У Лівії почався наступ на столицю з урядом ООН. Хто очолив операцію і що там відбувається
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 6564

Світ закликає всі сторони у Лівії не йти на ескалацію конфлікту.

Командувач самопроголошеної Лівійської національної армії (ЛНА) Халіфа Хафтар 4 квітня оголосив про наступ на столицю Лівії Тріполі, яка перебуває під контролем визнаного ООН уряду.

В аудіозаписі, розміщеному на медіа-ресурсах ЛНА, Хафтар описав наступ своїх військ як "переможний марш", щоб "похитнути землю під ногами несправедливої ​​групи". Бунтівний генерал закликав свої війська не відкривати вогонь по цивільних особах або тих, хто не озброєний.

"Ті, хто складуть зброю, будуть у безпеці, ті, хто піднімуть білі прапори, будуть у безпеці", - сказав він.

Водночас, у Тріполі розташований уряд, який підтримує Організація об’єднаних націй, а сам генсек ООН Антоніу Гутерреш саме перебував там. У світі закликають сторони конфлікту утриматись від будь-яких бойових дій.

Хто контролює Лівію

Після повалення режиму Муаммара Каддафі 2011 року у Лівії розпочалась серйозна боротьба за владу. У країні було створено перехідний уряд, який підтримує ООН, та контролює Національну нафтову компанію. Саме нафта є основною причиною боротьби за Лівію.

Фактично, цей уряд має під своїм контролем лише незначні території на півночі країни та саму столицю. Майже всю Лівію контролює одіозний генерал Халіфа Хафтар, якого інколи називають "новим Каддафі". Армія Хафтара, своєю чергою, контролює величезну кількість лівійських нафтових родовищ і прагне лише розширювати свій вплив. Також у країні активно діють низка збройних угруповань та радикальних ісламістів, а тому час від часу відбуваються збройні сутички та теракти. Однак досі дві основні сили не вступали у відкритий конфлікт.

Хто такий Халіфа Хафтар

Генерал Хафтар є доволі відомою у Лівії персоною. Ще 1969 року він брав участь у перевороті, який влаштував Каддафі, щоб захопити владу. Він був досить наближеною особою до лівійського диктатора, однак 1987-го вони публічно розсварились через те, що Хафтар зі своїм військовим підрозділом порушив угоду з Чадом під час війни та провів військову операцію. Військові Чаду захопили його та ще 400 лівійських військових у полон, а Каддафі публічно відрікся від цих полонених.

Уже наступного року Хафтар починає співпрацювати із опозиційними організаціями та ЦРУ, намагаючись вчинити державний переворот у Лівії та скинути Каддафі. Під час громадянської війни 2011 року генерал намагався посісти провідні місця у військовому керівництві опозиціонерів, однак йому це не вдалося, і він знову втік до США.

генерал Хафтар
Associated Press

Але через кілька років генерал повертається із заявою, що не визнає уряд, який був створений ООН і, фактично, оголошує в країні двовладдя. Поступово він збирає прихильників у всій країні та проводить військові дії, пояснюючи це ліквідацією радикальних ісламістських угруповань. На всі міжнародні конференції щодо Лівії Хафтар демонстративно не приїжджає. Водночас, світ закликає до конструктивних перемовин саме між цими двома сторонами для політичного врегулювання ситуації в Лівії. 

Зв’язки з Росією

Незважаючи на те, що Росія заявляє про необхідність діалогу, більшу підтримку вона все ж таки надає Хафтару. А останнім часом втручання Росії у політичну ситуацію в Лівію почало лише збільшуватися.

У жовтні 2018 року у ЗМІ з'явилася інформація, що за даними британських спецслужб, Росія направляє до Лівії війська, щоб використовувати свою присутність там для впливу на країни Заходу. Стверджувалося, що російське керівництво "хоче перетворити Лівію на нову Сирію".

Головна мета Москви - отримати контроль над найбільшим маршрутом нелегальної міграції до Європи. Оскільки європейські країни виявилися вкрай уразливими в останні роки від неконтрольованого потоку біженців, додаткова кількість мігрантів, які перетинають Середземне море, може ще більше розхитати і без того крихку ситуацію.

У східній Лівії вже перебувають офіцери військової розвідки і підрозділи спецназу, які прибули туди для навчання і забезпечення каналу зв'язку. Також в прибережних містах Тобрук і Бенгазі розташовані дві російські військові бази, які діють під прикриттям приватної військової компанії "Вагнера", яка вже має там форпости.

Всі ці чутки підтверджувались постійними візитами Хафтара до Росії на зустрічі із високопоставленими російськими чиновниками. Зокрема, у листопаді 2018 року на зустрічі Хафтара із очільником Міноборони РФ Сергієм Шойгу був присутній російський мільярдер Євген Пригожин, якого називають безпосереднім власником ПВК "Вагнера". А тому після можливого перекидання російських військових інструкторів та найманців оголошення Хафтара про похід на Тріполі не став надто неочікуваним.

Реакція світу

Через загострення ситуації в Лівії екстрене засідання планують провести у Раді Безпеки ООН. Окрім цього, країна стане головним порядком денним позачергового засідання міністрів закордонних справ країн-членів ЄС.

Водночас, саме зараз у Лівії перебуває генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Він екстрено вирушив із Тріполі до Бенгазі на зустріч із генералом Хафтаром.

"Я лечу з Триполі до Тобрука і Бенгазі. Моя мета залишається тією ж: уникнути військового протистояння. Я повторюю, що для лівійської кризи не існує військового рішення, а лише політичне", - заявив Гутерреш.

У Росії теж запевняють, що виступають винятково за мирне врегулювання ситуації в країні.

"Ми дуже уважно відстежуємо розвиток ситуації в Лівії. Безумовно, вважаємо головним, щоб будь-які дії не привели до відновлення кровопролиття. Також вважаємо за необхідне далі продовжувати всі можливі зусилля для повного врегулювання ситуації мирними, політичними засобами", - зазначив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.

"Ризик дуже серйозного насильства, що спалахнуло в Триполі у найближчі кілька днів, зараз неминучий. Дивно, що ООН закликає до стриманості з усіх боків замість того, щоб виділити Хафтара через ескалацію насильства. Це ознака його політичної підтримки з боку Франції та ОАЕ, яка зробила нездатним ООН зупинити його санкціями або засудженням", - розповів The Guardian Анас Ель Гоматі з Інституту Садека - аналітичного центру в Лівії.

Водночас російський експерт Сергій Серегічев розповів виданню "Взгляд", що у Хафтара немає належних сил та підтримки для захоплення столиці.

"Основна бойова сила Хафтара - це фінанси. Він просто підкуповує на еміратські гроші всі сили, які були лояльні Фаізу Сараджу. А коли гроші закінчаться, то почнуться проблеми. Штурмувати місто йому ніхто не дасть, в Триполі повно іноземних найманців. Він на короткому повідку у Парижа. Його особисту охорону забезпечують французи", - пояснив він.

За словами експерта, навіть якщо генерал і захопить Триполі, то втримати місто йому не вдасться.

"Навряд чи він почне повномасштабний штурм міста з мільйонним населенням. Сараджу тільки цього і треба, це допоможе йому об'єднати розрізнені угруповання в Триполі. Хафтар не взяв жодного об'єкта без зовнішньої підтримки", - наголосив Серегічев.

Зрештою у Триполі готуються до найгірших наслідків і вже заявили про повну бойову готовність до стримування наступу Хафтара. Експерти сумніваються, що генерал має сили захопити столицю, однак він цілком може переманити на свій бік військових, які підтримують міжнародний уряд, пообіцявши їм деякі преференції. Користувачі соцмереж вже повідомляють про низку бойових зіткнень на околицях столиці. Зіткнення двох найбільших сил у Лівії може знову розпочати активну фазу повномасштабної війни в країні, що для ЄС стане ще більшою катастрофою через можливий потік мігрантів.

Залиште свій коментар