Netflix зняв серіал про зниклу 12 років тому дівчинку. Розповідаємо, хто така Мадлен МакКан та що з нею трапилося

Мадлен зникла у 3-річному віці. Її досі не знайшли.

Більш ніж 10 років тому, у травні 2007-го, у Португалії загадково зникла трирічна дівчинка – Мадлен МакКан.

Подія сколихнула світ. Про Мадлен писали усі провідні ЗМІ, а справу розслідували 40 детективів. Слідство триває і дотепер, а з року в рік з’являється усе більше теорій того, що могло трапитися.

15 березня стримінгова мережа Netflix випустила восьмисерійну документальну стрічку "Зникнення Мадлен МакКан"  The Disappearance of Madeleine McCann, у якій спробувала пролити світло на загадкові події. У фільмі припускають, що дівчинка досі жива.

Зникнення Мадлен

28 квітня 2007 року британці Кейт та Гері МакКан разом зі своїми трьома дітьми – близнюками Шоном та Амелі та їхньою сестрою Мадлен – прибули на відпочинок до Португалії. Сім’я планувала провести разом з друзями тиждень у невеличкому містечку Прая-да-Луш, досить популярному серед британських відпочивальників.

У передостанній день відпустки, 3 травня, батьки Мадлен вирішили повечеряти разом з товаришами у ресторані. Столик забронювали на 20:30. Дітей МакКани залишили у винайманій квартирі, яка розташовувалася на відстані 55 метрів від закладу. Двері помешкання можна було зачинити лише зсередини, то пара залишила їх відчиненими.

О 21:05 Гері повернувся додому перевірити, чи усе гаразд – діти спокійно спали. Єдине, що видалося йому дивним – двері до спальні, у якій перебували діти, були широко відчиненими, попри те, що він залишив їх лише злегка відчиненими. Він знову прикрив їх, після чого повернувся назад до ресторану.

О 21 годині одна з подруг родини, Джейн Таннер, покинула заклад, щоб провідати власну доньку. Приблизно о 21:15 вона побачила чоловіка, який ніс на руках маленьку дитину, одягнену у вбрання, схоже до того, що мала Мадлен.

батьки мадлен маккан
Associated Press

О 22 годині, коли дітей навідалася провідати мати, Кейт, вона побачила, що двері до кімнати, де спали діти, були відчиненими настіж, як і одне з вікон. М’яка іграшка, з якою Мадлен полюбляла спати, лежала на ліжку, але самої дівчинки у квартирі не було. Нажахана жінка побігла до ресторану з криками:

"Мадлен зникла! Хтось її викрав!".

Батьки обшукали квартиру. Гері сказав своєму другу Мету, який розмовляв португальською, викликати поліцію.Тільки-но про зникнення Мадлен стало відомо, на її пошуки вирушили шістдесят працівників та відпочивальників курорту. Однак та усе було марно. Близько другої години ночі, на місце прибули співробітники місцевої поліції разом із двома службовими собаками. Їхні спроби знайти дівчинку також видалися неефективними.

Розслідування справи

Дії португальських поліцейських одразу після зникнення нерідко стають предметом критики.  З найбільшою ймовірністю такі справи розслідуються у перші години після злочину. Проте прикордонникам та морській службі тривалий час не надавали опис дівчинки, а блокпости були встановлені лише зранку, о 10 годині

Першим підозрюваним у викраденні Мадлен став Роберт Мурат. Саме його квартира розташовувалася у напрямку, куди, за свідченнями Таннер, прямував чоловік з дитиною. Троє з семи друзів МакКанів говорили про те, що бачили чоловіка неподалік від помешкання родини невдовзі після зникнення дівчинки. 15 травня 2007 року квартиру підозрюваного обшукали. Проте поліція не знайшла жодних доказів того, що він може бути якось причетний до злочину.

Після цього підозру оголосили батькам дівчинки – Кейт та Гері. Співробітники правоохоронних органів вважали, що жодного викрадення могло насправді не бути. Вони припускали, що дівчинка померла унаслідок нещасного випадку, можливо, від снодійного, яке дали їй батьки, щоб вона краще спала, а теорія про викрадення була вигадана, щоб приховати це.

Гіпотезу про причетність МакКанів підтвердило також те, що у багажнику автомобіля, яким сім’я користувалася протягом відпустки, нібито було знайдено сліди ДНК Мадлен.

пошуки мадлен маккан
Associated Press

Батьки Мадлен відкинули усі звинувачення та наголосили на тому, що не давали дітям жодних медикаментів, а кількість генетичного матеріалу за допомогою якого було проведено тест, є занадто малою, щоб його можна було вважати точним.

Цієї думки дотримувалися й британські дослідники з Forensic Science Service (FSS), які проводили експертизу. Так, працівник FSS Джон Лоув написав у електронному повідомленні детективу Стюарту Прайорі з поліції Лестершира, який був зв’язним офіцером між британською і португальською поліцією, що результат є "занадто складним, щоб щось означати". Той передав ці слова португальській поліції, однак вони їх не переконали.

Невдоволений співпрацею з британськими колегами очільник служби карного розшуку Гонсало Амарал звинував їх у тому, що вони "розслідують тільки те, що вигідно Гері та Кейт МакКанам".

Після цього його відправили у відставку. Згодом Амарал написав книжку "Правда про брехню" (The Truth of the Lie), де знову звинуватив батьків Мадлен у ненавмисному вбивстві доньки та приховуванні цього факту.

Кейт та Гарі були звільнені від статусу підозрюваних у липні 2008 року. Пара подала на Амарала до суду за наклеп. Спочатку вони виграли його, але згодом рішення було переглянуте. 2017 року МакКани програли справу. 

Хто міг викрасти дівчинку

Хто насправді винен у зникненні трирічної і донині невідомо достеменно. 2011 року за ініціативи Терези Мей було відкрито ще одну справу стосовно зникнення Мадлен. Займався нею Скотлант-Ярд. Детективи організації дійшли висновку, що дитину, ймовірно, викрали під час спроби пограбувати будинок.

У місяці, що передували зникненню дівчинки, у провінції Алгавре, де розташоване місто Прая-да-Луш, різко зросла кількість пограбувань. Двері до квартири МакКанів у день зникнення Мадлен не були зачиненими, тож зловмисники могли легко проникнути усередину. На думку прихильників цієї теорії, викрали дівчинку через те, що вона прокинулася та зчинила галас.

Інша гіпотеза свідчить про те, що забрати дівчинку могла бездітна пара. Напередоні зникнення Мадлен поблизу неодноразово бачили людей, що поводилися "підозріло". Вони могли шукати дитину, яка б відповідала їхнім параметрам. 

Гонсалу Амарал, книга про мадлен маккан
Associated Press

На думку одного з детективів, що займався справою, Енді Редвуда, зникнення дівчинки має чіткі ознаки завчасно запланованого викрадення.

"Щоб здійснити його, потрібна ретельна розвідка, тому нам би дуже хотілося знати, ким були ці люди", – зазначає він.

Інша теорія припускає також, що дівчинку могли викрасти педофіли. Незадовго до зникнення Мадлен поліція зафіксувала у регіоні дев’ять випадків сексуального насильства стосовно дівчат віком від 6 до 12 років. Один з них трапився у Прая-де-Луш, неподалік від місця, де зникла Мадлен.

Не виключають і того, що дівчинку викрали торговці людьми, які вивезли Мадлен через Іспанію та Гібралтарську протоку до Північної Африки. Під час розслідування детективи віднайшли у Марокко кілька зачіпок, які спочатку вбачалися дуже багатообіцяльними. Там нібито бачили дівчинку, схожу на Мадлен. Однак згодом з’ясувалося, що це не вона, а донька місцевого фермера.

Про що серіал Netflix

Документальний серіал Netflix пропонує "деталізований погляд" на зникнення Мадлен МакКан. До нього увійшли понад 40 інтерв’ю з людьми, причетними до розслідування справи.

Шоу включає у себе "раніше нечуті свідчення друзів сім’ї, детективів, що працювали над справою та людей, які стали через справу предметом спекуляцій у медіа та чуток".

Батьки дівчинки брати участь у створенні серіалу відмовилися, попри те, що продакшн пропонував їм таку можливість.

"Нам відомо, що Netflix планує у березні 2019 року випустити документальну стрічку про зникнення Мадлен. Продакшн компанії повідомив нас про це та запропонували взяти участь. Ми не бачили тоді і не бачимо зараз, як це може допомогти знайти Мадлен. Триває слідство,  якому це шоу може зашкодити. Відповідно, наші погляди та переконання у програмі представлені не будуть", - зазначили вони у заяві, оприлюдненій на сайті Find Madeleine.

мадлен маккан
Associated Press

У серіалі автори стрічки детально відтворюють обставини зникнення дитини та усі аспекти розслідування справи. Вони розмірковують над основними теоріями зникнення дівчинки – зокрема, відкидають причетність батьків, та серйозно розмірковують над тим, що Мадлен могла стати жертвою торгівлі людьми, адже з Португалії можна швидко та просто дістатися інших країн як сушею, так і морем.

У одному з епізодів Netflix приватний детектив Джуліан Перібанез (Julian Peribanez) наголошує на тому, що якщо дівчинку справді викрали з цією метою, то вона, ймовірно, досі жива, адже зловмисники прагнули заробити на ній багато грошей.

Розглядають творці документальної стрічки й інші теорії, на кшталт викрадення Мадлен педофілами та грабіжниками.  Гіпотези різняться між собою, проте значна частина розслідувачів вважає, що дитина досі жива.

Так, офіцер із захисту дітей Джим Гембл зазначає, що нема нічого, що свідчило б про те, що Мадлен нема серед живих. Поділяє його думку й очільник Національного центру зниклих та експлуатованих дітей у США Ерні Аллен, який допоміг МакКаннам створити образ 15-річної Медді.

"Є багато, багато випадків, на які ми можемо вказати, коли дітей було знайдено, і вони повернулися додому живими, через кілька місяців, після багатьох років", – наголошує він.

Мадлен МакКан вважається зниклою вже 11 років та 10 місяців. У травні їй мало б виповнитися 16 років.

Залиште свій коментар

Вибір редакції