Аварію на Саяно-Шушенській ГЕС прогнозували ще 11 років тому

Про аварійність Саяно-Шушенської ГЕС говорилося ще 11 років тому. Але до попереджень фахівців МНС ніхто не прислухався. Деталі - на відео (без коментарів. АР).

Фахівці попереджали про аварійність Саяно-Шушенської ГЕС ще 11 років тому. Стаття під заголовком "Саяно-Шушенска ГЕС небезпечна" вийшла в газеті "Коммерсант" ще 11 квітня 1998 року.

У ній дається посилання на прогноз Міністерства з надзвичайних ситуацій, в якому станція названа потенційно небезпечним об'єктом.

"Інструкції цієї станції зазнали небезпечні зміни. Наслідки прориву дамби можуть бути катастрофічними, особливо для Красноярська, - відзначала газета. - Те, що дамба явно неблагополучна, визнають все; розбіжності торкаються оцінок ступеня небезпеки і сьогоднішнього стану ГЕС. РАО ЕЕС (господар станції) заявляє про повний контроль над ситуацією і вважає, що необхідний тільки поточний ремонт. Незалежні фахівці, навпаки, говорять про необоротні зміни дамби, які загрожують її руйнацією".

Фахівцям було давно відоме те, що не знали прості громадяни: у проекті Саяно-Шушенської ГЕС, радянської "будівлі віку" у Сибіру, були допущені прорахунки.

Проектувальники неправильно оцінили наслідки гідравлічних ударів, і вже після скидання першого паводку в 1986 році дно колодязя під дамбою було зруйноване.

На Саяно-Шушенській ГЕС в період паводку скидається потік жахливої потужності - кожну секунду з висоти 200 м "зістрибує" і розбивається вщент середня московська багатоповерхівка. Під дамбою у цей момент відбувається справжнє пекло, яке на мові фахівців називається "водобійним колодязем". Це спеціальний басейн, зроблений так, щоб гасити енергію води, що скидається. Стіни і дно водобійного колодязя викладені особливо міцним бетоном, який повинен витримувати удари, рівні вибухам могутніх фугасних бомб.

"Усупереч вірі, що живе в народних масах, в безмежні можливості науки на сьогодні ніхто не здатний із стовідсотковою надійністю гарантувати безпеку таких циклопічних споруд і прогнозувати їх поведінку в майбутньому, - зробили тоді висновок журналісти. - В розрахункових формулах є невизначені параметри. Зокрема, можливі ослаблення берегів, на які спирається дамба, сейсмічні деформації, надмірно сильні паводки, помилки при експлуатації".

До того ж, історія будівництва великих споруд показує, що незнання і помилки в розрахунках - явище в інженерній практиці хоча і нечасте, але реально існуюче. За даними спеціального міжнародного комітету ICOLD (він аналізує інформацію по крупних дамбах), із зареєстрованих в світі 17 тисяч великих дамб в період з 1988 по 1998 роки було зруйновано більше 300. Головні причини - некомпетентність, помилки проектування, недооцінка потужності паводків, пошкодження водоскиду.

Проте, не дивлячись ні на що, більш ніж за 10 років, що пройшли з моменту публікації, капітального ремонту на станції не вироблялося.

Крупна аварія на ГЕС відбулася вранці 17 серпня. В результаті був затоплений і частково зруйнований машинний зал. Три гідроагрегати зруйновані і завалені металоконструкціями, два сильно пошкоджені.
За останніми даними, кількість загиблих досягла 14-ти, ще 60 людей поки числяться зниклими без вісті, їх пошуки продовжуються.

Причиною аварії став сильний гідроудар, що поруйнував два водоводи станції. Чому він відбувся, поки неясно. Є декілька версій, всі вони носять "техногенний характер.

Збиток від аварії на Саяно-Шушенської ГЕС може вимірюватися мільярдами рублів, для відновлення роботи станції, причому, не в повному об'ємі, потрібно декілька місяців.

На офіційному сайті МЧС Росії опублікований СПИСОК загиблих. На даний момент в ньому 13 імен.

Читайте також:

Шансів знайти живих людей на місці затоплення Саяно-Шушенської ГЕС не залишилося

Аварія на Саяно-Шушенській ГЕС. Фоторепортаж.

Жертвами аварії на Саяно-Шушенській ГЕС в Росії стали вісім людей

Кількість загиблих на Саяно-Шушенській ГЕС збільшилася

ВідеоНа Саяно-Шушенській ГЕС шукають людей

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: