Обама на прощання покарав Росію і зробив Трампу отруйний подарунок - Der Spiegel

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Висилка 35 дипломатів, санкції проти спецслужб і топ-шпигунів є найсерйознішими у тривалій історії підпільної кібервійни між Вашингтоном і Москвою.

Обама покарав Росію за ймовірні хакерські атаки на американську виборчу кампанію безпрецедентними санкціями. Кібервійна неминуча – ось перша велика проблема Трампа. Про це пише Марк Пітцке у статті "Отруйний прощальний подарунок Обами Трампу", опублікованій на сайті видання Der Spiegel.

У кінці Барак Обама вирішив ще раз замахнутися ломакою. Висилка 35 дипломатів, санкції проти спецслужб і топ шпигунів, хакерів і компаній, включаючи оприлюднення імен і навіть фотографії: каральні заходи, які ввів проти Росії президент США, є найбільш серйозними у тривалій історії підпільної кібервійни між Вашингтоном і Москвою.

Водночас це драматична, хоч і запізніла відплата за можливі хакерські атаки Росії на виборах у США стала отруйним прощальним подарунком Обами своєму наступникові Дональду Трампу – свого роду останньою свинею, яку він йому підклав. Трамп, якому атаки були політично вигідні, заперечує провину Москви і може одразу ж скасувати деякі штрафи. Але не всі названі російські гравці "розсекречені".

Крім того, в Конгресі, багато республіканців вітали контратаку, насамперед, Пол Райан, впливовий спікер Палати представників Конгресу США. Вони, ймовірно, будуть виступати проти скасування. Трамп і його партія підійшли до першого видовищного зіткнення – в питанні Росії, з якою у Трампа, схоже, особлива близькість.

Умовний вплив санкцій

Його перша реакція на санкції: "Настав час нашій країні присвятити себе більш масштабним і гідним речам", - сказав він лаконічно ввечері. Тим не менш, наступного тижня він зустрінеться з керівниками американської розвідки, "щоб отримати інформацію щодо фактів цієї ситуації".

Протягом багатьох місяців Білий дім обговорював відповідь на хакерські атаки, які, першою чергою були спрямовані проти демократів і Гілларі Клінтон. Перші сліди були помічені ще восени 2015 року. Спірним було питання про те, які докази можна публікувати, і коли - і чи можна взагалі. Все ж, кіберзіткнення між двома країнами тривають протягом багатьох років, подалі від очей громадськості. Обама також хотів уникнути враження, ніби він намагається маніпулювати американською виборчою кампанією.

У нинішніх санкцій проти Росії умовний вплив, якими б радикальними вони ні були. Вибори в США – справа вирішена, і назавжди залишиться незрозуміло, як і наскільки крадіжка електронної пошти змістила ситуацію на користь Трампа. Ясно одне: протягом кількох місяців американські ЗМІ були більше зайняті звичайними електронними листами, а не тим, що їх опублікували після закордонних кібератак.

Відео Росія відреагувала на американські санкції

Кібервійна неминуча

У незвично різкій заяві Обама, який зараз відпочиває на Гаваях, засудив не тільки "кібероперації Росії на виборах у США" – без всіляких "якщо", або "ймовірно". Але й "агресивний утиск американських чиновників" в Росії. За словами держдепартаменту, протягом року дипломати піддаються "неприйнятним" переслідуванням, таким як цільовий контроль поліцейських патрулів, "фізичні напади" та публікування особистої інформації на державному телебаченні, що несуть загрозу їхній безпеці.

Москві було відправлено "кілька приватних і публічних попереджень", сказав Обама. Росія порушила міжнародні норми поведінки". Тобто: кібервійна неминуча – але це заходить занадто далеко. "Ми не будемо терпіти зловживання нашою системою", - додав представник уряду.

Безпрецедетним можна також назвати те, в яких деталях Білий дім опублікував санкції. Він представив докладні дані хакерів, включаючи інформацію про конкретні шкідливі програми, і назвав найбільш зацікавлених на ім'я - також для того, щоб, згідно із заявою, застерегти європейських союзників від майбутніх хакерських атак.

• Санкції торкнулися двох державних установ в Москві: російської військової розвідки ГРУ, тому що вона намагалася "втрутитися в процес виборів в США", і ФСБ Росії, тому що вона "допомагала" ГРУ.

• Три кіберкомпанії в Росії також опинилися в списку, тому що вони "підтримували" хакерські атаки: Special Technology Center (STLC), Zorsecurity вона ж Esage Lab, яка надала технічну допомогу, і організація під назвою Професійна асоціація дизайнерів систем обробки даних, яка навчає хакерів ГРУ.

• Названі імена чотирьох співробітників розвідки, оскільки вони контролювали атаки: голова ГРУ Ігор Валентинович Коробів і троє його заступників; також двоє російських громадян, які за допомогою кіберзлочинів вкрали більше 100 мільйонів доларів з банків, компаній, університетів та урядових установ у Сполучених Штатах.

• 35 "дипломатів" ("шпигунів", як кажуть урядові джерела), які перебували в посольстві у Вашингтоні та консульстві в Сан-Франциско, повинні залишити країну протягом 72 годин – разом із членами їхніх сімей. Згідно із заявою, підозрювані не були причетні до хакерських атак, але їх висилають через утиски американських дипломатів в Росії.

• Два російських маєтки в штаті Меріленд і Нью-Йорк були закриті: нерухомість (офіційно літні вілли) служили "шпигунськими об'єктами".

Це вдруге, коли Обама незадовго до свого відходу, використовує такі радикальні методи, немов намагаючись, хоча б на папері, виправити свою зовнішню політику, яку часто називали занадто боязкою. Спочатку він дозволив Раді Безпеки ООН прийняти резолюцію проти політики розселення Ізраїлю – і тепер це.

Відео Сенатори-республіканці США заявили про необхідність введення жорсткіших санкцій проти РФ

"Росія не зупиниться"

Для Трампа, який вже вважає себе чинним президентом, це наче більмо на оці. Він завжди применшував значення хакерських атак і захищав Росію, хоча всі розвідслужби США протягом багатьох місяців були єдині в своїй думці про роль Москви. Як сказав Трамп у середу ввечері, хто у "весь цей комп'ютерний вік" може знати, що там відбувається".

Багато республіканців дивляться на ситуацію інакше. "Росія не поділяє інтереси Америки", - сказав Райан, спікер Палати представників, якого Білий дім поінформував про санкції ще кілька днів тому. Райан назвав їх "запізнілими". З ним погодився і сенатор Джон Маккейн, який вимагає незалежних розслідувань і навіть більш суворих заходів покарання, зокрема, щодо Володимира Путіна. Конфлікт неминучий - в тому числі, і з американськими спецслужбами, чию роботу Трамп досі ігнорував.

"Росія не зупиниться", - визнав американський чиновник ввечері, коли оголошував про введення санкцій у конфіденційному колі. Глобальна кібервійна далека від завершення.

Залиште свій коментар

Вибір редакції