Мая Санду: що відомо про першу жінку, яка очолить Молдову

Мая Санду: що відомо про першу жінку, яка очолить Молдову

Фото: Associated Press

Проти неї працювала цІла машина проросійської пропаганди.

Перша президентка Молдови. Проєвропейська кандидатка Мая Санду перемогла проросійського президента Ігоря Додона у другому турі молдавських виборів. Після підрахунку 100% бюлетенів у неї майже 58% голосів. Санду - на відміну од попередника - неодноразово підтримувала територіальну цілісність України - згадала про нашу державу і на першій пресконференції.

Про те, що відомо про першу жінку, яка очолить Молдову, йдеться 16 листопада у сюжеті ТСН 16:45.

Проти неї працювала цІла машина проросійської пропаганди - виборців лякали, що Мая Санду утискатиме російськомовних, скасує 9 травня, і поставить під загрозу економічну дружбу з Москвою. Ба більше  - проєвропейській кандидатці закидали бажання об'єднати Молдову з Румунією та розв'язати війну проти Придністров'я. Під приціли пропагандистів потрапило й особисте життя політикині - Санду, яка ніколи не була заміжня, називали представницею ЛГБТ, а колишній президент Молдови Воронін - публічно обурювався, що кандидатка у глави держави - не матиме чоловіка. Попри всі звинувачення і плітки - з другої спроби - Мая Санду таки перемагає на президентських виборах.

Великі міста, молодь та численна діаспора в ЄС - кожен шостий виборець голосував за кордоном - обирають першу президентку країни. Донька ветеринара і вчительки - вона збудувала приголомшливу кар'єру. Економістка за освітою, Мая Санду ще три роки провчилася в Академії державного управління і у 22 потрапила до Міністерства економіки Молдови. А за 5 років - уже працювала економістом у представництві Світового банку у Кишиневі. Вона наважилася кардинально змінити своє життя у 2010 - зібрала заощадження, оформила два кредити - і переїхала до Сполучених Штатів - навчатися у Гарвардському інституті державного управління. В Америці політикиня працювала у Світовому банку. І до Молдови повернулася на запрошення уряду, очолити Міністерство освіти.

Санду спромоглася зробити вивчення російської мови факультативом - і в рамках боротьби з корупцією змінила правила складання національних іспитів. Створила власну партію, яка підтримувала євроінтеграцію, ринкову економіку та жорстку боротьбу з корупціонерами - утім, 2016 так і не змогла перемогти проросійського Ігоря Додона на президентських виборах.

Після поразки з політичної арени Санду не зникла - більше того, у 2019 на пів року очолила уряд - і активно критикувала президента. Закидала, що з ним країна опинилася у зовнішньо-політичній ізоляції - Додон активно товаришував з Москвою, але жодного разу не був з візитами у сусідніх Румунії та Україні. А ще - Санду дорікала експрезиденту, що той отримує гроші з незаконної економічної діяльності - зокрема, з контрабанди цигарок у Придністров'я. Сама Санду, до речі, має у власності лише квартиру у Кишиневі - площею  74 метри - та 13-річне авто-іномарку. На її рахунках - трохи більше 74 тисяч євро - гроші, отримані ще за часів роботи у США. Переїжджати до президентської резиденції Санду, до речі, відмовилася, мовляв, хоче зекономити кошти платників податків.

На першій пресконференції після обрання президентка говорить про свій курс.

Вибори у Молдові: Мая Санду стане першою жінкою-президентом країни

Вибори у Молдові: Мая Санду стане першою жінкою-президентом країни

"Ми плануємо створити справжній баланс у зовнішній політиці, заснований на національних інтересах Молдови, і прагматичний діалог з усіма країнами, включно з Румунією, Україною, європейськими країнами, Росією і США. Я працюватиму на благо всіх громадян цієї країни", - зазначила вона.

Зміни перша президентка обіцяє вже незабаром, після інавгурації. Почне з діалогу з парламентськими фракціями, з якими шукатиме рішення нагальних проблем.

Авторка: Катерина Федорченко.

Повʼязані теми:

Наступна публікація