Оман очолив брат померлого султана. Що слід знати про нового правителя та які виклики його чекають

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Свого наступника вибрав сам султан Кабус перед смертю. Його ім'я він повідомив в листі.

В Омані вперше за 49 років було обрано нового султана, після смерті Кабуса бен Саїда аль-Саїда. Новим правителем султанату став Хайтам бен Тарік ас-Саїд.

Видання Foreign Affairs розповіло про персону султана Хайтама.

Хайтам довгий час був потенційним наступником, бо є двоюрідним братом Кабуса. 65-річний випускник Оксфордського університету провів більше десяти років в Міністерстві закордонних справ і працював над (в основному безуспішними) спробами диверсифікувати економіку Омана, яка залежить від нафти, до його призначення міністром спадщини і культури в 2002 році.

У своєму першому публічному виступі, будучи султаном, Хайтам пообіцяв "слідувати тій же лінії", що і покійний султан, і принципам, які він обрав для зовнішньої політики  країни, мирного співіснування між народами і добросусідського поведінки невтручання в справи інших.

Експерти видання не впевненні, що новому правителю вдасться втримати те, що збудував його попередник. Адже при Кабусі Оман зміг стати посередником між ворогуючими Іраном та США і зберегти добрі стосунки з двома країнами.

Так, наприклад, зовсім недавно уряд Омана виступило посередником у звільненні трьох американських туристів, затриманих в Ірані. Згодом султанат брав участь у переговорах між Сполученими Штатами та Іраном 2015 року щодо ядерної угоди. Султанат також допоміг забезпечити звільнення американських і європейських заручників з Ємену 2015, 2016 і 2018 рокі.

"У період загострення напруженості між Сполученими Штатами та Іраном новий султан стикається з виснаженням запасів нафти, безрадісним фінансовим прогнозом і коротким і непривабливим списком місць, до яких він може звернутися за допомогою", – пише Foreign Affairs.

До того ж Кабус модернізував свою маленьку прибережну країну. Коли 1970 року він "повалив владу" свого батька в результаті безкровного перевороту, в Омані було всього близьуо 10 кілометрів заасфальтованої дороги і три школи. Сьогодні в Омані налічується близько понад 30 тисяч кілометрів асфальтованої дороги і понад 1500 шкіл.

Протягом першого десятиліття свого правління Кабус заручився підтримкою урядів Ірану, Йорданії та Великобританії, щоб перемогти заколот в південному регіоні Дофар і об'єднав країну, запросивши повстанців приєднатися до його уряду. Він не буві демократом: уряд закрив незалежні газети і заарештувало журналістів-дисидентів. Але, передбачаючи і реагуючи на суспільний тиск, Кабус допоміг Оману уникнути долі сусідів під час арабської весни.

Хайтам вже публічно заявив про свою прихильність збереженню ролі Оману як незалежного посередника, і більшість спостерігачів очікують, що він продовжить традицію тихої дипломатії свого попередника, виступаючи своєрідним "моста між Сполученими Штатами, Іраном, Саудівською Аравією та хуситами. Але автономія у зовнішній політиці була заснована на економічній незалежності Оману, і низькі ціни на нафту і та закінчення її запасів можуть поставили це під сумнів.

"Близько 90 відсотків оманцев ніколи не жили під керівництвом іншого лідера, але той факт, що Хайтам був відібраний вручну публічно шанованим Кабусом, наділить його ступенем внутрішньої легітимності. А скромний стрибок цін на нафту після вбивства в США іранського командира Касема Сулеймані забезпечить тимчасову фінансову допомогу", – пишуть експерти видання, однак визнають, що на нового султана чекаю серйозні виклики.

Нагадаємо, султан Оману Кабус бен Саїд аль-Саїд помер пізно ввечері 10 січня у віці 79 років після тривалої хвороби. Він правив Оманом від 1970 року.

Відео Помер султан Оману, який очолював країну протягом півстоліття

На 80-му році життя помер султан Кабус бін Саїд. Останні кілька років він лікувався від раку. До влади прийшов після безкровного перевороту, внаслідок якого його батько зрікся престолу. Оскільки дітей у султана не було, то його наступником стане двоюрідний брат. Донині він обіймав посаду міністра культури.  

Помер султан Оману, який очолював країну протягом півстоліття

Залиште свій коментар

Вибір редакції