Новий президент США: який символізм було закладено в інаугурацію Байдена
А от Трампові може бути геть непереливки.

Світ і Сполучені Штати спокійно видихнули: інавгурація 46 президента найпотужнішої держави світу відбулася мирно - і без анонсованих масових побоїщ. Дональд Трамп традиційну церемонію не тільки проігнорував. А й у прощальній промові - жодного разу не вимовив імені нового керівництва держави. Як пишуть американські медіа - він справді подумував про переворот. Хотів поставити лояльнішого генпрокурора і відтягнути час визнання результатів виборів.
Про це йшлося 24 січня у сюжеті ТСН.Тиждень.
Свою присягу найстарший в історії 46-ий президент США складає на родинній Біблії. Важкущому фоліантові - в грубій шкіряній палітурці. Їй 128 років і це вся його політична доля. Бо саме на цьому Святому Письмі він присягався, щоразу як його обирали на державні посади. Але тепер цінність книги зросла в рази.
Власне, вся інавгураційна церемонія – суцільний позитивний символізм. Ось погляньте на вбрання першої леді – Джил Байден. Пальто небесно-блакитного кольору з темно-синім оксамитовим комірцем. У тон до нього сукня з шифоном, розшита перлами та кристалами Сваровські. Уся ця блакить – символ довіри, впевненості й колір Демократичної партії. А надвечір – убрання Джил символізує те, чого так нині бракує Штатам. Перша леді перевдягається в білосніжне пальто з вишитими різноманітними квітами – символами кожного з п'ятдесяти штатів.
Фотогалерея Інавгурація Джо Байдена (8 фото)
Усі вбрання Джил – від американських дизайнерів. Уперше за чотири роки вони погодилися співпрацювати з Білим домом. Через політику Дональда Трампа шити для Меланії - категорично відмовлялися. І, мабуть, не дарма кажуть, інколи одяг каже більше за слова. Символічність першої леді підтримала віцепрезидентка Камала Гарріс та колишні перші леді Мішель Обама й Гілларі Клінтон. Вони обрали не менш політичні кольори фіолетових відтінків. В Америці вони мають підтекст об'єднання – суміш червоного та синього – кольорів двох провідних американських партій, що підкреслює перше нелегке завдання нової Адміністрації Білого дому - повернення єдності в поляризоване американське суспільство.
І в ті лічені години, допоки триває інавгурація – в Білому домі справжній переполох. Трамп уранці вже виїхав, Байдена по обіді ще чекають. І за цей час там мають устигнути все – вивезти, прибрати, підфарбувати, переобладнати, завезти, розставити. А в час пандемії ще й продезінфікувати – а це понад 5 тисяч квадратних метрів території, 132 кімнати.
А ще - геть переобладнати Овальний кабінет. Кожен президент підлаштовує його під себе. І перше, що зробив Байден – прибрав золотаві штори від Трампа, замінивши їх на темніші, які залишилися в сховищі ще з часів Клінтона. З’явилися бюсти правозахисників, серед них – Мартіна Лютера Кінга. І відтепер, наполягає Байден, у Білому домі кожна вимовлена образа прирівнюватиметься ледь не до злочину.
А ще Білий дім – на чотири роки стане справжнім родинним гніздом Байденів. У кабінеті на столику поруч із робочим з’явилася купа сімейних світлин. А на післяінавгураційному балі, який через пандемію був віртуальним, Байден розчулив мільйони американців, танцюючи з восьмимісячним онуком на руках.
Лише за перший день роботи він видав 15 указів і скасував скандальні рішення свого попередника – повернув країну до Паризької кліматичної угоди, пригальмував вихід із Всесвітньої організації охорони здоров’я, носіння масок зробив обов’язковим, а ще - заморозив будівництво стіни на кордоні з Мексикою.
А от Трампові може бути геть непереливки. Сенат готується до розгляду справи про імпічмент. Це загрожує йому забороною балотуватися на будь-яку державну посаду. Й усі його наміри створити власну партію - Патріотичну - так і можуть залишитися тільки бажаннями. Кажуть, у свій останній день президентства до пізньої ночі він підписував десятки помилувань і дуже хотів заодно виписати й собі ж таке та всім своїм дітям і зятеві, про всяк випадок. Юристи відмовили, бо фактично це означало б визнання власної провини в державних злочинах.
Журналіст Мар'яна Зіньковська.
Відео Новий президент США: як відбувалась інавгурація Джо Байдена
Світ і Сполучені Штати цього тижня спокійно видихнули: інавгурація 46-го президента найпотужнішої держави світу відбулася мирно, без анонсованих масових побоїщ. Дональд Трамп традиційну церемонію не тільки проігнорував, а й у прощальній промові жодного разу не вимовив імені нового керівництва держави. Втома американців від внутрішньої війни таки перемогла. Як це відчувалось у кожній деталі такої особливої цього разу інавгурації – дивіться далі.
