Міжнародний трибунал у справі захоплення моряків. Головне з виступу українського представника

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Міжнародний морський трибунал заслухав аргументи та вимоги України.

На Міжнародному морському трибуналі ООН 10 травня Україну представляла заступник глави МЗС Олена Зеркаль і професор з міжнародного права. У своїй промові вона наголосила на захопленні російською ФСБ українських кораблів і їхніх екіпажів в Азовському морі та наполягала на звільненні українців

Головне з виступу українського представника.

Про намагання України вирішити все дипломатичним шляхом

Олена Зеркаль наголосила, що перш ніж звертатися до суду, Україна намагалася вирішити все дипломатичним шляхом.

"У дусі Статті 33 Статуту ООН, ми надали Росії всі можливості для вирішення спору дипломатичними засобами. Ми працювали на багатьох міжнародних майданчиках, щоб змусити Росію дотримуватись своїх міжнародно-правових зобов’язань. Але ми, на жаль, не змогли досягти позитивного результату після кількох місяців виснажливої роботи. Тому, в нас не було вибору і ми вимушені були звернутись до судових процедур вирішення спору".

За словами Зеркаль, Росія проігнорувала не лише запити України, але і численні заклики міжнародної спільноти, наполягаючи на тому, що її дії виправдані її національним законодавством та Конвенцією ООН з морського права.

"А тепер, Росія намагається уникнути аналізу своїх протиправних діянь цим Трибуналом, шляхом представлення їх як військової діяльності, яка може бути виключена з процедур вирішення спорів згідно з Конвенцією, незважаючи на те, що до того наполягала, що ці події не мають нічого спільного з військовими діями".

Про вимоги України

Україна звернулася до цього трибуналу з проханням невідкладного захисту таких статей Конвенції ООН з морського права:

  • Статті 32 (Імунітет військових кораблів та інших державних суден, що експлуатуються в некомерційних цілях)
  • Статті 58 (Права і обов'язки інших держав у виключній економічній зоні)
  • Статті 95 (Імунітет військових кораблів у відкритому морі)
  • Статті 96 (Імунітет суден, що перебувають тільки на некомерційній державній службі

"Цей трибунал раніше відзначив, що військовий корабель є "вираженням суверенітету", його держави, прапора. І він визнав, що кожен день затримання військового корабля призводить до матеріальної і непоправної шкоди правовим та практичним інтересам держави прапора... Шкода, завдана Україні, її військово-морським суднам та членам їх екіпажів, є серйозною та зростає з кожним днем. Тому, відповідно, ситуація є надзвичайно невідкладною. Тому сьогодні Україна просить Трибунал застосувати тимчасові заходи, які вимагають, щоб Росія негайно звільнила військово-морські кораблі України та членів їхніх екіпажів та повернула їх до України".

Про відсутність на засіданні представників РФ

Представник України наголосила на тому, що в залі була відсутня сторона відповідачів.

"Пане президенте, перед тим, як просити Вас дати слово нашій команді радників, дозвольте мені висловити жаль України з приводу того, що Російська Федерація в черговий раз вирішила не брати повної участі у провадженні щодо тимчасових заходів у Трибуналі. Рішення Російської Федерації не брати участь у слуханні стало несподіванкою для України. Оскільки російська делегація взяла участь у підготовчому телефонному дзвінку з президентом Трибуналу 23 квітня 2019 року. Рішення Росії не брати участь в усних слуханнях викликає розчарування".

Про факти та утримання в полоні українських моряків

Наприкінці свого виступу Олена Зеркаль ще раз нагадала про те, що моряки досі в незаконному російському полоні та піддаються юрисдикції РФ.

"Військові кораблі "Бердянськ" і "Нікополь", військово-морський корабель "Яни Капу" та двадцять чотири члени їхніх екіпажів на борту продовжують незаконно утримуватися під вартою Росії та піддаються юрисдикції Росії".

Після цього заступник глави МЗС передала слово радникам, які наводили факти, чому ситуація з моряками відповідає вимогам щодо застосування тимчасових заходів відповідно до Конвенції.

Нагадаємо, Міжнародний морський трибунал ООН 10 травня провів слухання за позовом України про заходи щодо РФ для звільнення полонених українських моряків і захоплених кораблів. Раніше Росія повідомила, що не братиме в них участі. Україна подала до міжнародного трибуналу з морського права з проханням вжити тимчасових заходів і зобов’язати Росію звільнити українських моряків і кораблі. 

Після закінчення слухань голова трибуналу Пак Чжин Хьон повідомив, що остаточне рішення у справі планується винести 25 травня.

Залиште свій коментар

Вибір редакції