Мей поставила Росії ультиматум після спроби отруєння розвідника Скрипаля

Мей поставила Росії ультиматум після спроби отруєння розвідника Скрипаля

Фото: Reuters

Британський прем'єр заявила про можливу причетність Кремля до резонансного інциденту.

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, виступаючи в понеділок у парламенті, заявила, що за замахом на колишнього агента Сергія Скрипаля "з великою часткою ймовірності" стоїть Росія. Вона також в ультимативній формі зажадала від Москви до кінця вівторка пояснень у зв'язку з інцидентом.

Під час виступу Мей уточнила, що Скрипаля та його доньку намагалися отруїти нервово-паралітичним речовиною "військового призначення".

"На цей момент відомо, що пан Скрипаль і його донька були отруєні нервово-паралітичною речовиною військового призначення, типу, який був розроблений Росією", - повідомила Мей.

Прем'єр уточнила, що цю речовину було розроблено в РФ в рамках програми "Новачок".

Вона додала, що ці висновки зроблені після ретельного вивчення в лабораторних умовах за участю провідних вчених у цій галузі.

"З огляду на причетність Росії до подібних замахів, наш висновок, що Росія розглядає перебіжчиків як "законні цілі", уряд дійшов до висновку, що Росія з великою часткою ймовірності причетна до отруєння Сергія та Юлії Скрипалів", - сказала Мей.

За словами прем'єра, є два пояснення інциденту в Солсбері. Або Москва прямо причетна до спроби вбивства на території Великої Британії, або Росія "втратила контроль" над "катастрофічно небезпечною" нервово-паралітичною речовиною і дозволила потрапити їй у руки третіх осіб.

Мей заявила, що в понеділок глава МЗС викликав російського посла для давання пояснень, "яке з цих припущень правильне". Лондон також зажадав від дипломата пояснити, яким чином нервово-паралітична речовина з'явилася в Солсбері.

Справа Скрипаля: прем'єр Ічкерії в екзилі заявив про лабораторію отрути, роботу якої відновив Путін

Справа Скрипаля: прем'єр Ічкерії в екзилі заявив про лабораторію отрути, роботу якої відновив Путін

Мей повідомила, що керівник зовнішньополітичного відомства також зажадав від Росії негайно надати повну інформацію про програму "Новачок" Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).

При цьому, як наголосила прем'єр, Лондон очікує відповіді Москви "до кінця завтрашнього дня".

Мей також додала, що інцидент в Солсбері вписується в агресивну модель поведінки Росії: "Незаконна анексія Криму Росією, коли вперше з моменту закінчення Другої світової війни в Європі одна держава силою відібрала територію в іншої; підтримка Росією конфлікту на Донбасі; неодноразове порушення повітряного простору кількох європейських держав; підтримка кампанії кібер-шпигунства і зломів".

Вона також нагадала про "варварське" вбивство у Великій Британії Олександра Литвиненка із застосуванням радіоактивних речовин і санкції, які були прийняті щодо Росії після цього інциденту.

Мей повідомила, що в середу Британія готова уважно розглянути відповідь Москви на питання, які були передані через посла вищому керівництву Росії.

"Якщо ми не отримаємо переконливої відповіді, ми прирівняємо цю дію до незаконного застосування сили Росією проти Британії", - заявила Мей.

В цьому випадку прем'єр пообіцяла повернутися до парламенту і розповісти про широкий спектр заходів, який Лондон застосує у відповідь.

"Замах на вбивство з використанням бойової нервово-паралітичної речовини в британському місті не було просто злочином проти Скрипалів. Це був невибірний і безвідповідальний акт проти Сполученого Королівства, який піддав небезпеці життя невинних цивільних осіб", - закінчила прем'єр свій виступ.

Нагадаємо, 5 березня BBC повідомила, що у Великій Британії колишній російський розвідник Сергій Скрипаль потрапив до лікарні після серйозного отруєння невідомою речовиною. Видання The Telegraph дізналося, що Скрипаль раніше звертався до поліції із заявою про те, що побоюється за своє життя. Дружина колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка сказала виданню, що ситуація зі Скрипалем "дуже схожа на те, що сталося з її чоловіком". Як відомо, він помер 2006 року в результаті отруєння полонієм.

Сергій Скрипаль до 1999 року служив у Головному розвідувальному управлінні РФ, після чого вийшов на пенсію у званні полковника. 2004-го його затримали за підозрою в шпигунстві на користь Великої Британії і через два роки засудили до 13 років позбавлення волі. Скрипаль був визнаний винним у тому, що від 1995-го передавав Секретній розвідувальній службі Великої Британії дані про співробітників російської розвідки, які працювали під прикриттям в Європі.

2010 року Скрипаль та ще троє засуджених у Росії були помилувані, після чого їх обміняли на десятьох агентів російської розвідки, розкритих у США. Після обміну Сергій Скрипаль став жити у Великій Британії. 

Очільник МЗС Боріс Джонсон заявив, що Велика Британія виявить жорстку реакцію, якщо причетність Росії до отруєння колишнього шпигуна Сергія Скрипаля буде доведено.

Тим часом президент Росії Володимир Путін прокоментував отруєння екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля у Великій Британії. За його словами, британці повинні "самі розібратися" з цим інцидентом, перш ніж обговорювати це питання з РФ.

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація