Осине гніздо для Путіна. Війна в Сирії стане для Росії бомбою уповільненої дії

Дата публікації
Перегляди
7553
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Осине гніздо для Путіна. Війна в Сирії стане для Росії бомбою уповільненої дії

Фото: Reuters

Путін створює усі умови для народження нового і дуже небезпечного ворога Росії.

Фото: Reuters
Військова операція Росії у Сирії триває вже тиждень. Увесь цей час постійно надходять повідомлення про бомбардування російською авіацією сирійських міст.

Сьогодні, 7 жовтня, до операції доєдналися російські бойові кораблі, які за словами президента РФ Володимира Путіна "вразили усі цілі". Водночас, які це цілі - невідомо.

Російські чиновники продовжують наполягати, що їхня зброя вражає лише позиції бойовиків "ІГІЛ". Але інші джерела - журналісти, очевидці - заявляють про бомбардування росіянами повстанців, які боряться з диктаторським режимом Башара Асада. Під вогнем гинуть і мирні мешканці, в тому числі діти.

Як відомо, Путін підтримує Асада. 30 вересня президент РФ почав там бойові дії начебто на прохання Асада.

Експерти зазначають, що Путін зважився на операцію у Сирії після провалу на перемовинах з президентом США Бараком Обамою під час саміту Генасамблеї ООН. Таким чином він намагається відволікти світових лідерів від проблеми українського Донбасу та примусити їх до послаблення санкцій. Згідно з іншою думаю, бойові дії у Сирії - просто спосіб відволікти громадську думку у самій Росії від здачі Донбасу.

Хай там як, але таким чином, Путін створює усі умови для народження нового і дуже небезпечного ворога в особі сунітів. Понад 50 релігійних лідерів Саудівської Аравії вже підтримали джихад проти РФ. Вони закликають країни мусульманського світу надати "моральну, матеріальну, політичну і військову підтримку "святими воїнами Сирії".

Фото: ТК "Хокей"
Григорій Перепелиця, професор КНУ ім.Т.Шевченка:

- Росія втрутилася у конфлікт для того, щоб витіснити США з цього регіону, посісти одне з провідних впливових місць у цьому регіоні і тим самим змусити США відмовитися від підтримки України. Я думаю, що до певної міри їм це вдалося зробити і результатом стала ця "паризька" зустріч, яку оцінюють достатньо неоднозначно.

Звісно, що був прийнятий план Мореля, який був попередньо узгоджений ще між помічницею держсекретаря США Вікторією Нуланд і представником МЗС РФ Карасіним, який курує питання України і Мінських переговорів. І тому з'явилися коментарі Меркель і Олланда, що цей план передбачає спочатку проведення виборів на Донбасі за українським законом, а потім вже все інше - і виведення російських військ, і роззброєння незаконних формувань, і відновлення контролю над кордоном з українського боку. Очевидно, що це все "дохла кішка", бо план Мореля розроблявся ще під узаконення російської анексії Південної Осетії. Зараз таким же чином вони намагаються легітимізувати так звані "ДНР" і "ЛНР".

Сирія зіграла тут дуже велику роль. Авіаційним ударам передувала ще активізація наземних бойових дій, у якій брала участь російська морська піхота і спецназ, який був перекинутий з українсько-російського фронту. Ескалація бойових дій призвела до появи біженців, яких, очевидно, російські спецслужби спрямували саме на Європу. Це мало досить сильний ефект на Меркель і на Олланда. І відповідно, вони зайняли більшою мірою сторону Путіна. Тому саме цей план Мореля був на столі переговорів у "нормандському" форматі. В принципі, втручання Росії у війну у Сирії, по суті вона відкрила другий фронт. І цей другий фронт спрямований проти опозиції Асада, якого вона підтримує. США навпаки намагаються скинути цей режим.

Усі зараз розгублені і не знають, як реагувати, бо дуже бояться вступити у конфлікт з Росією, щоб не почалася війна між НАТО і Росією. Нато зараз боїться цієї ситуації більше, ніж Росія. І Путін на цьому блефує. До Обами, який усе намагається створити коаліцію, уже ніхто серйозно не прислухається. І більше того американці відділи повний карт-бланш російським ВПС, які там діють, як захочуть. Ганяються за турецькими літаками у повітряному просторі Туреччини. Це вже цілий анекдот. А Пентагон тільки намагається умовити Росії забезпечити польоти американських льотчиків, щоб не дай бог російські бойові літаки не збили американський літак. Це взагалі капітулянтська позиція. У Росії розв'язані руки і вона робить все, що захоче.

Єдиний, хто зараз має намір протистояти Росії - це Саудівська Аравія, яка виступає проти режиму Асада і підтримує повстанців. Тепер Саудівська Аравія оголосила джихад Росії. Наскільки він буде ефективний у плані бойових дій - невідомо. Але попри словесні тиради Обами, які насправді нічого не важать, Путін вже зорганізував свою коаліцію з Ірану, бойовиків "Хезболи" і орудує там, як хоче.

Це закінчиться дуже погано, і для самої Росії. Тому що вв'язавшись у близькосхідний конфлікт, вона накликала на себе велику біду з боку ісламського світу. Зараз Путін вліз в осине гніздо, коли частина ісламського світу просто об'єднається проти Росії.

Авраам Шмулевич, президент Інституту східного партнерства в Єрусалимі:

- Американська і європейська реакція дуже стримана. Більше того, як мінімум двічі Туреччина оголошувала про те, що її повітряний простір було порушено російськими винищувачами. Але знову ж, ніякої різкої реакції з боку НАТО не було. Таке враження, що Росії підіграють. Створюється інформаційний шум навколо дій, яких немає. Ніякої масованої інтервенції Росії в Сирії немає. І ніякого другого Афганістану теж. Виникає питання: для чого це може знадобитися Росії?

Ми бачимо явну пропагандистську компанію, Москва хоче представити справу так, що має місце велика війна в Сирії, Захід у цьому Москві підіграє.

Для чого це все це потрібно Путіну? Для підняття рейтингу? Але рейтинг Путіна і так досить високий. Війна в Сирії, на відміну від війни в Україні, непопулярна. Багато з тих, хто цілком схвалюють і "Кримнаш" і війну в Україні, і взагалі всі дії Путіна, висловлюють побоювання з приводу другого Афганістану, в Росії з цього приводу велика травма. Багатьом абсолютно незрозуміло, навіщо російським солдатам допомагаючи одним арабам вбивати інших арабів. Навіть найбільш ультрапатріотичний сегмент російського суспільства, який підтримав вторгнення в Україну, не кажучи вже про ліберальну частину суспільства, яка проти будь-якої війни, не дуже розуміє, навіщо потрібна війна в Сирії. Тому гіпотеза про те, що війна йому потрібна для підняття рейтингу -помилкова. Війна в Сирії знижує популярність Путіна.

Тобто: реальних сил РФ в Сирії немає, але ЗМІ посилено створюють враження, що йде велика війна. Навіщо це потрібно Путіну?

Єдине логічне пояснення: Путін хоче відвернути увагу від якихось своїх дій, які будуть непопулярні у тієї частини суспільства, яка його підтримує. І найвірогідніший варіант тут - відведення російський військ з Донбасу, фактично здача Донбасу. У принципі, це цілком вкладається у логіку Мінських угод і зустрічі "нормандської четвірки", яка відбулася днями: включення Донбасу у виборчий процес в Україні, потім повне виведення російських військ, повне припинення військової та економічної підтримки сепаратистів і включення Донбасу в тому чи іншому вигляді до складу України.

Це йде врозріз з тим, що російська пропаганда твердила російським громадянам протягом останніх майже двох років, і пояснити це тієї частини суспільства, яка цій пропаганді повірила і у якої були розбуджені імперські інстинкти, дуже складно. У цьому сенсі створення димової завіси "війна в Сирії" - може бути єдиним пропагандистським ходом, щоб відвернути увагу від здачі Донбасу та передачі його Україні. І це те, чого реально хоче Путін.

Так це чи ні, дізнаємося найближчим часом. Виходів із ситуації тільки два. Або Росія почне найближчим часом масоване введення військ до Сирії - має йтися не про 30 літаків, а про сотні, і про декілька десятків тисяч наземних сил. Або така бодяга, як зараз, продовжуватиметься і далі. Якщо при цьому вона буде супроводжуватися неадекватним інформаційним шумом, значить наша гіпотеза вірна і далі послідують дії із включення Донбасу на умовах Путіна і підрив тих досягнень, які були зроблені під час революції і повернення її до старої моделі. Тоді режим Путіна буде врятований.

Читайте детальніше у колонці Авраама Шмулевича: Русские в Сирии - блеф для сдачи Донбасса

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
7553
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація