Міжнародна реакція на події в Грузії

Міжнародна спільнота стурбована ситуацією в Грузії та закликає сторони уникати насильства. НАТО засуджує дії грузинської влади.

Європейський союз

Генеральний секретар Ради Європи Террі Дейвіс закликав владу Грузії слідувати положенням Європейської конвенції з прав людини, що стосуються свободи зібрань.

"Свобода зібрань гарантована Європейською конвенцією з прав людини, і влада повинна довести, що будь-які обмеження пропорційні й виправдані", - йдеться в заяві генсека у зв'язку з подіями в Грузії, на яку посилається агенція "РИА Новости".

Чинний голова ОБСЄ, голова МЗС Іспанії Мігель Анхель Моратінос висловивв стурбованість останніми подіями в Грузії.

НАТО

Генеральний секретар НАТО Яп де Хооп Схеффер засудив запровадження надзвичайного стану й силове усунення опозиції в Грузії.

"НАТО уважно й із занепокоєнням стежить за подіями в Грузії. Запровадження владою Грузії, з якою НАТО веде інтенсивний діалог, надзвичайного стану та закриття деяких ЗМІ викликають виняткове занепокоєння і не відповідають євроатлантичним цінностям", - заявив Схеффер.

Сполучені Штати

Білий дім стурбований ситуацією в Грузії й закликає уникнути насильства, заявив у Вашингтоні офіційний представник Ради національної безпеки при президенті США Ґордон Джондро.

"Ми стурбовані повідомленнями, що надходять із Грузії. Ми закликаємо, щоби будь-які протести були мирними, і щоб обидві сторони утримувалися від насильство", - сказав він.

Раніше в середу у Вашингтоні з закликом уникати насильства виступив офіційний представник держдепартаменту США Шон Маккормак.

"Жодна зі сторін, нехай то буде уряд або опозиція, не повинна робити жодних кроків, які навмисно провокують іншу сторону чи можуть призвести до насильства", - сказав він журналістам.

Водночас адміністрація Джорджа Буша наразі нічого не може сказати у зв'язку з твердженнями про втручання зовнішніх сил в Грузії, але якщо це підтвердиться, це викличе стурбованість у Вашингтоні, заявив Шон Маккормак.

При цьому він підтвердив, що адміністрація Буша зараз перебуває в контакті з урядом Грузії. "Я знаю, що ми підтримуємо контакт з грузинським урядом, але, за винятком цього, іншої інформації у мене для вас немає", - сказав представник держдепу.

Росія

Та не утримується від подібних заяв Росія. Спікер Держдуми Борис Гризлов заявив, що всі звинувачення з боку Грузії стосовно Росії "робляться під указівку спецслужб США".

Як відомо, влада Грузії звинуватила Росію в організації масових акцій протесту в Тбілісі, які в середу розігнав спецназ, а також у створенні "альтернативного уряду" Грузії. У телезверненні до нації грузинський президент повідомив, що МЗС країни оголосив "персонами нон ґрата" трьох співробітників посольства РФ і зажадав їх виїзду з Грузії.

За словами російського спікера, в Грузії фальсифікують аудіозаписи різних переговорів, які й надалі використовують у боротьбі за владу.

Спікер Держдуми висловив занепокоєння в зв'язку з фактами кровопролиття при розгоні опозиції на вулицях Тбілісі 7 листопада. Гризлов наголосив, що Росії та російському народові небайдуже, що відбувається в сусідніх державах.

"Це початок кровопролиття", - наголосив спікер Держдуми. "Відбувається те, чого ми боялися", - додав Гризлов, висловивши надію, що "грузинське керівництво зможе змінити тактику боротьби зі своїм народом".

Росія кваліфікувала події в Грузії як грубе порушення прав людини і демократичних свобод, заявив журналістам у четвер офіційний представник МЗС РФ Михайло Каминін.

"Не можна кваліфікувати те, що відбувається сьогодні в Грузії, інакше як грубе порушення прав людини і демократичних свобод. Світова спільнота, основні правозахисні організації, такі як ООН, Рада Європи, ОБСЄ повинні закликати офіційний Тбілісі припинити насильство, поважати права людини в повному обсязі й вирішувати внутрішньополітичні питання та проблеми без використання сили в конституційно-правовому полі", - сказав Каминін.

Москва стурбована виникненням центру нестабільності в Грузії і вважає, що грузинський народ заслуговує на кращу долю. "Ми з великою стурбованістю констатуємо виникнення центру нестабільності в безпосередній близькості від наших кордонів", - сказало джерело в Кремлі.

"Виступ Саакашвілі, звинувачення на адресу Росії, оголошення грузинською стороною кількох російських дипломатів персонами нон ґрата і в цілому спостережувана нами антиросійська істерика, а по-іншому це, на жаль, не назвеш, - не потребують коментарів. Гадаю, всі, хто це міг бачити, самі зроблять висновки", - сказало джерело агенції "РИА Новости".

МЗС РФ в своєму повідомленні заявляє, що Москва "адекватно відповість" на висилку російських дипломатів з Грузії, йдеться в повідомленні МЗС РФ.

"У Москві розцінюють цю чергову витівку грузинської влади як політично безвідповідальну провокацію. На неї дадуть адекватну відповідь. При цьому Росія залишиться вірною своїм зобов'язанням зі сприяння врегулюванню грузино-абхазького та грузино-осетинського конфліктів, щодо захисту російських громадян, які тут мешкають", - ідеться в повідомленні.

Німеччина

Посольство Німеччини в Грузії оцінює ситуацію, що склалася нині в цій країні, як "напружену" і радить громадянам Німеччини, що перебувають на грузинській території, про всяк випадок якнайшвидше включити свої прізвища до так званого "списку німців".

Відповідне повідомлення й необхідний формуляр розміщено на офіційному інтернет-сайті німецької дипломатичної місії в Тбілісі.

"Посольство уважно спостерігає за розвитком подій у Тбілісі, - ідеться в повідомленні. - Наразі ситуація видається напруженою". У зв'язку з цим дипломатичне представництво не рекомендує громадянам Німеччини з'являтися в центрі міста, де проходять демонстрації протесту і виникають зіткнення опозиції з поліцією.

"У разі крайнього загострення обстановки, чого не можна виключити, посольство зробить все необхідне для надання консульської допомоги громадянам Німеччини", - вказано в повідомленні.

Тим часом офіційний Берлін поки ніяк не прореагував на "напружену ситуацію" в Грузії, арешти опозиційних лідерів, утиски свободи ЗМІ й запровадження надзвичайного положення в Тбілісі.

У МЗС Німеччини агенції "РИА Новости" повідомили, що "вивчають розвиток обстановки". Провідні німецькі ЗМІ, детально висвітлюючи події в Грузії, теж утримуються від конкретних оцінок подій або опитувань думки експертів, як вони зазвичай це роблять у разі зіткнень представників опозиції та влади в колишніх країнах СРСР, зокрема, в Україні, в Киргизії або Білорусі.

Франція

Франція висловила стурбованість подіями в Грузії і закликала владу цієї країни дотримуватися демократичних цінностей, ідеться в комюніке французького зовнішньополітичного відомства.

"Усі політичні сили в Грузії повинні проявити стриманість," - ідеться в заяві. "Тільки політичні сили здатні дозволити ці суперечності. Ми закликаємо їх до діалогу для того, щоби зберегти демократичний процес у країні", - наголошено в документі.

Україна

Міністерство закордонних справ України наголошує, що дії усіх сторін грузинського конфлікту мають відбуватися з дотриманням демократичних норм.

Про це йдеться в заяві МЗС України стосовно останніх подій в Грузії, на текст якої посилається УНІАН. “В Україні зі співпереживанням стежать за розвитком останніх подій у Грузії. Виходимо з того, що всі дії сторін мають відбуватися відповідно до конституційних рамок та з дотриманням демократичних норм і стандартів", - зауважено в заяві.

МЗС закликав сторони конфлікту до стриманості та уникнення кроків, що провокують ескалацію напруги. “Лише встановлення і розвиток конструктивного діалогу між всіма сторонами має стати ключем до виправлення ситуації, сприяти забезпеченню стабільності та спокою в країні.

"Події в Грузії є вийнятково її внутрішньою справою. Водночас Україна підтверджує свою готовність, у разі необхідності, надати допомогу в непростий час випробувань для грузинської демократії", - написано в заяві українського МЗС.

Крім того, міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк терміново направив до Грузії свого Спеціального представника, заступника міністра Костянтина Єлисєєва.

ВідеоРеакція на події в Грузії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: