Криза у Венесуелі: численні протести, спроба усунення Мадуро і реакція міжнародного співтовариства

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

США і низка країн Латинської Америки вже оголосили про підтримку опозиціонера Хуана Гуайдо як в.о. президента.

У Венесуелі 10 січня відбулася інавгурація президента Ніколаса Мадуро. Він став президентом країни вже вдруге, після виборів 20 травня 2018 року. ЦВК Венесуели оголосила про перемогу чинного президента, який набрав близько 70% голосів виборців. Таким чином, Ніколас Мадуро забезпечив собі перебування на посаді президента Венесуели до 2025 року. Це поклало початок масовим заворушенням і спробі зміни влади у країні.

Передумови кризи

За час своєї першої каденції Мадуро перетворив Венесуелу з однієї із найбільш перспективних країн регіону на економічно відсталу державу, в якій придушується свобода слова та опозиція, і на яку міжнародна спільнота накладає санкції.

Протягом п’яти років ВВП Венесуели впав на 45%, а інфляція сягнула 2 007 563 646%. Країна майже щомісяця підвищує мінімальну зарплату, однак через девальвацію валюти наразі вона становить близько 10 доларів.

Через важкі соціальні умови країну вже покинули майже 3 мільйони осіб. У 2018 році еміграція істотно прискорилась – щодня виїжджає близько 5,5 тисячі венесуельців. За прогнозами ООН, до кінця року загальна кількість емігрантів із Венесуели може досягнути 5 мільйонів.

Позиція сусідів

Після оголошеної ЦВК Венесуели перемоги Мадуро більшість країн Південної Америки, США, а також навіть парламент країни одноголосно заявили, що не визнають легітимності президента. Країни, які не визнали перемоги, відкликали своїх послів з Каракаса, а США наклали додаткові економічні санкції і зажадали провести нові вибори.

Венесуелу сколихнули масові протести. Парламент країни, який нині очолює опозиція, визнав Мадуро "узурпатором" і закликав країни світу заморозити доступ уряду Мадуро до рахунків у зарубіжних банках. Єдиним легітимним керівником Венесуели парламентарі назвали спікера Національної асамблеї 35-річного Хуана Гуайдо.

Кульмінація подій

На заклик опозиції вийти проти чинного президента на вулиці Каракаса відгукнулись сотні тисяч громадян. Спроби провести перші мітинги відбулися ще у 2017 році, проте тоді силовим структурам вдалося придушити масові заворушення. Тоді загинули щонайменше 100 осіб. Нині протести знову досягли небувалих обертів - на вулиці вийшли сотні тисяч демонстрантів, а за попередніми даними вже загинули щонайменше чотири особи.

Протести, Венесуела
Associated Press

Втім, події почали розгортатися більш ніж стрімко: лідер опозиції Хуан Гуайдо оголосив себе президентом Венесуели, Національна асамблея оголосила Гуайдо виконувачем обов'язків президента країни. США одразу ж визнали його легітимність. Відповідну заяву оприлюднив Білий дім. 

Хуан Гуйадо, Венесуела
Associated Press

Держсекретар Майк Помпео, своєю чергою, закликав Мадуро передати владу молодому опозиціонеру. "Народ Венесуели досить довго страждав від руйнівної диктатури Ніколаса Мадуро. Ми закликаємо Мадуро поступитися посадою легітимному лідеру, що демонструє волю венесуельського народу", - наголосив держсекретар США.

На момент публікації до Сполучених Штатів приєдналася і низка інших країн: Канада, Бразилія, Парагвай, Колумбія, Аргентина, Перу, Еквадор, Чилі і Коста-Рика.

Також Хуана Гуайдо підтримала Організація американських держав. Глава цієї організації Луїс Альмагро написав у Twitter, звертаючись до венесуельского опозиціонера: "У вас є наше повне визнання, щоб розпочати повернення демократії до країни".

Іншої думки прогнозовано дотримуються прихильники Мадуро: Мексика і Росія. Зокрема, глава комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачев назвав політику США стосовно Венесуели втручанням у справи суверенної держави.

Хто визнав Мадуро президентом Венесуели. Інфографіка
ТСН
Хто визнав Мадуро президентом Венесуели. Інфографіка

"Вся поточна політика США стосовно Венесуели, зокрема останні заяви Трампа, це пряме і безцеремонне втручання в її внутрішні справи", - заявив Косачев.

Представник МЗС Мексики Роберто Веласко також висловився на підтримку Мадуро. "Уряд Мексики, як і раніше, визнає Ніколаса Мадуро президентом Венесуели", - заявив урядовець.

Вночі про свою підтримку Мадуро оголосили і в Туреччині. Прес-секретар президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана заявив, що під час розмови із Мадуро він зазначив: "Мій брат Мадуро! Тримайся, ми підтримуємо вас!".

Мадуро, своєю чергою, вже відреагував на те, що відбувається в країні: звинуватив США у спробі вчинити державний переворот, оголосив про розірвання дипломатичних стосунків зі Сполученими Штатами, надав американським дипломатам 72 години, щоб залишити країну, та назвав Гуайдо неконстутиційним президентом. Водночас сам Гуайдо заявив, що його країна ні з ким дипвідносини не розривала, а в Штатах підкреслили, що не зважають на рішення Мадуро.

Що далі?

Наразі все залежить від армії, і яке рішення буде ухвалено її генералами: стати на бік Мадуро чи підтримати опозиційні сили. Міністр оборони країни Владімір Падріні Лопес вже заявив, що його підопічні підтримують саме Мадуро і "захищатимуть конституцію".

Масові сутички вже сколихнули вулиці Каракаса. Демонстранти почали закидати Національну гвардію камінням і пляшками. Національна гвардія Венесуели у відповідь застосувала сльозогінний газ. Унаслідок протестів уже загинуло 16 осіб.

У ЗМІ вже з'явились перші повідомлення про масовий перехід військової і мілітаризованої поліції в Каракасі на бік демонстрантів. Трамп своєю чергою вже заявив: що не виключає будь-який сценарій стосовно Каракаса. Ймовірно, Сполучені Штати готові надати не тільки політичну підтримку спікеру парламента.

Залиште свій коментар

Вибір редакції