Нова холодна війна розкривається в цих цифрах - Die Welt
Раніше Саудівська Аравія була найбільшим у світі покупцем зброї.

2016-го року держави виділили на озброєння 1,7 трлн доларів, вперше Америка також збільшила витрати. Бюджети, швидше за все, продовжать зростати, якщо країни НАТО будуть дотримуватися правил.
Про це пише Герхард Хегманн у статті "Нова холодна війна розкривається в цих цифрах", опублікованій на сайті газети Die Welt.
Досі Саудівська Аравія була найбільшим у світі покупцем зброї. Від 2002 року військові витрати збільшувалися щорічно. Але тепер цей період позаду.
За даними шведського інституту дослідження проблем миру Sipri, торік військові витрати королівства скоротилися на 30%. Це також має наслідки для світового рейтингу. Незмінно на вершині США і Китай, але зараз на третьому місці Росія. Саудівська Аравія опустилася на четверте місце.
Загалом, глобальні військові витрати 2016-го року незначно збільшилися на 0,4%, на суму 1 686 млрд доларів
Загалом, глобальні військові витрати 2016-го року незначно збільшилися на 0,4%, на суму 1 686 млрд доларів. Тільки частка США склала 611 млрд доларів (плюс 1,7%).
У щорічному дослідженні Sipri представлені кілька тенденцій. Після п'яти років зниження військових витрат, 2016-го року вперше знову виріс оборонний бюджет США. В Європі було зафіксовано друге збільшення на 2,6%. Насамперед, Італія істотно підвищила військові витрати.
Але світ все ще далекий від рекордних витрат на озброєння. За даними Sipri, 2011-го року їхній рівень був вище, ніж зараз – рекордних 1,699 трильйона доларів США. У будь-якому випадку, ці цифри дозволяють отримати лише приблизне уявлення про фактичні глобальні витрати. Бюджети таких країн, як Сирія, Північна Корея, Катар, Об'єднані Арабські Емірати і Ліван не включені в оцінку за відсутності надійних даних. Витрати Китаю необхідно оцінювати.
Нафтовидобувні країни скорочують витрати
Те, що військові витрати в 2016 році збільшилися лише незначним чином, здебільшого, пов'язано з різким скороченням оборонних бюджетів країн-виробників нафти. Згідно з дослідженням Sipri, тільки дві з 15 країн з найбільшим скороченням військових витрат не були експортерами нафти. Наприклад, Ірак або Венесуела також значно скоротили свої витрати.
2016-го року США виділили 611 млрд доларів, що становить 36% від загального обсягу світових військових витрат. Китай – на другому місці, з меншою часткою в 215 млрд доларів, а Росія – на третьому місці
Панівне становище Америки у сфері витрат на оборону підтверджують цифри. 2016-го року США виділили 611 млрд доларів, що становить 36% від загального обсягу світових військових витрат. Китай – на другому місці, з меншою часткою в 215 млрд доларів (згідно з оцінками), а Росія – на третьому місці, з 69,2 млрд доларів США, хоча її військові витрати в 2016 році збільшилися на 5,9%. Порівняно з 2007 роком, військові витрати Москви збільшилися на цілих 87%. На четвертому місці у світовому рейтингу у 2016 році виявилася Саудівська Аравія, з 63,7 млрд доларів, за нею йде Індія.
Тільки чотири країни НАТО виділяють запланованих 2%
Експерти Sipri також детально вивчили військові витрати європейців, збільшення яких вимагав президент США Дональд Трамп. У центрі уваги – договір 28 країн-членів НАТО, згідно з яким на військові витрати країни повинні виділяти два відсотки від валового внутрішнього продукту. Наразі тільки чотири країни НАТО відповідають цій вимозі, а саме Сполучені Штати (3,3%), Греція, Франція і Естонія.
Європейські країни НАТО повинні збільшити свої витрати на озброєння на чверть
Sipri представив приголомшливі підрахунки: якби всі держави-члени НАТО суворо дотримувалися правила двох відсотків, то математично це призвело б до зниження витрат НАТО на 159 млрд або 18%. Пояснення просте. Якщо США скоротять свої витрати з нинішніх 3,3% до 2% від ВВП, це може скоротити військовий бюджет на 39%, або 240 мільярдів доларів. Своєю чергою, європейські країни НАТО повинні збільшити свої витрати на озброєння на чверть, на 66 мільярдів доларів.
Німеччина виділяє на 28 мільярдів доларів менше
Насамперед, Німеччина, як і раніше не виконує правило НАТО. Згідно з розрахунками, оборонний бюджет повинен вирости з 41,1 до 69 мільярдів доларів. Тоді теоретично Німеччина піднялася з дев'ятого на четверте місце у світовому рейтингу витрат. Величезне зростання військового бюджету сталося в Канаді (подвоєння бюджету з 15 до 31 мільярдів доларів), і в Іспанії, яка збільшила оборонний бюджет з 15 до 25 мільярдів доларів.
Тим не менш, експерти Sipri визнають, що це теоретична модель. В дійсності, США будуть залишатися на нинішньому рівні, і не стануть скорочувати військові витрати. Тому зростання витрат найбільш ймовірне. Тільки бюджет країн НАТО складе 962 млрд доларів США – 57% усіх військових витрат у світі.
Фотогалерея
До порту Одеси прибули кораблі НАТО, які зможуть відвідати всі охочі (9 фото)
Нагадаємо, Президент США Дональд Трамп заявив, що НАТО не є застарілим, про що він говорив під час передвиборчої кампанії. Але при цьому він, як і раніше, вважає, що члени НАТО повинні платити справедливі внески.
У січні Трамп зазначав, що НАТО є застарілою організацією. На думку Трампа, НАТО недостатньо уваги приділяє тероризму, і це є недоліком, що вказує на те, що альянс застарів.
Президент США вважає, що зараз лише п'ять країн — членів НАТО витрачають на оборону стільки, скільки потрібно. У їх числі він назвав Великобританію.