МАГАТЕ домовилося з Іраном

Усі питання МАГАТЕ до Тегерана із приводу його експериментів із плутонієм знято.

МАГАТЕ
Минулого вівторка представники МАГАТЕ підпивали угоду з Іраном. (Фото: img.lenta.ru)
Іран оприлюднив текст угоди з Міжнародним агентством з атомної енергії, у якому говориться, що всі питання МАГАТЕ до Тегерана із приводу його експериментів із плутонієм знято.

На прохання місії Ірану секретаріат МАГАТЕ у Відні поширив текст угоди на п'яти сторінках, підписаної минулого вівторка представниками агентства в Тегерані.

У документі йдеться, що інспектори МАГАТЕ переконалися у достовірності раніше зроблених Іраном заяв про його експерименти із плутонієм, і "у такий спосіб це питання вирішено".

Західні країни звинувачують Тегеран у тому, що його ядерна програма, що включає в себе не тільки переробку плутонію, але й збагачення урану, спрямована на створення ядерної зброї.

Іран, у свою чергу, наполягає, що ця програма має винятково мирну мету створення ядерного реактора для вироблення електроенергії.

Міжнародне співтовариство неодноразово вказувало Ірану на те, що він не співпрацює з МАГАТЕ в достатній мірі, щоб розвіяти підозри, викликані його ядерною програмою.

Рада Безпеки ООН у двічі приймала резолюції, що наклали на Іран обмежені санкції з метою підштовхнути його до більшої відкритості у відносинах з МАГАТЕ.

На цьому тижні МАГАТЕ повинне підготувати чергову доповідь про Іран до вересневого засідання ради управління організації.

Інспектори МАГАТЕ в Ірані
Західні країни звинувачують Тегеран у тому, що його ядерна програма спрямована на створення ядерної зброї.
В угоді МАГАТЕ й Ірану розписані подальші етапи їхньої співпраці. Так, до кінця вересня передбачається укласти юридично зобов'язуючу угоду про порядок інспекцій підземного комплексу в Натанзі, де збагачують уран.

До листопада Іран зобов'язується прояснити питання із приводу його спроб побудувати вдосконалені центрифуги P-2. Нині діючі центрифуги P-1 морально застаріли й часто виходять із ладу, але нові вирізняються ще й тим, що можуть збагачувати уран у два-три рази швидше.

Крім того, Іран уперше погодився - цього разу без яких-небудь конкретних термінів - дати роз'яснення у зв'язку з документами, представленими розвідувальними службами західних країн на підтвердження військової спрямованості його ядерної програми.

До таких документів належить добутий Іраном на чорному ринку опис того, як виточувати з урану деталі у формі півкулі, які застосовуються в конструкції атомної бомби.

Також згадуються доповіді про те, що іранські ядерні дослідження направляються з того ж секретного центру, що й випробування вибухових речовин і ракет.

В угоді підкреслюється, що Іран як і раніше вважає ці матеріали "політично мотивованими й безпідставними обвинуваченнями", але згодний надати інформацію із цих питань у якості "знака доброї волі й співпраці".

Західні дипломати скептично поставилися до угоди Ірану з МАГАТЕ. Посол США при організації Грегорі Шулте вказав на "реальні недоліки" документа.

Інший західний дипломат при організації в інтерв'ю агентству Reuters зазначив, що в документі не передбачене дотримання Іраном Додаткового протоколу до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що дозволяє інспекторам відвідувати об'єкти, не заявлені як ядерні, і не інформувати про це іранську владу задовго до свого візиту.

Іран підписав цей протокол в 2003 році, але не ратифікував його.

Шулте сказав, що Вашингтон продовжить домагатися жорстких санкцій проти Ірану й обвинуватив Тегеран у прагненні маніпулювати МАГАТЕ.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: