Ноїв Ковчег ХХІ століття. Як Африку заселяють дикими тваринами, яких масово знищували - Washington Post

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Одна організація зуміла відродити популяції тварин у багатьох кутках континенту.

Два десятиліття тому частина лісу у Малаві майже була позбавлена дикої природи. Останні слони були схоплені браконьєрами. Леви також були піймані в пастки. Інші види тварин загинули від рук озброєних мачете фермерів, йдеться у статті видання The Washington Post.

Зараз тварини повернулися в сучасний ковчег Ноя - така смілива спроба зроблена приватними благодійниками та екологами, щоб перемістити дику природу з інших частин континенту.

Прив'язані ременями і підняті будівельними кранами тварини долали шлях у сотні кілометрів з густого лісу. Їх перевозили у білих металевих контейнерах. Потім вони перетнули Південну Африку на комерційних літаках та вантажних платформах.

Майже всюди дикий світ Африки зазнав величезних втрат протягом останніх десятиліть. Більше 90% слонів континенту зникли за останнє століття. Від 1993 року левів стало менше на понад 40%. У дикій природі є менше 1000 гірських горил. Існує лише три північні білі носороги.

"Африканські парки", благодійна організація, яка займається транспортуванням тварин, має на меті відновити популяцію тварин, що колись існувала в деяких найвіддаленіших місцях світу. До Малави було доправлено 520 слонів. 20 чорних носорогів було завезено з Південної Африки до Руанди. Цього місяця також привезли носорогів до Чаду, де їх було знищено 30 років тому.

"Африканські парки" не є першою організацією, яка перевозить дику природу до інших місць, це багаторічна практика. У 1990-х роках було завезено сірих вовків до Національного парку Йеллоустоун з Канади, а в 2011 році знову були повернуті гігантські панди до Китаю.

Інші організації перевозили тварин континентом, але ця організація є першою, яка робить це так масштабно - при управлінні парками в деяких найбільш постраждалих від насильства країнах в Африці. Вона керує національним парком Чінко в Центральноафриканській Республіці, де конфлікт спричинив тисячі жертв та примусово відправив постраждалих до притулку у дикій природі. Сюди входить Національний парк Гарамба в Конго, населення якого постраждала від жорстокої громадянської війни. Минулого року чотирьох наглядачів парку вбили браконьєри, які полюють на слонячі ікла, вартість яких сягає 1000 доларів за фунт на кістковому ринку в Китаї.

Хоча здебільшого на територіях Африки тварини вимирають, проте деякі субпопуляції почуваються добре в певних районах. Наприклад, у Південній Африці, де більшість дикої природи живе у відносно безпечних приватних заповідниках, процвітає низка видів, включаючи левів. У Малаві, де уряд звернув свою увагу на збереження тварин, частково, щоб розширити свою туристичну індустрію, кількість слонів збільшилася.

"Ми можемо використовувати ці спільноти, що процвітають, для заселення інших областей", - сказав Пітер Фернгед, генеральний директор організації "Африканські парки", що розташована в Йоганнесбурзі.

Він з 13 років займався збереженням дикої природи в Зімбабве, де сприяв створенню заповідника дикої природи площею в 2000 акрів. Після роботи в службі національного парку Південної Африки, де його робота була сфокусована на розширенні резервів уряду, він взявся за решту континенту. Вже 2000 року він заснував організацію "Африканські парки".

Стосунки з урядами та транспортування диких тварин можуть стати важким процесом. У Чаді операція з транспортування носорогів тривала місяцями, були довгі перемовини, великий обсяг документів з перевезення, робота команди юристів та логістів. Така робота вимагає рідкісних навичок; біографія одного з ветеринарів африканських парків, Андре Уіса, свідчить: "Андре іммобілізував десятки тисяч тварин до 13 африканських країн".

Транслокація тварин також є надзвичайно дорогою, і для забезпечення парків потрібні власні великі інвестиції – організація налічує близько 1000 рейнджерів, має потужний інформаційний канал для найбагатших донорів у світі. Торік принц Гаррі був призначений президентом організації. 2016 року "Африканські парки" отримали 25 мільйонів доларів, переважно від європейських благодійників.

Після хвилі браконьєрства та знищення довкілля протягом останніх десятиліть деякі з найважливіших парків континенту стали порожніми. Заповідники Маджете та Лівонде показують крах збереження дикої природи в Африці.

Заповідник Маджете був заснований 1955 року, а Лівонде - 1973 року урядовими органами британської колонії. Обидва не були огородженими, тому слони вільно гуляли, руйнуючи урожай фермерів і вбиваючи десятки людей. Також ніхто не міг зупинити браконьєрів. Коли організація "Африканські парки" взяла на себе управління заповідником Лівонде 2015 року, рейнджери виявили 27000 дротяних пасток, які використовували для ловлі диких звірів. В цей момент носоріг потрапив у пастку і врешті-решт загинув.

Перш ніж організація "Африканські парки" змогла розпочати імпорт дикої природи, їй спочатку довелося збудувати базову інфраструктуру парку. В обох - Маєте і Лівонде - група спорудила сотні миль огорожі; підготувала велику кількість озброєної охорони дикої природи; була встановлена велика мережа спостереження з камер та датчиків; а також розмістили супутникові кільця на деяких з найбільш рідкісних видів тварин.

"Дуже все просто, якщо парком не керувати, він буде втрачений", - сказав Фернгед. Далі було перевезення з усіма труднощами. Наскільки сильне заспокійливе потрібно, щоб доправити слона на південь Африки? (Одна доза в 10 000 разів сильніша за морфій). Коли потрібно завести гепардів перед появою левів? (Принаймні, за кілька тижнів.) Яка документація потрібна, щоб приїхати з левом в комерційний аеропорт в Малаві? (її багато).

Загалом організація впоралась з перевезенням досить добре, вважають фахівці з дикої природи. З 520 слонів, яких перевозили через Малаві, лише двоє померли під час транзиту. Але іноді проблеми виникають після прибуття тварин, якщо виявляється, що парки все ще не дуже безпечні.

Від 2008 року організація "Африканські парки" перемістила кілька левів до Рівнини Ліува в Замбії. Але у 2012 році один лев був убитий браконьєрами, а інший втік через пористі огорожі до сусідньої Анголи, де його теж, імовірно, вбили.

Багато природоохоронних працівників вихваляють транслокації тварин, однак деякі вважають, що модель створення огорожі в парках не відповідає ідеальному рішенню, що дозволяє тваринам вільно мігрувати.

В Малаві запропонували відносно сприятливе місце, для того, щоб спробувати відродити популяцію диких тварин - працювати населенню з природоохоронними групами і спільнотами, які борються з браконьєрством, якщо слони, нарешті, припинять топтати їхні посіви та їхніх родичів.

"Протягом багатьох років цей парк був як скалка в оці, через тварин, які робили хаос в нашому селі, - сказала Марія Ндалама, яка живе за межами Лівонде. - Нарешті, вони збудували паркан, який триматиме слонів в огорожі, і ми дуже вдячні за це".

Організація "Африканські парки" зараз бере участь у ризикованіших проектах. До Чаду, наприклад, летять носороги в один з найбідніших регіонів світу, де бшкетують браконьєри, що призвело до зниження на 95% кількості слонів від 2002 до 2010 року. Організація недавно почала керувати парком в Беніні, де уряд країни сказав, що "парк повільно вмирає" здебільшого через неправильне управління.

У довгостроковій перспективі організація сподівається, що доходи від туристів допоможуть зберегти кошти на управління парками. У таких місцях як Лівонд та Маєте це ще не працює. Торік лише 10% операційного бюджету Лівонде на суму 3 мільйони доларів США, наприклад, надійшло як туристичні збори.

"У нас є два варіанти, - сказав Фернхед. - Ми можемо дозволити цим місцям зникнути. Інший - ми складемо власний план".

Залиште свій коментар

Вибір редакції