Лавірування Узбекистану з РФ і радянський спадок. 25 років правління "стерв'ятника" Іслама Карімова

Дата публікації
Перегляди
11к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Лавірування Узбекистану з РФ і радянський спадок. 25 років правління "стерв'ятника" Іслама Карімова

Фото: Reuters

Карімов - один з небагатьох лідерів, який править з радянських часів.

Вперше за весь час 25-річного правління Іслама Карімова про стан здоров'я лідера в Узбекистані було оголошено офіційно. Напередодні відповідну заяву зробив кабінет міністрів країни.

Агенство fergananews.com 29 серпня повідомило про смерть президента Узбекистану Іслама Карімова з посиланням на свої джерела.

За даними агентства, Карімов помер вдень 29 серпня. Але офіційного підтвердження цієї інформації немає.

Радянський спадок

Іслам Карімов перебував при владі над чверті століття. Карімов - один з небагатьох лідерів, який правив з радянських часів. У 1989 році партійний вождь Узбекистану Рафік Нишанов був переведений до Москви, Карімов став його наступником і очолив республіку. Іслам Карімов першим з глав радянських республік приміряв на себе титул президента.

Президентом Узбекистану він був обраний на сесії Верховної Ради Узбецької РСР 24 березня 1990 року. Хоча конституція Узбекистану не дозволяє одній і тій же людині бути главою країни більше двох термінів підряд, Карімов незмінно залишався біля керма всі ці роки. Це стало можливим завдяки кільком референдумам, в результаті яких подовжувався термін перебування президента у владі. Після кожного референдуму влада оголошувала, що відлік починається з чистого аркуша, і Карімов кожен раз обирався.

77-річний Іслам Карімов вкотре переміг на президентських виборах в Узбекистані

77-річний Іслам Карімов вкотре переміг на президентських виборах в Узбекистані

"Стерв'ятник" і диктатор

В правозахисних колах Іслам Карімов вважається одним з найжорстокіших диктаторів сучасності. "Репортери без кордонів" у своїх оцінках навіть називали його "стерв'ятником".

Найбільш кривавою трагедією за роки правління Карімова став розгін демонстрації в місті Андижан 13 травня 2005 року. Беззбройний натовп була оточена урядовими військами, і солдати відкрили вогонь. За офіційними даними, загинуло 187 осіб. Тисячі людей вийшли на центральну площу Андижана з вимогами поліпшення умов життя та надання громадянських свобод. Тоді Карімов стверджував, що в Андижані відбулася спроба ісламістського повстання, але що наказу стріляти ніхто не віддавав.

Сім'я і донька

Найвідомішим членом сім'ї Іслама Карімова залишається його старша дочка Гульнара. Колись вона була в числі найбільш впливових людей Центральної Азії. Вона займалася бізнесом, співала, виступала в якості модельєра одягу, їздила зі своїми колекціями на тижні високої моди в Нью-Йорк, дружила з російськими та узбекистанскими олігархами, і впливала на політику свого батька. Але в 2013 році і впливу і її імперії прийшов кінець. Проти неї на Заході прозвучали звинувачення і відмиванні грошей. У самому Узбекистані Гульнара опинилася під домашнім арештом.

Про інших членів президентської родини відомо мало.

Відносини з РФ і Таджикистаном

При Карімову припинили роботу багато великі радянські підприємства, в останні роки газ і електрика подається з перебоями, національна валюта - сум - залишається нестабільною. При цьому Узбекистан багатий природними ресурсами, експортує нафту і газ, а також входить в п'ятірку найбільших виробників бавовни. За розвіданими запасами золота країна перебуває на четвертому місці в світі, а за рівнем видобутку - на дев'ятому.

В грудні 2014 року Росія і Узбекистан підписали угоду про врегулювання взаємних фінансових зобов'язань, на підставі якого Москва списала Ташкенту близько 95% боргу (понад 860 млн доларів). Росія - основний торговельний партнер Узбекистану: на неї припадає 27,5% міжнародної торгівлі країни.

Найскладніші стосунки у узбецьких властей - з Таджикистаном. В останні роки їх навіть називають своєрідною холодною війною. На багатьох ділянках межа між Узбекистаном і Таджикистаном замінована, що створює серйозні труднощі місцевому населенню.

У президента Узбекистану стався інсульт

У президента Узбекистану стався інсульт

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
11к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація