Майбутнє НАТО і розмова з Путіним про Україну. Ключові тези виступу Трампа на саміті

Брюссельський саміт НАТО запам’ятається однією з найжорсткіших суперечок всередині військового блоку.

У штаб-квартирі НАТО у Брюсселі вже фактично завершився дводенний саміт. Більшість експертів заздалегідь вважали його чи не найскладнішим, оскільки відбуватиметься захід на тлі масштабної торгової війни, яку своїми податками розв’язали США.

Не обійшлося без внутрішніх чвар і цього разу. Винним у всьому як завжди став президент США Дональд Трамп. Ще вранці 11 липня перед загальним засіданням лідерів країн-членів НАТО, він назвав Німеччину "російською заручницею" через її залежність від газу та енергетики з РФ. У Німеччині Трампу прямо не відповіли, а лише наголосили на важливості німецької незалежності. Згодом відбулося засідання НАТО, було ухвалено спільну декларацію, жодних явних проблем не було.

Але це були лише квіточки з боку Трампа. Ягідки відбулись на наступний день 12 числа. Вранці президент США раптово скасовує всі двосторонні зустрічі, окрім президента України Петра Порошенка, та скликає екстрену нараду лідерів НАТО. На ній він в ультимативній формі заявляє – або найбагатші країни Європи підвищують витрати на оборону до січня, або США будуть "діяти самотужки". Більшість журналістів сприйняли це як погрозу виходу Штатів з Альянсу, в самому НАТО, як завжди, заперечують будь-які погрози та ультиматуми.

Після цього президент США дає прес-конференцію щоб пояснити всю ситуацію навколо своїх дій під час саміту.

"Тепер НАТО налагоджений механізм"

Трамп на прес-конференції почав одразу ж розповідати про свої стосунки всередині Альянсу. За його словами, ще вчора він був не надто задоволений ситуацією з витратами на оборону, однак тепер все буде набагато краще. Президент США вкотре наголосив на тому, що Штати витрачають занадто багато на діяльність Альянсу.

"Кожен погодився суттєво дотримуватися своїх зобов'язань. Вони піднімуть його на рівень, про який вони ніколи раніше і не думали. Зобов’язання складали 2% (витрат на оборону від ВВП) - в кінцевому підсумку вони будуть набагато вищі", - підкреслив Трамп.

За його словами, тепер НАТО нагадуватиме справді "налагоджений механізм", в майбутнє якого він особисто вірить.

"НАТО тепер справді налагоджений механізм. Люди платять гроші, які вони ніколи раніше не платили. Вони з радістю це роблять, і до Сполучених Штатів ставляться більш справедливо", - заявив Трамп.

На думку президента США, тепер Альянс набагато сильніший, ніж був кілька днів тому.

Майбутня зустріч з Путіним

Значний блок запитань журналістів стосувався і майбутньої зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним. Тож Трамп оголосив порядок денний на цю зустріч – Україна, Сирія, втручання Росії у вибори в США. Він також допустив можливість припинень військових навчань в країнах Балтії.

Неабиякий інтерес викликає і ситуація навколо Криму, особливо на тлі останніх заяв про можливість визнання російської анексії.

"Задовго до того, як я прийшов, Обама дозволив цьому статися... Він міг це зупинити, але зробив все, щоби це відбулося. Такою була його рішучість… Що буде з Кримом з цього моменту, я не можу сказати. Але я не задоволений ситуацією з Кримом, однак знову наголошу, що це відбулось під час президенства Обами, а не Трампа", - заявив президент США.

Згодом певну ясність у висловлювання Трампа вніс український президент Петро Порошенко, пояснивши, що у цьому питанні позиція США лишається незмінною – вони не визнають анексію Криму.

"Я думаю ми будемо ладнати з Росією", - підкреслив президент США, зазначивши, що Путін йому, насамперед, "конкурент, а не ворог".

Геополітичні проблеми

Відповів Трамп і на запитання журналістів про ставлення до різних проблем та ситуацій на міжнародній арені.

Так, на запитання щодо членства Грузії в НАТО президент США зауважив, що наразі вона не готова, але впевнено до цього прямує. Що стосується виходу Великої Британії з ЄС, то Трамп зазначив, що це внутрішня справа країни. А щодо його майбутнього візиту до британців, то президент США вирішив, що його там "дуже люблять".

На запитання щодо можливого втручання Росії у внутрішні справи Македонії напередодні переговорів про членство в НАТО, Трамп заявив, що в Альянсі не обговорювали майбутніх планів.

"Ми хочемо миру у всьому світі. Це моя мета №1. Я дійсно вірю, що завдяки силі ми отримаємо мир", - наголосив президент США.

Нагадаємо, 11-12 липня у Брюсселі відбувся щорічний саміт лідерів країн-членів НАТО. На другий день заплановано проведення спільного засідання комісії НАТО-Україна-Грузія, а також зустріч членів Альянсу із країнами-партнерами.

За результатами першого дня лідери країн НАТО ухвалили спільну декларацію, в якій закликали Росію вивести війська з Донбасу, Україну – виконати умови Венеціанської комісії щодо мовної статті освітнього закону, підтвердили невизнання російської анексії Криму. Також члени Альянсу домовились про створення Ініціативи готовності, засудили дестабілізаційні дії РФ, висловили занепокоєння ситуацією з хімічною зброєю та війнами на Близькому Сході, підтримали денуклеаризацію КНДР. Наостанок НАТО домовилось розпочати переговори про вступ з новим членом – найближчим часом до Альянсу може приєднатись Македонія.

ВідеоНАТО закликала Росію вивести війська зі Сходу України

Країни-члени Альянсу підписали декларацію під час саміту напередодні. У документі також засудили анексію Криму та дискримінацію кримських татар. Українське питання обговорюватимуть в Брюсселі й сьогодні. 

НАТО закликала Росію вивести війська зі Сходу України

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції