"Настав час панікувати". Як у США відреагували на звільнення міністра оборони Меттіса

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Республіканці і демократи поділяють думку, що у країні настав хаос.

19 грудня стало відомо, що президент США віддав безпрецендентний наказ - про виведення американських військ із Сирії. У своєму Twitter Трамп наголосив, що Сполучені Штати ніби перемогли терористичну організацію "Ісламська держава". 

Проте з майже 100-відстоковою вірогідністю можна стверджувати, що обґрунтування Трампа не є правильним. Про це з великою стурбованістю заявили сенатори США у відкритому листі до президента з проханням скасувати своє рішення

"Якщо ви вирішите довести до кінця своє рішення про виведення наших військ з Сирії, то будь-які залишки ІД в Сирії, безумовно, відновлять і посилять свої дії в регіоні", - написали законодавці. Крім того, на думку сенаторів, Сирії загрожують не тільки терористи. Зокрема, виведення американського контингенту з Сирії активізує діяльність двох інших "супротивників" в регіоні - Ірану і Росії.

За менше ніж півдоби після "сирійського рішення" стало відомо, що міністр оборони США Джеймс Меттіс піде у відставку. Від початку це пов'язували саме з цим. Проте Time пише, що насправді Меттіс піде через зовсім інше рішення Трампа, ухвалене одночасно із сирійським, а саме - виведення близько половини американських військ з Афганістану. Нині чисельність військового контингенту США в Афганістані складає 14 тисяч осіб.

За даними видання, Трамп вже давно наполягав на тому, що американські війська повинні залишити Афганістан, але Меттісу тривалий час вдавалося переконати його у зворотньому, щоб продовжувати чинити тиск на Талібан і боротися з ісламськими повстаннями. Чиновники у Білому домі кажуть, що саме остання подія стала ключовою в рішенні Меттіса залишити посаду.

Так чи інакше Меттіс став не першим чиновником, залишившим Адміністрацію Трампа. 8 грудня стало відомо, що Трамп анонсував звільнення голови апарату Білого дому Джона Келлі до кінця поточного року. Крім того, серед перестановок Трамп "роздумував" щодо звільнення міністра внутрішньої безпеки Кірстен Нільсен. За словами джерел, найбільше невдоволення у Трампа викликають її дії із захисту кордону з Мексикою. Або ж, наприклад, попередній держсекретар Рекс Тіллерсон протримався на посаді близько 14 місяців - його звільнення пов'язували з розбіжностями у позиціях з питань Північної Кореї. І це далеко не повний перелік.

Низка республіканців вже прокоментували звільнення Меттіса, і варто зазначити однопартійці Трампа вкрай налякані ситуацією, що склалася. 

Зокрема сенатор від Флориди Марк Рубіо пише наступне: "Просто прочитайте лист Меттіса про відставку. Це дає зрозуміти, що ми рухаємося до низки серйозних політичних помилок політики, які ставлять під загрозу нашу країну, завдають шкоди нашим союзникам та посилюють наших супротивників".

"За 30 років роботи ніколи мені не було так страшно за майбутнє нації, як сьогодні", - написав політичний експерт Білл Крістол.

Висловився і колишній директор ЦРУ Джон Бреннан. "Окей, республіканці. Як довго ви збираєтесь дозволяти цьому "президентському" фарсу тривати? У час політичних, економічних та геостратегічних потрясінь, як на національному, так і на світовому рівні, ви чекаєте на катастрофу, перш ніж почати діяти? Так ви дочекаєтесь!", - написав він.

Той випадок, коли республіканці і демократи поділяють спільну думку. Так, лідер демократів у Сенаті Чак Шумер зазначив, що "це, ймовірно, був найбільш хаотичний тиждень у найбільш хаотичному президентстві, яке коли-небудь існувало в історії Сполучених Штатів".

Крім того, висловилися і американські журналісти. Наприклад, публіцист Девід Фрум був вкрай лаконічним: "Ок. Настав час панікувати".

Більш змістовний допис поширив колишній американський дипломат Ніколас Бернс: "Лист Меттіса про відставку є листом протесту та принципів. Два основні моменти: 1) США повинні цінувати і поважати наших союзників; 2) протидія Росії та Китаю - два питання, в яких Трамп є найслабшим президентом США у сучасній епосі". 

Нагадаємо, ЗМІ писали про те, що Трамп незабаром, після виборів до Конгресу у листопаді, може вжити заходів для заміни Джеймса Меттіса на посаді секретаря оборони Сполучених Штатів через низку розбіжностей у поглядах ще у вересні.

Залиште свій коментар

Вибір редакції