Кремль послабив позиції на пострадянському просторі

Ключовим промахом зовнішньої політики РФ стала заява про розпад СРСР, зроблена в 2005 році Володимиром Путіним, який тоді був президентом.

Росія зіпсувала відносини з сусідніми країнами, що входили колись до Радянського Союзу, бо намагалася нав'язати їм свою думку набагато сильніше, ніж вони самі того хотіли, пише колишній економічний радник урядів РФ, України і Киргизії Андерс Аслунд у статті для The Moscow Times. У результаті на даний момент у Росії найкращі стосунки складаються з тими сусідами, які ніколи не входили до СРСР - з Китаєм, Норвегією та Фінляндією, вважає він.

"Помилки Росії очевидні: вона намагалася нав'язати себе колишнім республікам СРСР у більшій мірі, ніж вони того бажали, шляхом "заморожених конфліктів", які підривали їх державну цілісність. До того ж Кремль нав'язав іншим країнам безглузду Організацію договору колективної безпеки. Положення не поліпшували монополістична газова політика Росії і дисфункціональний Митний союз ", говориться в статті.

Поряд з цим, ключовим промахом в даному секторі зовнішньої політики РФ стала заява, зроблена в 2005 році нинішнім прем'єр-міністром Володимиром Путіним, який тоді був президентом. Він заявив, що вважає розпад СРСР найбільшою геополітичною катастрофою XX століття.

З цього моменту сусіди Росії почали бачити в ньому неоімперіаліста, який потенційно будує плани по відродженню СРСР у новому вигляді, а отже, робить замах на самостійність і цілісність інших держав. "З цього моменту відносини Росії із сусідами покотилися під укіс", - констатує автор статті.

Негативні тенденції досягли свого піку в серпні 2008 року після конфлікту РФ з Грузією. Жодна з країн колишнього СРСР не визнала незалежність Абхазії і Південної Осетії, побоявшись дати таким чином привід зазіхнути на частини своїх територій, наголошується в статті.

Проте останнім часом політика РФ на пострадянському просторі стала мінятися, відзначає видання. Як приклади зміни курсу автор пише про невтручання РФ в президентські вибори в Україні, про засудження режиму колишнього президента Киргизії Курманбека Бакієва після його повалення в квітні. Крім того, РФ не експлуатує фінансові кризи в країнах Балтії, хоча цього від неї чекали західні спостерігачі. Нового витка конфлікту з Грузією ніщо не віщує.

У результаті, як пише Аслунд, Захід розділився в думці щодо нової політики РФ щодо сусідів. Одні вважають, що Кремль використовує вакуум впливу в регіоні, який стався після відступу США. Інші стверджують, що Росія усвідомила неспроможність колишніх установок і поміняла курс.

"Новий курс Росії, по суті, прагматичний, він фокусується на національних інтересах, спирається на необхідність модернізації та зарубіжних інвестицій", - пише автор, рекомендуючи Заходу відновити співпрацю з РФ.

Читайте також:

Росія не вибачилася перед українським правозахисником

Російський суд заборонив YouTube

Росія остаточно відмінила "чорні списки" для українців

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: