Офшорна лихоманка. Як у світі відреагували на публікацію скандального "панамського архіву"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

ТСН.uа зібрав реакцію офіційних осіб на головний скандал року.

Публікація так званого "панамського архіву" - масиву документів, який підтверджує, що світові лідери і відомі політики використовують офшори для уникнення сплати податків, - у понеділок, 4 квітня, стала головною темою провідних світових ЗМІ. ТСН.uа зібрав реакцію офіційних осіб на розслідування, яке вже назвали головним скандалом року.

Нагадаємо, напередодні ввечері журналісти опублікували глобальне розслідування про офшори світової еліти. Над ним працювали 380 журналістів із 78 країн світу. Вони з'ясовували, як багаті і сильні використовують офшори для того, щоб сховати своє багатство.

Доповідь стала можливою завдяки витоку 11 мільйонів документів із 1977 до 2015 року з бази даних панамської компанії Mossack Fonseka, четвертої за величиною в світі офшорної юридичної фірми. Документи показують, як Mossack Fonseca в ряді випадків допомагала клієнтам відмивати гроші, уникати санкцій і сплати податків.

В них містяться посилання на 72 нинішніх або колишніх глав держав, у тому числі диктаторів, обвинувачених у пограбуванні своїх країн.

Ісландія

Ісландська опозиція закликала відправити у відставку уряд Сігмундура Давида Гуннлейгссона, який виявився причетний до скандалу з ухилянням від сплати податків. Це питання вже в понеділок, 4 квітня, буде розглянуто на засіданні парламенту.

Сігмундур Давид Гуннлейгссон звинувачується в конфлікті інтересів: офшорна компанія Wintris, що належить його дружині, володіла облігаціями трьох найбільших банків країни, які потім збанкрутували, і тепер вимагає виплати боргів на суму 4 млн дол. за поточним курсом. Фактично Wintris є одним з іноземних кредиторів Ісландії, яка оголосила дефолт за боргами держбанків.

Додамо, що Гуннлейгссон просто втік від журналістів, коли йому задали пряме запитання про офшори. Згодом він заявив, що не має наміру подавати у відставку. За словами прем'єра, у документах із "панамського архіву" немає нічого нового і він повною мірою звітував про свій бізнес.

Сігмундур Гуннлейгссон, прем'єр Ісландії
Reuters
Сигмундур Давид Гуннлейгссон

Франція

Президент Франції Франсуа Олланд вітав публікацію документів панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, заявивши про необхідність початку офіційного розслідування.

"Це хороша новина, що у нас є ця інформація. Ці викриття доводять, що з податковим шахрайством можна боротися. Виходячи з наявної інформації, необхідно ініціювати розслідування", – сказав він.

Додамо, що Олланд – наразі єдиний зі світових лідерів, який публічно привітав публікацію "панамського архіву".

Великобритания

Міністр закордонних справ великої Британії Філіп Хеммонд назвав інформацію їхнього "панамського архіву" цікавою. "Такого роду інформація нагадує людям на самій горі, наскільки вони стають крихкими, залучаючись до подібної активності. У нас в травні відбудеться антикорупційний саміт. Для прем'єр-міністра – це ключове питання в порядку денному. Ми працюємо з багатьма країнами у всьому світі, в тому числі і Панамою. У мене була зустріч з цього питання з панамським віце-президентом кілька тижнів тому. Ми досягли значного прогресу", — сказав він у коментарі ВВС, не уточнивши інших подробиць.

За інформацією Reuters, Великобританія вже запросила копії документів, щоб почати власне розслідування. Наразі ці дані офіційно не підтверджено.

Нагадаємо, серед британців, які фігурують у "панамському архіві", згадується покійний батько британського прем'єра Іен Кемерон, а також деякі члени Консервативної партії верхньої палати парламенту, колишні юристи консерваторів і партійні донори.

кемерон
Reuters
Девід Кемерон

Австралія

Австралійське податкове управління вже заявило про початок розслідування стосовно більш як 800 багатих клієнтів Mossack Fonseca.

"Наразі ми ідентифікували понад 800 платників податків і тепер пов'язуємо більш ніж 120 з них із постачальником офшорних послуг, що базується в Гонконгу", - сказано в оприлюдненій заяві відомства. При цьому назва гонконгської компанії не розкривається.

Голова податкового управління Майкл Кренстон повідомив, що його відомство співпрацює з поліцією, Австралійською комісією зі злочинності і регулятором AUSTRAC, продовжуючи вивчати опублікований витік.

"Деякі епізоди можуть бути передані на розгляд Спеціальній комісії із серйозних фінансових злочинів", - зазначив Кренстон.

Росія

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Володимир Путін не фігурує в розслідуванні, а витік "панамського архіву" спрямований саме проти глави Кремля.

"По суті, не так багато чогось нового було озвучено, і тут я швидше можу висловити, напевно, розчарування. Все-таки багато в чому, принаймні коли йдеться про це співтоваристві, традиції якісних журналістських розслідувань канули в лету, - зазначив він. - Хоча Путін ніде не фігурує фактологічно, і хоча згадані й інші країни, інші лідери тощо. Але для нас, звичайно, очевидним є той факт, що основною метою таких вкидань був і є наш президент, особливо в контексті майбутніх і парламентських виборів, і в контексті вже довгострокової перспективи, я маю на увазі президентські вибори через два роки".

Також Пєсков підкреслив, що в його дружини Тетяни Навки ніколи не було офшорів, зазначається в оприлюдненій напередодні "панамському архіві".

Володимир Путін, РФ, Сергій Ролдугін
Reuters
Володимир Путін і Сергій Ролдугін (ліворуч), який фігурує у "панамському архіві"

Пакистан

Міністр інформації Пакистану Первес Рашид на публікацію "панамського архіву" відреагував досить стримано. "Кожен має право робити зі своїми активами все що хоче: може викинути в море, продати або створити для них траст. У цьому немає злочину ні за пакистанськими, ні за міжнародними законами", - сказав він.

При цьому, згідно з оприлюдненими файлами, офшори є у дітей прем'єр-міністра Наваза Шаріфа та інших членів його родини.

Нова Зеландія

Податкове агентство Нової Зеландії в свою чергу повідомило, що "щільно працює" зі своїми партнерами з податкових угод, щоб отримати повні деталі щодо будь-якого новозеландського податкового резидента, який може бути залучений до домовленості, які втілювалися зусиллями Mossack Fonseca.

Швеція

Швеція також проведе власне розслідування після публікації "панамського архіву". При цьому в заяві податкового агентства особливо підкреслює, що згадка 600 громадян і компаній зовсім не вказує на їхню винуватість.

Норвегія

За даними Reuters, норвезький фінансовий регулятор зажадає пояснень у місцевого банку DNB, який згаданий у розслідуваннях як фінансова організація, яка допомагала своїм клієнтам створювати офшорні компанії.

Відео Журналісти провели глобальне дослідження про те, як світові лідери приховують власні статки

Австрія

Канцлер Австрії Вернера Файмана зажадала від компетентних органів уважно досліджувати документи, які опубліковані в рамках "панамського архіву".

Бельгия

Міністр фінансів Бельгії Йохан ван Овертвельдт заявив, що податкові органи країни мають намір провести розслідування фактів, які були викладені у публікації журналістського розслідування щодо офшорних компаній, які допомагали відомим світовим лідерам ухилятися від сплати податків.

Згідно з даними розслідування, до офшорного скандалу причетні  732 бельгійці.

Азербайджан

Прес-секретар президента Ільхама Алієва коротко прокоментував витік. "Діти президента — громадяни Азербайджану. Вони можуть мати власний бізнес. Це не заборонено законом", - сказав він у коментарі ВВС.

При цьому, згідно з документами, Алієв та його дружина Мехрібан в 2003 році придбали фірму Rosamund International Ltd на Британських Віргінських островах. Ільхам Алієв, який був вказаний директором і співвласником фірми, на той момент був депутатом парламенту, а в жовтні того ж року став президентом. Він порушив законодавство, що забороняє членам парламенту і президенту займатися бізнесом.

В 2008 році, як випливає з "панамських документів", доньки Алієва, 19-річна Арзу і 23-річна Лейла, придбали компанії Arbor Investments, LaBelleza Holdings Limited і Harvard Management Limited на тих же Британських Віргінських островах. Угода була укладена через два місяці після переобрання Алієва на пост президента. Главою всіх трьох фірм ICIJ називала азербайджанського підприємця Хасана Гозала. Згідно з документами журналістів, Intersun отримав кілька великих контрактів від державної нафтової компанії Азербайджану, де Алієв ще до обрання главою держави був першим віце-президентом. Крім того, компанії, що належать Гозалу, виграли держконтракти на будівництво в Баку і за його межами загалом на 5 млрд.

Залиште свій коментар

Вибір редакції