У Варшаві критику назвали "необґрунтованою" та "провокативною".
Інститут національної пам’яті Польщі здивований заявою Українського інституту нацпам’яті про те, що українська сторона не бачить можливостей для продовження роботи Польсько-українського форуму істориків у попередньому форматі.
Повідомлення установи процитувало Польське радіо.
ІНП України обґрунтував таку думку тим, що наразі нема можливісті гарантувати українським історикам на території Польщі збереження свободи слова та навіть особисту безпеку.
Своєю чергою, Інститут нацпам’яті Польщі запевнив, що новий закон не зачіпає наукової діяльності.
"Побоювання щодо безпеки українських учасників наукових дебатів на території Польщі абсолютно необґрунтовані та навіть провокативні", - йдеться у повідомлені польської установи.
Також ІНП Польщі нагадав Україні про закон 2015 року, згідно з яким, члени українських націоналістичних організацій та тих, які колаборували з Німеччиною, отримують статус "борців за свободу та незалежність України".
Польська установа висловила зворотні побоювання, що цей закон може "зупинити будь-які критичні погляди про діяльність українських націоналістів, зокрема також представлення фактів на тему "геноциду польського населення, вчиненого УПА".
У Варшаві також звернули увагу на те, що "польсько-український діалог про важкі сторони спільного минулого почався набагато раніше, ніж було засновано УІНП".
Водночас ІНП Польщі висловив надію на відновлення діалогу з українською стороною та проведення спільних заходів для захисту місць спочинку і символічних місць національної пам’яті.
Як зазначається, польсько-український форум істориків почав свою роботу у 2015 році під патронатом Інститутів національної пам’яті обох країн. В його основі – майданчик польсько-українського історичного діалогу. Форум вже провів п’ять зустрічей, востаннє – у жовтні минулого року в Черкасах.
Нагадаємо, що у Польщі ухвалив скандальний закон щодо заборони "бандерівської ідеології". Закон передбачає штраф або навіть ув'язнення за ствердження, що поляки були причетні до Голокосту, а також за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків у Другій світовій. 6 лютого закон підписав президент країни Анджей Дуда, що може суттєво погіршити стосунки між Польщею та Україною. Окрім України, закон критикують у США, ОБСЄ та Ізраїлі.