Націоналісти перемогли на виборах до парламенту Іраку після розгрому "ІДІЛ"

Лідер блоку-переможця негативно ставиться як до Ірану, так і до США

На нещодавніх парламентських виборах в Іраку перемогу здобуває шиїтський блок на чолі з Муктадою аль-Садром, тоді як коаліція чинного прем’єра Хайдера аль-Абаді – лише третя.

За даними Al Jazeera, вже підраховано близько 91% голосів у 16 з 18 іракських провінцій. У тих двох, що лишилися, блок Садра не балотувався, але результати там вже не вплинуть на загальний підсумок. Таким чином, його рух, що сповідує ісламізм та іракський націоналізм, у коаліції з Іракською комуністичною партією отримає близько 1,3 мільйона голосів та 54 з 329 місць у парламенті.

На другому місці розташувався блок підтримуваного Іраном військового лідера шиїтів Хаді аль-Амірі, на третьому – коаліція чинного прем’єра аль-Абаді.

Явка на виборах склала лише 44,52%, що на 15% менше, ніж на минулих виборах у 2014 році.

На відміну від аль-Абаді, досить рідкісного союзника як США, так і Ірану, Садр є противником обох країн, які спричинили війну в Іраці у 2003 році. На відміну від більшості шиїтських лідерів, Садр дистанціювався від іранського впливу та намагається знайти іншу підтримку в регіоні, зокрема, зустрівшись минулого року з кронпринцем Саудівської Аравії Мухамедом бін Салманом.

Хоча коаліція Садра і перемагає на виборах, сам він не балотувався, а тому не зможе стати прем’єр-міністром, проте матиме значний вплив на цю посаду. Щоправда, невідомо, чи зможе його блок навіть сформувати уряд, оскільки для більшості в парламенті йому ще доведеться домовлятися з іншими сторонами, зокрема із сунітами, блоком Амара аль-Хакіма та курдськими партіями. Цілком можливо, що уряд знову очолить аль-Абаді, незважаючи на третє місце під час виборів.

Іран вже заявив, що не дозволить блоку Садра керувати Іраком. Так, радник верховного лідера Ірану Алі Акбар Велайяті заявив, що вони "не дозволять лібералам та комуністам правити в Іраку".

Нагадаємо, у суботу, 12 травня, у Іраку вперше після перемоги над бойовиками терористичної організації "Ісламська держава" відбулися парламентські вибори. Зазначається, що саме ті території, які ще кілька років тому були під контролем терористичного угруповання "Ісламська держава" ("ІД"), продемонстрували найвищі показники явки. Основними гаслами майже всіх партій перед виборами стали боротьба з тероризмом та корупцією.

Залиште свій коментар

Вибір редакції