"Легені планети" перетворюються на згарище. Хто винен у небачених пожежах амазонських лісів
  • Кількість переглядів 10686

Через хмари диму у бразильських містах не видно сонця, а президент намагається виправдатися теоріями змови.

Амазонський ліс охоплений безпрецедентними пожежами. Джунглі виробляють близько 20% кисню в світі, через що їх називають "легенями планети" – тепер вони можуть перетворитися на згарище.

Екологи звинувачують нинішнього президент Бразилії Жаїра Болсонару, глава держави – активістів, а в бразильському уряді все звалюють на погоду. ТСН.ua розповідає, що відбувається у Бразилії.

Димова завіса затулила сонце

Центр космічних досліджень Бразилії повідомив, що кількість пожеж в країні на 80% вища, ніж у подібний період минулого року. Понад половина пожеж – в регіоні Амазонки, що означає катастрофу для місцевого довкілля та екології, пише CNN.

Цього року учені зареєстрували понад 74 тисячі пожеж в Бразилії. Лише від 15 серпня в країні спалахнуло понад 9,5 тисяч лісових пожеж, переважно в Амазонії.

Лісові пожежі в Бразилії

За даними Всесвітнього фонду дикої природи, якщо Амазонський дощовий ліс буде незворотно пошкоджений, світ не лише залишиться без важливого джерела кисню. Натомість ліс може почати виробляти вуглець – головний фактор зміни клімату. Поки що він грає вирішальну роль у контролі рівня вуглекислого газу, адже рослини поглинають його і натомість дають кисень. Одна п'ята частина кисню в світі – з Амазонії.

Вже зараз наслідки пожеж сягнули віддалених місць Бразилії. Дим розповсюдився до сусідніх штатів Пара і Мату-Гросу і навіть закрив сонце в Сан-Паулу - місті, розташованому на відстані майже 2000 км.

Загалом пожежі спричинили шар диму, площу якого оцінюють у понад 4,5 млн квадратних кілометрів. На цьому знімку з супутника Коперника в Європейському Союзі видно дим, який розсікає з півночі на південь Бразилію.

Як завжди, винні люди

Міністр екології Бразилії, Рікардо Саллес, заявив, що пожежі спричинені сухою погодою, вітрами і теплом. Справді, зараз в Амазонських лісах "сухий сезон" – він триває від червня до жовтня, сягаючи піку наприкінці вересня. У цей час полум'я може виникнути через, наприклад, удар блискавки. В інший час вологий клімат унеможливлює це. Втім, навіть у посушливий час вологий тропічний ліс не загоряється так просто.

Водночас тепліші умови через зміни клімату можуть сприяти швидшому розповсюдженню полум'я. Через глобальне потепління сніговий покрив планети тане раніше, а гарячіше повітря відводить вологу від дерев та ґрунту. Сприяє поширенню пожеж і зменшення кількості опадів.

Лісові пожежі, вогонь_2
Associated Press

Водночас екологи в один голос кажуть, що пожежі такого масштабу не можуть бути провиною самих лише природних факторів.

Метеорологиня Гейлі Брінк сказала CNN, що пожежі "безумовно спричинили люди". Бразильські екологічні організації та дослідники повідомляють, що пожежі організовані скотарями і лісозаготівельниками, які хочуть очистити і використовувати землю.

Не секрет, що фермери використовують вогонь для зачищення земель. За словами Брінк, цьогорічні пожежі збігаються з сількогосподарськими підготовками: "Цей час найкращий для спалювання, бо рослинність суха. Фермери чекають на сухий сезон, і починають спалювати і очищувати ділянки, щоб їхня худоба могла пастися. Саме це, це ми підозрюємо, і відбувається".

 "Капітан Бензопила" проти екологів

Екологи звинувачують в усьому політику Болсонаро. Коли той балотувався на посаду президента, то обіцяв відновити економіку шляхом "вивчення економічного потенціалу" Амазонки. Тепер екологічні організації кажуть, що самі він заохочував власників ранчо, фермерів і лісозаготівельниками експлуатувати і спалювати тропічний ліс як ніколи раніше, з почуттям повної безкарності.

Раніше Болсонару вже назвали "капітаном бензопилою" через масове вирубування лісів. Тепер екологи кажуть, що пожежі є "просто найбільш помітним симптомом" політики Болсонаро і "відзеркалюють безвідповідальність президента".

Лісові пожежі, вогонь_1
Associated Press

І доки Амазонка у вогні, президент Бразилії Джейрах Болсонаро ширить необґрунтовану теорію змови, покладаючи вину на неурядові організації, які захищають тропічні ліси. Він стверджує, що саме вони нібито розповсюдили вогонь, аби зіпсувати імідж президента та бразильського уряду.

"Все вказує на те, що ліс в Бразилії підпалюють закордонні неурядові організації", - каже він. І хоча одразу зізнається, що немає жодних доказів цього, все одно наполягає на своєму, передає Vice.

Раніше Болсонаро назвав брехнею дані швидких темпів вирубування лісу Амазонії. Хоча спостереження свідчать про те, станом на червень збезлісення амазонських джунглів прискорилося на понад 60%, порівняно з цим періодом минулого року. Ще до пожеж Грінпіс назвав Болсонару і його уряд "загрозою кліматичній рівновазі" і попередив, що у підсумку його політика завдасть великих збитків економіці Бразилії.

Залиште свій коментар