великою кількістю українських заробітчан.

У зв’язку із поверненням до України кожного п’ятого заробітчанина через пандемію нового коронавірусу будівельна галузь в Польщі матиме серйозні збитки.

Про це йдеться у матеріалі Bloomberg.

Польський будівельний сектор, в якому зайняті 400 тисяч осіб і на який припадає 8% ВВП країни, стикається з безпрецедентною проблемою через від’їзд  української робочої сили, від якої він залежить. Будівельники поступово повертаються на батьківщину, а потенційне підкріплення не можуть повернутися до Польщі.

Оскільки Польща ще вносить останні зміни до свого пакету заходів стимулювання, щоб уникнути рецесії і захистити робочі місця, лобістська група будівельників попередила про неминучі ризики і закликала до більш сміливих кроків. Список побажань галузі - одна з найбільш постраждалих від закриття кордонів - включає подовження деяких термінів для уникнення штрафів і призупинення деяких податків і зборів.

"Нам необхідно повністю переоцінити наші прогнози для ринків будівництва та нерухомості в Польщі. Вірус вплине на доходи компаній, включно з Budimex", - написав у листі акціонерам у четвер генеральний директор найбільшого забудовника Польщі Budimex SA Даріуш Блохер.

Крім зниження ринку праці будівельна галузь може незабаром також зіткнутися і зі зниженням попиту, оскільки інвестори заморожують проєкти на тлі посилення обмежень через спалах коронавірусу, а також невизначеності щодо стану пост-вірусної економіки.

Економіка Польщі може скоротитися на 1% цього року, якщо обмеження на рух і споживання збережуться до червня, заявив міністр фінансів в інтерв'ю минулого тижня. Країна фактично закрила свої кордони для іноземців і тих небагатьох, яким вона дозволяє повернутися в обов'язковий карантин. Щоб хоча б частково пом'якшити вплив, уряд подовжив робочі візи для іноземців, які все ще перебувають в країні.

"Серйозна відсутність робочих призведе до значного скорочення можливостей галузі", - йдеться у відкритому листі до уряду Польської асоціації будівельних роботодавців.

Лобісти кажуть, що близько 20% українських робітників будівельної галузі вже вирушили додому і не повернуться, поки не будуть відкриті кордони, що може зайняти місяці. За деякими оцінками, 2 мільйони українців працюють у Польщі - традиційно одній з найбільших експортерів робочої сили на континенті до Західної Європи.

Крім того, все більша кількість будівельників йде у відпустку через хворобу, тоді як ризик закриття будівельних майданчиків зростає, оскільки все більше і більше людей отримують позитивний результат на вірус, спричиняючи 14-денний карантин для своїх колег.

У Польщі спостерігається швидке зростання будівництва автомобільних доріг, залізниць та всіх типів будівель з тих пір, як вона приєдналася до Європейського союзу в 2004 році. До недавнього часу вона була в центрі ще однієї інвестиційної діяльності, що фінансується ЄС.

Державне дорожнє агентство витратить 143 мільярди злотих до 2025 року, причому тільки цього року буде укладено контрактів на 12,2 мільярда злотих. Основний залізничний інвестор планував витратити ще 15 мільярдів злотих в цьому році. Тепер проєкти в небезпеці.

Спалах вірусу в Польщі все ще перебуває на ранній стадії, і якщо він піде за прикладом деяких західноєвропейських країн, збитки, які відчувають підприємства, будуть посилюватися. В Австрії, де кількість підтверджених випадків в шість разів вища, ніж в Польщі, Strabag SE, найбільший забудовник країни, минулого тижня закрив всі свої 1000 будівельних майданчиків. Компанія ще не визначилася з міжнародними операціями, включно з Польщею, де вона також є однією з провідних будівельних компаній.

"Ситуація на польських будівництвах з кожним днем ​​стає все більш небезпечною", - заявила лобістська група будівельників.

Нагадаємо, спалах нового коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю - COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом і ця цифра продовжила зростання. Водночас перший хворий із Чернівців успішно вилікувався та був виписаний з лікарні

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Залиште свій коментар

Вибір редакції