"Марш мільйонів" в Іраку: народ об'єднався з армією, вимагаючи гідного життя

В Каїрі військові підтримали мирних демонстарнтів і вийшли на "марш мільйонів", вимагаючи змін та покращення життя .

Хвиля протестів охопила в п'ятницю, 25 лютого, Ірак - там пройшов перший загальнонаціональний "День гніву".

Про кількість його учасників не повідомляється, проте місцеві ЗМІ називають цю подію "маршем мільйонів".

У Багдаді правоохоронці не змогли стримати потоки протестуючих людей, арешти репортерів і блокування соціальних серверів не привели до бажаних результатів.

На площі Тахрір, незважаючи на введену владою комендантську годину, відбувся масовий мітинг, який пройшов під гаслом "Народ хоче змін!".

Соціальні заворушення тривають в Іраку другий тиждень, проте вперше в ряді міст на бік демонстрантів стали переходити військовослужбовці і поліцейські. Така картина спостерігалася в Мосулі, Ель-Фаллуджі, Рамаді та інших сунітських містах.

Кілька військових і цивільних чинів у провінціях оголосили про відставку і відмовилися виконувати наказ розганяти маніфестації, який надійшов з Багдада.

"Армія стане мечем для звершення справедливості", - відзначили іракські військові.

Мусульманські улеми закликали народ приєднатися до мітингуючих, але при цьому "зберегти ненасильницький характер протестного руху". Незалежні іракські ЗМІ назвали події, що відбуваються "антикорупційним повстанням".

"У такій багатій країні, як Ірак, народ заслуговує на більш гідне життя", - заявив один з організаторів "Дня гніву" Луей аль-Хазем.

У той же час офіційний телеканал Al Iraqiya намагався применшити масштаби невдоволення і стверджував, що в столиці зберігається спокій, а заходи безпеки прийняті в інтересах захисту учасників мирних маніфестацій.

Прем'єр-міністр Нурі аль-Малікі, який тимчасово займає посаду міністра оборони і глави МВС, звинуватив у провокації антиурядової кампанії прихильників президента Саддама Хусейна, страченого в 2006 році.

Три незалежні телестанції свідчили протилежне. За їхніми відомостями, в Басрі, Рамаді і Ель-Фаллуджі мали місце спроби придушити виступи протесту, проти їх учасників використовувалися не тільки кийки, але і вогнепальна зброя. Надійшла інформація про арешти організаторів "Дня гніву" в Багдаді.

Телестанція Al-Jazeera підтвердила повідомлення про кровопролиття на вулицях іракських міст. У Кіркуку, за її відомостями, загинули 30 маніфестантів. А в південних районах шиїтів, зокрема в неспокійній провінції Васіт, для розгону масових маніфестацій використовувався сльозогінний газ і водомети.

Регіональні спостерігачі звернули увагу на те, що в "марші мільйонів" взяли участь вихідці з усіх релігійно-етнічних громад Іраку. В Сулейманії (курдської автономії) на центральній площі Серай протестуючі вимагали адміністративного чищення і корінних змін у роботі соціальних служб. Повідомлялося про маніфестації іракців біля будівель посольств у зарубіжних країнах.

Жорсткі заходи влади привели до того, що в лавах маніфестантів з'явилися гасла з вимогою усунення Нурі аль-Малікі та створення "уряду, який буде піклуватися про свій народ".

Зазначимо, що черговий "День гніву" пройшов також і в сусідній Йорданії. На вулиці Аммана вийшли близько 10 тисяч прихильників опозиції, які закликали до проведення "серйозних конституційних перетворень".

На Бахрейні пройшли траурні мітинги в пам'ять про сімох загиблих днями маніфестантів. Шиїтський імам Абдель Джаліль аль-Мокдад від імені народу вимагав встановлення в країні "демократичного парламентського режиму". За його словами, опозиція не висуває будь-яких конфесійних гасел.

Як відомо, антиурядові маніфестації охопили цілий ряд країн регіону, серед яких Туніс, Єгипет, Ємен, Лівія, Алжир, Йорданія, Ірак, Бахрейн і Марокко.

У Лівії масові акції протесту з вимогою відставки Муаммара Каддафі, який править країною 42 роки, продовжуються в Лівії з 15 лютого. 22 лютого лівійський лідер заявив, що не покине країну, а люди, котрі вийшли на акції протесту, на його думку, заслуговують смертного вироку.

У ніч на 23 лютого Рада безпеки ООН засудила лівійське керівництво за жорстоке придушення антиурядових виступів і закликала покласти край насильству. За даними правозахисників, кількість жертв заворушень у Лівії зросла до 640 осіб.

Муаммар Каддафі 24 лютого знову звернувся до лівійців, закликавши їх заспокоїтися і забрати з вулиць молодь, яка нібито під впливом наркотиків і маніпулятивних дій Аль-Каїди влаштовує заворушення.

Читайте також: 

Противники Каддафі захопили третє за величиною місто Лівії

Син Каддафі розповів про плани своєї сім'ї: "жити і померти в Лівії"

Каддафі напророчили, що він накладе на себе руки, як Гітлер

У Парижі "діти революції" захопили посольство Лівії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: