Перейти до змісту
Населення Землі невпинно зростає. Що трапиться, коли їжі стане замало
Криза у Венесуелі
Associated Press
  • Кількість коментарів 5
  • Кількість переглядів 44459

Наразі у світі голодують мільйони людей. Проте невдовзі ситуація може погіршитися ще більше.

За прогнозами ООН, вже до 2050 року населення Землі зросте до 9,7 мільярда. Вчені припускають, що це означатиме, що харчових ресурсів стане замало для такої кількості населення.

Наявних зараз ресурсів вже ледве вистачає, щоб прогодувати 7 мільярдів землян. А у певних регіонах планети, на кшталт Південного Судану, Ємену та Нігерії, мільйони людей вже зазнають браку їжі з різних причин. 

Дослідники прогнозують, що до 2023 року проблема стане ще гострішою. Що це означатиме для мільярдів людей, що населяють планету?

Наявна загроза

Масове голодування є далеко не примарною загрозою. Вже зараз у світі від недоїдання страждає найбільше людей від часів Другої світової, йдеться у матеріалі BBC. І цей показник поступово зростає.

Трапляється це з різних причин – від несприятливої погоди, що спричинила неврожай, до політичної нестабільності, війн та банального дорожчання продуктів.

Так, у Греції криза Єврозони, що припала на 2009-2010 роки, спричинила падіння економіки країни, що, своєю чергою, стало причиною недоїдання серед населення. А 2008 року зростання цін на рис призвело до того, що мешканці Філліпін та низки інших азійських країн почали масово скуповувати крупу, спричинивши кризу поставок.

До несприятливих наслідків призвели й паливні протести, що відбулися 2000 року у Великій Британії – тоді фермери та перевізники блокували нафтопереробні заводи та склади палива, унаслідок чого супермаркетам довелося вдатися до нормування їжі, адже вони не могли поповнити свої полиці новими продуктами.  2017 року через несприятливу погоду та неврожай суттєво зросли ціни на низку овочів у Європі.

Загалом, тоді майже 124 мІльйона людей з 51 країн зіткнулися з "кризовим" рівнем харчових продуктів. Це значно більше, ніж у 2015 та 2016, коли у небезпеці перебувало 80 та 108 мільйонів відповідно. 

криза у венесуелі_3
Associated Press
Криза у Венесуелі

За даними Організації Їжі та сільського господарства ООН, наразі брак їжі відчуває майже 821 мільйон людей. Лиш у США, одній з найбільших країн-експортерів їжі, близько 12% домогосподарств класифікують як такі, яким бракує продуктів. Нормального раціону позбавлені також 6,5 мільйона дітей.

Від 2015 року через політичну нестабільність на 80% збільшилася кількість населення, що зазнає голоду, у такий країнах як Південний Судан, Ємен, Сирія та Нігерія.  

Страждають на недоїдання й мешканці Венесуели – там політична криза, що розгорнулася після президентських виборів 2018 року, призвела до шаленої інфляції та знецінення національної валюти, унаслідок цього безліч мешканців країни втратили змогу купувати продукти харчування та ліки. Нещодавно ООН повідомила, що голод загрожує також щонайменше десяти мільйонам громадян Північної Кореї. 

Загалом, у 2019-му, за даними американської організації з передбачення гуманітарних катастроф Famine Early Warning System, невідкладної продовольчої допомоги потребуватимуть 85 мільйонів людей з понад 46 держав – ця кількість є еквівалентною до населення Великої Британії, Греції та Португалії разом. 

Що трапиться, якщо їжа закінчиться

Низка дослідників зазначає, що невдовзі брак їжі може відчуватися не лише у окремих регіонах, а й у світі загалом. Причиною цього може стати низка причин – від ядерної війни, що зробить землю непридатною для вирощування рослин, до потужного природного катаклізму.

Проте, найімовірніше, це відбудеться через різке зростання популяції, через яке харчів банально бракуватиме для підтримання наявної кількості людей. Так, за прогнозами ООН, вже до 2050 року кількість населення зросте до  9,7 мільярда. Особливо швидкими темпами зростання відбувається у Китаї, Індії та Африці. Вчені  прогнозують, що вже до 2023 року населення цих країн у сумі може становити половину популяції планети.

Вже зараз наявної їжі ледве вистачає, щоб забезпечити життя 7 мільйонів. Якщо кількість населення зросте ще більше, це може мати згубні наслідки – адже голодування становить пряму загрозу для здоров’я людини.

Доказом цього є низка наукових досліджень, що вивчали стан людей, яким у різні періоди свого життя довелося зазнати браку їжі.

"Перш за все, протягом коротких періодів голодування, людина втрачає вагу – тоді організм перетравлює зайвий жир та м’язи", - зазначив у коментарі BBC Бредлі Елліот, психолог з Університету Вестмінстер, що вивчав наслідки голодування на прикладі чоловіка, що провів без їжі 50 днів.

Після того ж, як людське тіло втрачає 20% від своєї ваги, воно починає витрачати на 50% менше енергії. Унаслідок цього температура тіла знижується, а людина ніби впадає у летаргічний стан та стає апатичною.

криза у венесуелі_2
Associated Press
Криза у Венесуелі

Зрештою, органи починають розкладатися  – окрім мозку, адже таким чином організм намагається вберегти його від голоду.

"Починають виникати проблеми з печінкою та нирками. Зростає також кров’яний тиск, через що люди можуть легко втрачати свідомість", - зазначає Елліот.

Через брак вітамінів та мінералів у людей, що погано харчуються, нерідко виникають хвороби на кшталт цинги та пелагри – найчастіше вони уражають дітей.  

Те, як довго людина зможе прожити без їжі, залежить від її ваги, того, скільки зайвих калорій вона має та хвороб, на які вона може нездужати. Більшість людей гине, якщо їхній індекс маси знижується удвічі – зазвичай це трапляється після 45-61 днів без їжі.  Примітно, що жінкам зазвичай вдається прожити довше, ніж чоловікам.

Проте, навіть якщо людина виживає, наслідки довгострокового голодування можуть залишитися з нею на усе життя. Так, доведено, що ті, кому на момент Великого голоду у Китаї 1959-1961 років було від одного до трьох років, мали у середньому на 2,1 сантиметра менший зріст, ніж люди, що нормально харчувалися.

Кістки дітей, що зазнавали голодування, були менш щільними – у середньому на 4,4% легшими за норму. А немовлята, які пережили голод 1980-х у Ефіопії, у дорослому віці частіше скаржилися на високий тиск, діабет та серцево-судинні захворювання. Негативний вплив тривале голодування здійснює також на психіку та навіть розумові здібності.

Примітно, що шанси вижити у випадку голоду зазвичай є вищими у людей, що живуть у селах. 

"Такі люди мають свої земельні ділянки, свої ферми та свої способи виживання", - зазначає Алекс де Валь. Він також наголошує, що у них є багато потрібних для виживання знань - до прикладу, вони знають усе про їжу, яку можна знайти у лісі. Натомість у містян такої переваги немає, через що вони опиняються у групі ризику.

Відео Зі звіринця у Секторі Гази евакуювали 47 хворих та голодних тварин

В зоопарку, зокрема через воєнний конфлікт з Ізраїлем, тварини не отримували належного догляду. На сполох ще кілька років тому забила міжнародна зоозахисна організація. Виявилося, що вихованці потребують медичної допомоги. Деякі з них жили у замалих клітках, погано харчувалися і, відповідно, були у стресі.  

Зі звіринця у Секторі Гази евакуювали 47 хворих та голодних тварин