Лісабонський договір набув чинності

Основний документ Євросоюзу, котрий запроваджує посаду президента ЄС і міністра зовнішніх справ, 1 грудня набирає чинності.

З 1 грудня набирає чинності Лісабонський договір - новий основний документ ЄС, ратифікований всіма 27 країнами-членами.

Документ спрямований на спрощення процедури прийняття рішення в рамках Євросоюзу і посилення його ролі у світовій політиці.

Договір засновує дві нові посади - президент ЄС і глава європейського зовнішньополітичного відомства.

Офіційні заходи з нагоди вступу документа в силу пройдуть у вівторок в португальській столиці - там виступлять з промовами лідери країн Євросоюзу.

Офіційний початок дії Лісабонського договору може здатися незначною подією, однак вона змінить порядок прийняття рішень у країнах Євросоюзу.

Прихильники документа стверджують, що він допоможе зробити Європу більш демократичною і ефективною, у той час як противники вважають, що країнам-членам Євросоюзу доведеться поступитися Брюсселю забагато повноважень.

Вперше про подібного роду документі заговорили вісім років тому.

Остання перешкоди на шляху до його прийняття була знята, коли в листопаді після довгого судового розгляду договір ратифікувала Чехія.

Незабаром після цього були обрані офіційні особи Євросоюзу - першим президентом Європейської Ради став бельгійський прем'єр Херман ван Ромпей, главою дипломатичного відомства - очолювала раніше комісію ЄС з питань торгівлі британка Кетрін Ештон.

Вона змінить Хав'єра Солану, який залишає свою посаду після 10 років, проведених у кріслі головного дипломата Європи.

Як верховний представник з міжнародних справ баронеса Ештон буде мати більші повноваження і ширший штат дипломатичної служби.

Одним з ключових нововведень Лісабонського договору є скасування права вето держав-членів одразу в декількох областях, в тому числі в боротьбі зі змінами клімату, в питаннях енергобезпеки і екстреної допомоги.

Абсолютна одностайність як і раніше, буде необхідно для прийняття рішень з питань оподаткування, міжнародної політики, оборони та соцзахисту.

Читайте також:

Хав'єр Солана пішов з посади глави європейської дипломатії

Жителям Сербії, Чорногорії та Македонії дозволили в'їжджати в ЄС без віз

Молдова виступає за вступ в ЄС разом з балканськими країнами

Баррозу сформував новий склад Єврокомісії
 

ВідеоУхвалено базовий договір ЄС

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: