На Евересті знаходять тіла давно загиблих альпіністів. Розповідаємо, який стосунок до цього має глобальне потепління
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 32088

Під снігами Джомолунгми лежать тіла багатьох альпіністів.

Під час спроб піднятися на гору Еверест, висота якої становить 8848,43 метра, починаючи від 1922 року, загинуло близько 300 альпіністів.

Тіла більшої половини з них тривалий час були поховані під товстим шаром зі снігу та льоду. Проте останнім часом, передає BBC, на північних схилах гори стали з’являтися усе більше решток померлих.

Причиною цього є глобальне потепління.

Перші жертви Евересту

Перші спроби підкорити найвищу у світі гірську вершину припадають на початок ХХ століття. Ще 1921 року британці здійснили першу розвідувальну експедицію на Джомолунгму. Вона мала на меті віднайти оптимальний маршрут для сходження на гору.

Після цього спроби дістатися вершини здійснила ще більша низка експедицій, проте жодна з них не була успішною аж до 1953 року.

Першими, кому вдалося піднятися на Еверест, стали новозеландський альпініст Едмунд Гілларі та представник корінного народу Східного Непалу – шерпів – Тенцинг Норгей. Відтоді повторити це досягнення намагалися понад 4800 людей.

Для багатьох із них сходження виявилося останнім у житті. Протягом підкорення Джомолунгми загинули близько 300 альпіністів. Це трапилося з різних причин – від сходження лавин до недугів, спричинених перебуванням у високогірній місцевості, де атмосферний тиск є значно нижчим, ніж зазвичай.

інфографіка еверест

Офіційний перелік загиблих ведеться від 1922 року, коли впродовж другої британської експедиції, метою якої було підкорити величну гору уперше в історії, загинули сім шерпів-носіїв речей альпіністів.

Ще одна велика трагедія трапилося 1996 року – тоді в травні під час спроби підкорити гору померли 8 альпіністів. Загалом, за весь сезон тоді загинули 15 осіб.

Тіло одного з них – індійця Цеванга Палжора – залишилося на північному маршруті сходження, на висоті 8500 метрів, і стало своєрідним орієнтиром для інших альпіністів. Місце його загибелі охрестили назвою "Зелені чоботи".

А 2015 року унаслідок землетрусу, що викликав лавину, на Евересті загинуло ще 19 людей. Тіла багатьох померлих досі перебувають на схилах гори під шаром снігу та льоду. Проте нещодавно частина з них почала з’являтися на поверхню.

Як почали з’являтися тіла

2017 року члени однієї з експедицій побачили неподалік від Табору 1 – одного з опорних пунктів для альпіністів, що здійснюють сходження – руку мертвого альпініста, що стирчала над землею. Шерпи спустили тіло донизу.  

Рештки ще одного загиблого знайшли того самого року на поверхні льодовика Хумбу, що розташований на шляху до Джомолунгми. Впродовж наступних кількох років саме там відшукали ще низку тіл.

Знаходили мертвих альпіністів й у регіоні, відомому як Південне сідло. Це перевал на кордоні Непалу і КНР, який розташовано на з’єднанні гір Еверест та Лхоцзе. Саме там зазвичай встановлюють останній табір на шляху до Евересту – Табір 4.

Причиною того, що руки та ноги мертвих альпіністів почали з’являтися з-під снігових завалів є природний чинник – льодове покриття у регіоні поступово скорочується, через що тіла починають з’являтися на поверхні.Примітно, що це – тіла загиблих, що померли досить давно.

"Через глобальне потепління пласти льоду та льодовики тануть, тож мертві тіла, що тривалий час перебували під ними, зараз з’являються на поверхню. Ми спустили знизу тіла альпіністів, що померли відносно нещодавно, проте старі тіла було неможливо знайти аж дотепер", – зазначає Анг Цшерінг Шерпа, колишній очільник Асоціації Альпіністів Непалу (Nepal Mountaineering Association).

Чиновник, що раніше працював офіцером зв'язку на Евересті, говорить про те, що особисто спустив донизу тіла десятьох альпіністів з різних локацій гори впродовж останніх років. Проте це далеко не кінець. Чим далі, тим більше загиблих виявляють на схилах.

Скільки коштує спустити тіло донизу

Якщо тіла загиблих, що розташовуються на невеликій висоті, прибрати досить просто, то з верхніх регіонів – це робити дорого та складно.

Експерти зазначають, що ціна такої послуги може варіюватися від 40 до 80 тисяч доларів. Примітно, що саме сходження на Еверест обходиться не набагато дешевше – близькю 50 тисяч доларів із людини.

"Одне з тіл, яке спустили донизу, що було найскладніше, розташовувалося на висоті 8700 метрів, біля вершини", – зазначає Анг Цшерінг Шерпа.

інфографіка еверест 3
Скільки коштує сходження на Еверест

Воно було повністю замерзлим та важило 150 кілограмів, а спускати його потрібно було з досить проблематичного місця.

Примітно також, що далеко не усі альпіністи хочуть, щоб у разі загибелі їхні тіла спускали донизу.

"Більшість  альпіністів прагнуть, щоб їх залишили на горі, якщо вони помруть. Проігнорувати це бажання та прибрати їхні рештки звідти є неповагою до їхнього рішення, окрім випадків, коли їх потрібно перемістити з маршруту або їхні сім’ї хочуть поховати альпіністів", – зазначає Алан Арнетт, альпініст зі стажем, а також автор кількох праць на цю тему.

Чому тіла з’являються з-під завалів саме зараз

Подібно до інших регіонів планети, Еверест не є імунним до спричинених людиною кліматичних змін. Низка наукових праць доводить, що льодовики у районі Евересту, так само, як і льодовики Гімалаїв, стрімко тануть та потоншуються.

2015 року дослідження також встановили, що озера поблизу льодовика Хумбу – який альпіністи мають подолати на шляху до Евересту – почали збільшуватися та з’єднуватися між собою через стрімке танення льоду.

А рік потому солдати армії Непалу осушили льодовикове озеро Імджа-Цо, розташоване поблизу Евересту, через те, що рівень води у ньому досягнув небезпечної позначки.

2018 року команда дослідників, до якої увійшли науковці університетів Лідса та Абериствіта, встановила, що лід усередині льодовика Хумбу є теплішим за норму. Його мінімальна температура подекуди становила лише -3, 3 градуса за Цельсієм, і навіть у найхолодніших ділянках лід був на 2 градуси теплішим за середньорічну температуру повітря у регіоні.

Проте науковці не виключають, що тіла можуть з’являтися не лише через глобальне потепління. Деякі вчені припускають, що причиною може бути також те, що льодовик Хумбу зміщується.

ВідеоПершим підкорив Еверест - історія сера Едмунда Гілларі

Він першим підкорив найвищу гору світу - Еверест. Саме сьогодні виповнюється 99 років з дня народження альпініста сера Едмунда Гілларі. Він разом з непальцем Тенцингом Норгеєм приборкали неприступну вершину навесні 1953 року. Цікаво, що подвиг присвятили коронації британської королеви Єлизавети ІІ. Більше про альпініста-сміливця – дивіться просто зараз.

Першим підкорив Еверест - історія сера Едмунда Гілларі

Залиште свій коментар