Обама пообіцяв вдвічі скоротити дефіцит бюджету

Обама планує до 2013 року зменшити дефіцит бюджету, який сягає 1,3 трильйона доларів, удвічі. Деталі - на відео (без коментарів. АР).

Витративши перший місяць свого правління на проштовхування через конгрес колосальних асигнувань на боротьбу з нинішньою економічною кризою, президент США Барак Обама розпочав в понеділок кампанію за різке скорочення дефіциту державного бюджету Америки. До кінця першого терміну Обами, тобто до 2013 року, Білий дім обіцяє зменшити дефіцит удвічі.

Початок кампанії поклав так званий "саміт з податково-бюджетної відповідальності", організований в понеділок в Білому домі. У вівторок Обама виступить на об'єднаному засіданні обох палат конгресу і розповість у загальних рисах про проект держбюджету на 2009 фінансовий рік, що починається 1 жовтня. Подробиці оприлюднить в четвер, а десь в квітні оповістить остаточний проект на декілька сотень сторінок.

Ліберальна Washington Post відмахнулася від "саміту" в Білому домі, заявивши, що це "імпровізація", що організована на швидку руку (останні запрошення на цей захід розсилалися в п'ятницю) і обіцяє стати "черговою говорильнею" на тему кризи.


Консервативний телеканал Fox News відзначив, що серед учасників саміту домінували однодумці Обами з числа членів конгресу, з прогресивних "мозкових трестів" і ліволіберальних організацій, що борються за права нацменшостей, від афроамериканців до індійців, жінок, інвалідів, старших людей і гомосексуалістів.

Хоча подробиці президентського плану ще виробляються, відомо, що Обама збирається добитися своєї мети шляхом скорочення військових витрат, перш за все пов'язаних з кампаніями Іраку, звідки він обіцяв вивести американські війська на наступний рік, і в Афганістані.

По-друге, бюджет збільшиться за рахунок підвищення податків для найбільш заможних американців, а саме тих, хто заробляє більше чверті мільйона доларів на рік. З 2011 року, коли закінчаться податкові послаблення, введені Джорджем Бушем, максимальна ставка податку виросте з 35% до 39,6%. Податок на прибуток збільшиться для осіб цієї категорії з 15% до 20%.

Республіканці і багато безпартійних економістів говорять, що в розпал спаду підвищувати податки нерозумно, бо це лише продовжить кризу. За їхніми словами, підвищення податкового тягаря навряд чи збільшить надходження в державну скарбницю, а то й зовсім їх зменшить, оскільки заможні платники податків почнуть шукати можливості в податковому кодексі і перестануть вкладати гроші, оскільки значну частину доходу все одно відберуть.

Головний політіттехнолог Білого дому Девід Аксельрод парирує, що Обама робить саме те, що він проповідував під час передвиборної кампанії, і те, за що проголосували в листопаді виборці.

"Більшість американців залишаться у виграші", - передбачає він.

За даними Білого дому, дефіцит держбюджету досягає на даний момент 1,3 трильйона доларів. Це 9,2% внутрішнього валового продукту США. Америка на знала такого дефіциту з часів Другої світової війни. Урядові економісти говорять, що через 4 роки адміністрація сподівається скоротити його до 533 мільярдів, тобто до 3% ВВП.

Як зазначає Wall Street Journal, цифра 1,3 трильйона доларів не включає пакет економічної допомоги на суму 787 млрд. доларів, схвалений Обамою тиждень тому. Враховуючи цей пакет і заплановані Білим домом витрати на полегшення іпотечної кризи, дефіцит може досягти цього року двох трильйонів. Тому скоротити його удвічі буде ще складніше.

Скептики також відзначають, що різке скорочення дефіциту, на яке сподівається Білий дім, припускає, що економіка вийде з нинішнього спаду. З іншого боку, Лакшман Ачутан з Інституту з вивчення економічного циклу зазначив, якщо спад зміниться бурхливим підйомом, то Обама зуміє навіть перевиконати свій план.

New York Times пише, що навіть якщо щорічний дефіцит держбюджету США скорочуватиметься, заборгованість федерального уряду продовжить рости. На даний момент національний борг Америки сягає майже 11 трильйонів доларів.

Читайте також:

Рейтинги Обами падають

Перший офіційний візит Обама здійснив до Канади

Обама оприлюднив програму підтримки власників іпотечних кредитів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: