За два мільярди доларів російські бази залишаються в Киргизії на 49 років

Бакієв підписав договір з Мєдведєвим за 2 млрд. доларів кредиту. А Лукашенко підпише все, що скаже Кремль, "без особливих умов".

Росія переконала Киргизію розмістити у себе російську військову базу, а Білорусію — найближчим часом підписати угоду про створення в рамках Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) Колективних сил оперативного реагування (КСОР). Такі підсумки неформального саміту ОДКБ, що відбувся у вихідні в киргизькій Чолпон-Ате.

Президент РФ Дмитро Медведев добився поступливості свого киргизького колеги, давши слово сповна виплатити обіцяний кредит у розмірі 2 млрд. доларів. А лідер Білорусі Олександр Лукашенко вирішив повернутися до участі в ОДКБ "без особливих умов".

Військовий блок, який курує Росія, пройде перевірку на міцність вже найближчим часом — в серпні стартують масштабні вчення КСОР в Казахстані, а у вересні не менш грандіозні маневри з грізною назвою "Захід-2009" почнуться в Білорусі.

У минулі вихідні російські чиновники натхненно коментували підсумки саміту ОДКБ, що відбувся 31 липня на березі Іссик-Куля в киргизькому містечку Чолпон-Ате, і російсько-киргизькі переговори, які прошли в суботу. "Такі саміти особливо цінні", - заявив президент РФ Дмитро Мєдвєдєв за підсумками зустрічі.

Її досягненням можна було вважати вже те, що саміт не пропустив ніхто з президентів країн "сімки" (у ОДКБ входять Вірменія, Білорусія, Казахстан, Киргизія, Росія, Таджикистан і Узбекистан), хоча він і був заявлений як неформальний. На Іссик-Кулі побував навіть білоруський лідер Олександр Лукашенко, що відмовився в червні відвідати саміт ОДКБ в Москві і фактично заблокував тоді створення КСОР. Пан Лукашенко відрізнився і цього разу: прес-служба президента Білорусі назвала його поїздку в Чолпон-ату "робочим візитом" до Киргизії, якби підкреслюючи відстороненість від блокових справ.

Так чи інакше, але неформальне спілкування семи президентів завершилося досягненням сповна офіційних домовленостей.

Зокрема, Москва і Бішкек домовилися про відкриття в Киргизії ще однієї російської військової бази, яка, як пояснив помічник президента РФ Сергій Приходько, використовуватиметься саме для потреб КСОР. Відповідний меморандум в суботу підписали Мєдвєдєв і Бакієв, вирішивши, що умови розміщення військової бази на півдні Киргизії і її статус будуть закріплені в угоді, яку сторони підпишуть 1 листопада цього року. Воно буде розраховано на 49 років з можливістю автоматичного продовження на 25-річний період.

Передбачається, що Москва розмістить на території Киргизії додатковий російський військовий контингент загальною чисельністю до батальйону і учбовий центр для підготовки киргизьких і російських військовослужбовців. Нова військова база, яка, як передбачається, розміститься в Оше, іменуватиметься об'єднаною — під її ведення перейдуть всі військові об'єкти РФ в Киргизії, включаючи авіабазу в місті Канте. На сьогоднішній день на киргизькій території розташовуються п'ять російських військових об'єктів. Найбільш великою з них вважається згадана авіабаза в Канті, що з'явилася тут в 2003 році в рамках ОДКБ. Ще є вузол зв'язку ВМФ Росії, що залишився з радянських часів, в Чуйськой долині і випробувальний полігон окремих модулів для морських торпед на озері Іссик-Куль. Певним досягненням Москви можна вважати те, що особовий склад об'єднаної бази, а також члени їх сімей отримають паспорти адміністративно-технічного персоналу посольства Росії в Бішкеку, що підвищить їх статус.

Глава МЗС РФ Сергій Лавров вже назвав останні військові домовленості з Киргизією "нарощуванням російської військової присутності" в південних районах цієї країни. І це при тому, що заяви киргизької сторони, зроблені напередодні саміту, давали російській делегації підстави сумніватися в успіху своєї затії. Проте Дмитро Медведев пустив в хід головний аргумент: він завірив Курманбека Бакієва в тому, що той продовжить отримувати фінансову допомогу Москви в рамках обіцяного раніше російського кредиту у розмірі 2 млрд. доларів.


Дмитро Мєдвєдєв з користю для ОДКБ поспілкувався з президентом Білорусіїє, який до цих пір не підписав лобійовану Росією угоду про створення КСОР. Позитивний фон для цього створив головний санітарний лікар РФ Геннадій Оніщенко. Перед самітом в Чолпон-Аті він заявив, що після 1 серпня проблем з постачаннями білоруської молочної продукції до Росії не виникне.

"Основні об'єми постачань, основні види продукції, які поставлялися і відомі на російському ринку, прошли сертифікацію. Жодних збоїв, ступора не буде", - завірив пан Оніщенко.

У результаті Олександр Лукашенко пообіцяв не лише при першій нагоді підписати угоду по КСОР, але і заступити на пост голови ОДКБ, який Мінськ повинен був зайняти ще в час червневого саміту в Москві.

Читайте також:

Міліція розігнала акцію протесту опозиції в Киргизії

Росія веде переговори про створення військової бази в Киргизстані

Киргизька авіабаза "Манас" стане транзитним центром для США

США пропонують Киргизстану мільярд доларів за збереження бази "Манас"
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: