Молдова просить НАТО видворити з Придністров'я війська РФ

Молдова звернулася до НАТО з проханням надати допомогу у виведенні російських військ з території невизнаної республіки Придністров'я.

Тимчасовий президент Молдови Міхай Гімпу направив лист генеральному секретарю НАТО Андерсу Фог Расмуссену, в якому попросив надати допомогу у виведенні російських військ з території невизнаної республіки Придністров'я. Про це він розповів у п'ятницю на прес-конференції.

За словами Гімпу, російські війська є джерелом напруженості в регіоні і "підживлюють придністровський сепаратизм".

Виконуючий обов'язки президента країни вважає, що "всупереч нормам міжнародного права і Конституції Республіки Молдова, російські війська продовжують незаконно залишатися на території незалежної Молдови".

Міхай Гімпу побоюється, що "якщо Молдова не дасть згоди на перебування російських військ у Придністров'ї, то Росія може піти на визнання Придністров'я за прикладом Абхазії та Південної Осетії, щоб зберегти свої війська на території Молдови".

На його думку, "виведення російських військ міг би сприяти врегулюванню придністровського конфлікту".

Незадовго до розпаду СРСР п'ять розташованих на лівому березі Дністра районів Молдови оголосили про створення Придністровської союзної республіки у складі СРСР, а потім - незалежної Придністровської Молдавської Республіки з центром у Тирасполі. Влада Молдови не погодилися з таким рішенням і спробувала ввести війська в невизнану республіку, після чого почався збройний конфлікт, що тривав кілька місяців. За офіційними даними, з придністровської сторони під час збройного конфлікту загинуло 809 осіб, зокрема 271 мирний житель.

Якщо спочатку Кишинів спробував силою ліквідувати республіку, то зараз пропонує придністровцям автономію у складі єдиної держави. Однак Тирасполь активно добивається міжнародного визнання.

Переговори за участю міжнародних посередників у форматі "5 2" (Молдова, Придністров'я, Росія, Україна, ОБСЄ, а також в якості спостерігачів - ЄС та США) з пошуку вирішення придністровської проблеми в лютому 2006 року зайшли в глухий кут, а потім були припинені. У той же час консультації в цьому форматі періодично проводяться.

В даний час "миротворчу операцію" в Придністров'ї здійснюють Спільні миротворчі сили, до яких входять 402 російських військовослужбовців, 492 - придністровських, 355 - молдавських і десять військових спостерігачів від України. Службу миротворці несуть на 15 стаціонарних постах та КПП, які розміщені на ключових ділянках зони безпеки.

Офіційно Росія не визнала незалежність республіки, хоча і надає їй економічну допомогу.

Колишнє керівництво Молдови (комуністи, яких змінила нинішня ліберально-демократична коаліція на чолі з Гімпу) також неодноразово вимагало виведення російських військ. Москва, у свою чергу, пропонувала Кишиневу план врегулювання конфлікту, який передбачав збереження російської військової присутності в регіоні.

У кінці жовтня 2010 року МЗС РФ в черговий раз підтвердив офіційну позицію Росії, згідно з якою виведення миротворців з Придністров'я не планується.

Читайте також:

Молдова зібралась вступити до ЄС вже наступного року

В.о. президента Молдови розпустив парламент

Президент Молдови нагородив борців з комунізмом

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: