Молдова – "східний партнер" ЄС?

Не дивлячись на важку радянську спадщину, політичний курс молдавського уряду є однозначно європейським, пише Le Temps.

З травня в країні почала роботу Комісія з інтеграції до ЄС. У 2009 році Європа надасть Молдові допомогу в розмірі близько 100 млн євро, що відіграє вирішальну роль для цієї найбіднішої європейської країни.

Доля Молдови, на думку видання, втілює собою труднощі європейської політики добросусідства по відношенню до шести колишніх республік СРСР - України, Молдови, Грузії, Білорусі, Азербайджану і Вірменії. Крім Грузії, в ЄС хочуть вступити Україна і Молдова.

Проте майбутнє "східне партнерство" утруднене пропозицією Єврокомісії послабити зв'язки із зоною передбачуваної інтеграції: у Брюсселі підкреслюють, що на саміті, який відбудеться в червні 2009, питання про інтеграцію обговорюватися не буде.

Молдова дуже хворобливо переживає таку зміну позиції. Адже президент країни Володимир Воронін заявляє, що вступ до ЄС - пріоритет і головна довгострокова мета уряду.

Пропозиція Єврокомісії замінити вступ угодою про асоціацію з полегшенням візового режиму була погано прийнята в Кишиневі. Конфлікт в Грузії, на думку представника ЄС, змінив розстановку сил, і Молдова у разі благополучного проведення майбутніх парламентських виборів матиме перевагу перед Україною і Грузією.

Це питання має стратегічне значення для ЄС, оскільки Молдова опинилася в центрі нової конфронтації між Сходом і Заходом через "заморожені" конфлікти в Придністров'ї. Влада Тирасполя, що наполягає на прихильності Москві, вважає, що вирішення проблеми - в діалозі ЄС і Росії, а не в євроінтеграції прискореними темпами.

Росія активізувала свої зусилля, змінивши тон після грузинського конфлікту. Москва, відзначає президент Воронін, визнає суверенітет Молдови над Придністров'ям і прагне укріпити відносини. У Молдові основний конфлікт розгортається між проєвропейськими і проросійськими партіями, причому колишні комуністи, які зараз у владі, діють нишком, наводить газета думку представника опозиції.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: