Лояльна до Москви Болгарія несподівано вигнала з країни російського дипломата-шпигуна

Лояльна до Москви Болгарія несподівано вигнала з країни російського дипломата-шпигуна

Лояльна до Москви Болгарія несподівано вигнала з країни російського дипломата-шпигуна

Фото: Yahoo News

Русяєв був першим секретарем у посольстві РФ у Софії.

Ще 30 жовтня Міністерство закордонних справ Болгарії винесло рідкісне попередження російському дипломату - залишити країну протягом 24 годин.

Дипломата звати Володимир Русяєв. Він пов'язаний з російською військовою розвідувальною службою, або Головним управлінням Генерального штабу Збройних сил РФ. Про це пише Yahoo News із посиланням на західне джерело розвідки. Русяєв уже повернувся до Москви.

Прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов не назвав імені шпигуна, проте зазначив, що він був першим секретарем у російському посольстві в Софії. Глава уряду повідомив, що росіянин намагався завербувати керівника болгарської спецслужби з доступом до секретної інформації про Болгарію, Євросоюз та НАТО.

МЗС Болгарії відмовилося коментувати справу Русяєва, а Міністерство оборони Росії та Посольство Росії в Болгарії не відповіли на запит щодо надання коментарів.

Вигнання російських шпигунів із країн Східної Європи, зокрема союзників по НАТО, не є новим явищем. Проте Болгарія, яка традиційно мала дружні стосунки з Москвою, робить це публічно, і це може бути відповіддю на зусилля американської розвідки.

Колишній старший оперативний офіцер ЦРУ Марк Полімеропулос, який відповідав за нагляд за операціями в Європі та Росії, розповів, що ЦРУ під керівництвом Джина Хаспел подвоїло тиск на союзників у відповідь на російську агресію.

"Уряд США підштовхує наших партнерів у всьому світі для протидії різноманітній російській розвідувальній діяльності, як традиційних шпигунських операцій, так і злочинних впливів російських спецслужб, таких як ГРУ", - сказав Полімеропулос.

Мережа шпигунів Росії діє в усьому світі. Зокрема, в Європі співробітники ГРУ були публічно визнані відповідальними за отруєння в березні 2018 року колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, за спробу кібератаки, спрямовані на Нідерландську організацію заборони хімічної зброї, а також за злом комп'ютерів штабу президентської кампанії Гілларі Клінтон, згідно з даними обвинувального акту Мін'юсту США від липня 2018 року.

"Це завжди добре, коли росіян ловлять на шпигунстві, особливо коли їхні зусилля з підпорядкування союзника по НАТО зірвані. Спроба ГРУ вербувати старшого розвідника відповідає їхнім попереднім діям, які часто були більш агресивними та менш задуманими, ніж дії їхніх російських російських служб", - сказав один з колишніх керівників контррозвідки ЦРУ Марк Келтон.

ГРУ також намагалася проникнути до низки європейських країн для доступу до секретної інформації, скажімо в країнах Балтії, Польщі та Норвегії. Російських шпигунів там викрили та вислали з країн.

Після того, як російські офіцери ГРУ отруїли навесні 2018 року російського ексрозвідника Скрипаля у Британії, країни західної коаліції домовилися активніше виявляти російських розвідників, дипломатів-шпигунів та виганяти їх зі своїх країн. Кілька західних країн, зокрема й Болгарія, відмовилися це робити. Мовляв, потрібно "підтримувати відкритий канал зв'язку з Росією під час "перенапруженої ситуації". Болгарія має більш тісні відносини з Росією, ніж інші країни НАТО та ЄС, і взагалі намагається уникнути протистояння Москві.

Нинішня ж ситуація із висланням російського дипломата може свідчити про те, що росіяни перейшли межу. А той факт, що РФ не помстилася за це свідчить про бажання не допустити, щоб ця подія ще більше шкодила відносинам між Софією та Москвою, кажуть експерти.

Висланий з Болгарії дипломат Русяєв раніше працював у Барселоні (Іспанія) та Буенос-Айресі (Аргентина). Там він відповідав за питання культури та підтримку російської молоді й іноземних студентів. Ці посади Русяєва передбачали контакти з посадовими особами в адміністрації президента РФ Володимира Путіна. Робота з молоддю, стверджують джерела, потрібна для вербування майбутніх шпигунів.

Русяєв був не єдиною людиною, яку за останні місяці спіймали в Болгарії на шпигунстві на користь Росії. Колишній болгарський політик Ніколай Малінов нещодавно у Москві отримав особисту подяку від президента Росії Володимира Путіна після того, як його Болгарія звинуватила у передаванні російським організаціям державної таємниці.

Нагадаємо, 2015 року в Болгарії був таємничо отруєний торговець зброєю. Підозрюють, що це зробили росіяни-працівники ГРУ. А можлива причина отруєння – намагання Москви розширити свій вплив на болгарську оборонну промисловість, збільшити туди постачання своєї зброї. Розслідувачі Bellingcat стверджуть, що офіцери ГРУ, які причетні до отруєння в Болгарії, також причетні й до отруєння Скрипаля в Британії.

"Велика Британія підтримує зусилля Болгарії як надійного європейського партнера та союзника по НАТО, який має суверенне право реагувати на погрози щодо її національної безпеки", - написало Посольство Великої Британії у Болгарії на своїй сторінці у Twitter.

Російські шпигуни могли перехопити розмову Трампа з послом США про Україну

Російські шпигуни могли перехопити розмову Трампа з послом США про Україну

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація