Лідери ЄС намагаються врятувати угоду з Україною – The Guardian

Частина блоку схвалила гарантії, запропоновані виборцям в Нідерландах після того, як вони відкинули політичну й торговельну угоду.

Про це пише Дженніфер Ренкін у статті "Лідери ЄС намагаються врятувати угоду з Україною", опублікованій на сайті газети The Guardian.

Лідери ЄС намагалися врятувати знакову угоду з Україною, яку відкинули голландські виборці, додавши невизначеності у відносини зі східним сусідом Європи.

У спробі заспокоїти побоювання голландців, європейські лідери роз'яснили, що після підписання угоди про асоціацію, Україні не було обіцяно ні членство в ЄС, ні яка-небудь допомога з боку європейських армій у разі вторгнення.

Договір вже підписаний 27 іншими країнами-членами ЄС, затверджений урядом Нідерландів і частково набув чинності. Але голландські виборці відкинули повну версію договору у квітні, після кампанії, яка багатьох змусила повірити, що Україна в найкоротші терміни стане членом ЄС.

Після шести місяців невизначеності, в четвер лідери ЄС погодили письмові гарантії голландцям про те, що членство України в ЄС не розглядається, і її громадяни не отримають право жити і працювати в Європі.

Такий результат привітав голландський прем'єр-міністр Марк Рютте, якого в опитуваннях напередодні виборів у березні ультраправі залишили далеко позаду. Однак він підкреслив, що не може дати ніяких гарантій того, що угода буде ратифікована голландським парламентом.


"Я не можу дати моїм колегам гарантію того, що після цього обов'язкового рішення Нідерланди підпишуть угоду між Україною та ЄС. Але я даю собі хороший шанс. Я буду боротися за нього".

ВідеоУкраїні не надали статусу країни-кандидата на вступ в ЄС

"Я розумію, що багато чого просив у своїх колег, я вдячний за їх розуміння, а також [розуміння] президента [України] Порошенко, з яким я підтримував зв'язок в останні тижні".


Раніше в той же день, Рютте сказав, що "зняття угоди з порядку денного стало б найбільшим подарунком Володимиру Путіну".

Угода про асоціацію між ЄС і Україною, підписана в березні 2014 року, створює зону вільної торгівлі і розширює співробітництво у сфері зовнішньої політики та боротьби із злочинністю, від Ірландії до кордонів Росії. Угоду розглядали як перемогу прозахідних українців, які скинули Віктора Януковича в 2014 році, після того, як він відмовився від пакту ЄС під тиском Росії. Хоча в договорі ніколи не було явних обіцянок членства в ЄС, багато голландських виборців вважали, що Україна стрімко наближалася до того, щоб приєднатися до блоку.

Президент Литви Даля Грібаускайте назвала процес, розпочатий ЄС, "творчою вправою, щоб пояснити, чого немає в договорі, і залишається сподіватися, що цього буде досить".

В тексті, який буде представлений голландському парламенту, міститься обіцянка того, що Україні не будуть запропоновані "гарантії безпеки або інша військова допомога", також в українців не буде права жити і працювати в ЄС. В якості ще однієї поступки критикам у Нідерландах, документ підкреслює важливість боротьби з корупцією та зміцнення верховенства права, – пункти початкового угоди.

Дональд Туск, голова Європейської ради, заявив, що ЄС розраховує на голландців. "Ратифікація важлива не тільки для України, але і для геополітичної позиції і репутації Європи".

На саміті ЄС в Брюсселі, лідери також погодилися продовжити санкції щодо Росії до середини 2017 року, щоб зберегти тиск на Москву через дестабілізацію східної України і вторгнення в Крим.

Ангела Меркель і Франсуа Олланд наполягали на тому, щоб зберегти штрафні заходи, після того, як їм не вдалося відстояти угоду про припинення вогню на сході України. Лідери Німеччини і Франції закликали до більшого прогресу в здійсненні Мінської мирної угоди, в спробі врегулювати конфлікт, який забрав життя близько 10 000 чоловік з 2014 року.

Рішення про продовження санкцій, які націлені на російські банки, енергетичні компанії та виробників зброї, було ухвалено заздалегідь, на тлі зростаючої напруженості між Росією і Заходом з приводу Сирії. Але країни ЄС раніше долають розбіжності з приводу того, як справлятися з східним сусідом. Італія, наприклад, наполягає на тому, щоб починати скасовувати санкції і покращувати ділові зв'язки.

Туск сказав, що деякі країни закликали до продовження санкцій на рік, але, безумовно, вони були в меншості.

Вимоги більш м'якого підходу щодо Росії можуть наростати, якщо у 2017 році в Єлисейському палаці виявиться Франсуа Фійон. Французький консерватор, фаворит в опитуваннях, підкреслив, що хоче налагодити відносини з Росією.

"Я завжди говорив, неважливо, як звуть російського лідера – Володимир, Борис або Ігор, він – лідер найбільшої країни в світі", – сказав він журналістам на конференції правоцентристських лідерів у Брюсселі в четвер. "Європа повинна мати довгострокову стратегію з Росією, а не просто керуватися емоціями".

Олланд, навпаки, звинуватив Росію, головного прихильника Башара аль-Асада, в ескалації конфлікту в Сирії.

ВідеоЄвросоюз продовжив санкції проти Росії та пішов на поступки Нідерландам

Рішення про продовження санкцій було прийнято за тривалим обідом, на якому лідери також обговорювали, як справлятися з рекордною кількістю біженців і мігрантів, які прибувають до Європи, і говорили про плани щодо посилення спільної оборонної політики Європи.

Тереза Мей прийняла участь у засіданнях, але не була запрошена на фінальну частину вечора, де лідери ЄС обговорювали "брексит", без неї. Коли стало ясно, що саміт затягується, а запланований обід 27 країн ЄС з обговоренням "брексита" був скасований, Мей вибачилася, сказавши колегам, що їй краще виїхати.

Залиште свій коментар