Такої кількості виборців, як на виборах Національної установчої ради, в Тунісі ще не бачили.
Перші вільні вибори в Тунісі, на яких громадяни країни обирають Національну установчу раду, проходять з безпрецедентно високою для цієї країни явкою виборців.
З самого ранку жителі Тунісу активно потягнулися до виборчих дільниць, щоб віддати свої голоси на виборах. Черги зберігаються і в другій половині дня.
"Явка виборців на дільниці для голосування перевищує всі наші очікування", - сказав журналістам голова Високої незалежної комісії з виборів Камаль Джандубі.
За його словами, вибори проходять без серйозних інцидентів практично у всіх районах країни.
Одним з перших на виборах проголосував тимчасовий президент Тунісу Фуад Мебаза. "Це історичний день. Тунісці вперше обирають своїх представників в умовах демократії і свободи, але це ще й велика відповідальність, тому що необхідно обрати гідних представників", - сказав Мебаза.
Водночас деякі тунісці скаржаться на те, що голосування займає багато часу. Зокрема це сталося через погану поінформованість виборців про списки кандидатів і приймають рішення в останній момент.
Вибрати, дійсно, непросто. Всього на 217 депутатських мандатів претендують більше 11,5 тисячі кандидатів, які представляють понад 80 політичних партій. Цікаво, що більшість з цих партій були утворені в цьому році після падіння режиму президента Зін аль-Абеддіна бен Алі і до цих пір були мало знайомі виборцям.
"Я взагалі вирішив не йти на вибори, тому що назви всіх ці партій ні про що мені не говорять", - каже 50-річний Мухаммед, що працює таксистом в Тунісі.
Голосування продовжиться до 19.00 за місцевим часом (21:00 мск). Результати виборів очікуються до вечора понеділка.
В ході передвиборної гонки оглядачі в один голос називали ісламістську партію "Ан-Нахда" фаворитом на виборах до Установчої ради. Серйозну конкуренцію ісламістам має скласти лівий центр.
Вибори до Національної установчої ради є лише першим етапом в цілій низці виборів в Тунісі. Раді належить визначити майбутній устрій Тунісу, розробити нову конституцію, порядок формування законодавчої і виконавчої влади.
Крім того, депутати НПУ виберуть нового тимчасового главу держави і сформують перехідний уряд. Після цього будуть організовані вибори президента країни і депутатів парламенту. Як очікується, завершення перехідного процесу в Тунісі триватиме не менше року.
Нагадаємо, в грудні 2010 року в Тунісі почалися масові виступи проти керівництва країни, які у січні переросли у сутички з силами правопорядку.
Після того, як ситуація почала виходити з-під контролю, Бен Алі, який правив більше 23 років, залишив країну разом зі своєю родиною, попрямувавши до Саудівської Аравії. Революція в Тунісі вважається початком "арабської весни" – хвилі заворушень, які охопили країни Близького Сходу.
Услід за Тунісом президента скинули єгиптяни, масові протести переросли в громадянську війну в Лівії, лідера якої - полковника Муаммара Каддафі – повстанці вбили під час захоплення останнього його оплоту 20 жовтня. Неспокійною досі залишається ситуація в Сирії, Ємені та низці інших держав.
Читайте також:
Скинутого президента Тунісу засудили до 15 років ув'язнення
Арабські революції оцінили у 55 мільярдів доларів
Каддафі хотіли залишити живим, але "все вийшло з-під контролю"
Під час захоплення Каддафі кричав: "Не можна!" і просив не стріляти