Отруєння Скрипалів: результати розслідування британських спецслужб можуть викликати чергові санкції проти Росії

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Не дочекавшись рішення Заходу, рубль вже почав обвалюватись.

Цього тижня британський прем’єр Тереза Мей  провела прямий зв'язок між смертю  громадянки Великої Британії і отруєнні ще трьох людей і російським керівництвом. І все через тотальний провал російських агентів, які за словами очільниці британського уряду є штатними співробітниками російської військової розвідки. А, отже, наказ про використання хімічної зброї в європейському місті міг дати  лише особисто Путін, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Такі висновки слідства  підтримали вже 5 держав "Великої сімки". І є вже спільна заява: за отруєнням Скрипалів - рука Путіна. Москва від такого оберту подій спантеличена.

Пересування двох підозрюваних у замаху на Скрипаля зафіксоване майже по хвилинах. Обличчя добре видно на кадрах із  вуличних камер . 2 березня вони прилітають до лондонського аеропорту Гетвік. А вже наступного дня засвічуються на залізничній станції у Солсбері. Сюди ж  повернуться ще раз недільного ранку, 4 березня – у день хімічної атаки, яка переверне увесь дипломатичний світ та зіштовхне спецслужби провідних держав з російськими ФСБ та ГРУ.

ВідеоЧерез причетність Кремля до отруєння Скрипалів Європа готує нові санкції

Британський прем'єр провела прямий зв'язок між смертю громадянки Великої Британії і отруєнні ще трьох людей та російським керівництвом. І все - через тотальний провал російських агентів, які, за словами очільниці британського уряду, є штатними співробітниками російської військової розвідки. А отже, наказ про використання хімічної зброї в європейському місті міг дати лише особисто Путін. 

Через причетність Кремля до отруєння Скрипалів Європа готує нові санкції

А згодом ці чоловіки з веселими обличчями, що кілька хвилин тому нанесли отрути на дверну ручку Скрипалів,  розглядатимуть вітрину магазину й обиратимуть сувенірні монети. Утім, саме у відображеннях вітрин шпигуни і кілери шукають можливий хвіст.

Та їх все одно вирахували. Вперше після  шести місяців розслідування британська прокуратура озвучує імена двох кілерів -  Олександра Петрова та Руслана Боширова . Найімовірніше, імена не справжні. Так російські вбивці називалися в паспортах, з якими прилетіли до Британії рейсом "Аерофлоту". Ці паспорти дивні - відрізняються лише однією цифрою на кінці. Їх явно видали централізовано.    

Більше того, ці паспорти  кілька місяців світилися в різних куточках Європи. Приміром, лише за чотири місяці побували не менше шести разів у Женеві. З ким там зустрічалися – поки слідчі не знають. Та що цікаво, до Швейцарії чоловіки прилітали саме у той час, коли там проходили перемови з урегулювання конфлікту в Сирії. Ще устигли побувати у Парижі, Амстердамі, Мілані, Бергамо. Перевагу надавали російським авіалініям. Зрідка користувалися послугами  Air France та KLM. 

"Ми знаємо, що їм близько 40 (років - ред.). Якщо ви знаєте цих людей й можете їх розпізнати з цих кадрів й готові це зробити, то де б ви не знаходилися, в якій точці світу, зв’яжіться з нами та скажіть хто вони є", - заявив на прес-конференції 5 вересня помічник комісара антитерористичної поліції Нейл Басу.

Все, що вдалося дізнатися - виказує в них штатних російських агентів. Легендою виявилися їхні біографії, родичі, прописка і сторінки в соцмережах.

До Британії візу Петров та Боширов отримували як бізнесмени  з Петербургу. Дипломатам розповідали, що займаються міжнародною торгівлею, показали рахунки на тисячі фунтів. Та попри це по приїзді у Лондон оселилися в непримітному дешевому готелі на сході міста. Тепер він знаменитий, бо навіть через два місяці після хімічного скандалу в номері, де зупинялись кремлівські агенти,  поліція виявила сліди "Новачка", яким намагались вбити батька і доньку Скрипалів, а вбили випадкову британку.

Парфюмерного флакону, у якому привезли "Новачок", вистачило б аби знищити чотири тисячі людей. Так вважають британські спецслужби. От тільки досі не зрозуміло, якщо його концентрація була настільки потужною, то як вдалося вижити двом?  

Через багато запитань без відповідей, росіянам досі вдавалось  маніпулювати оприлюдненою британцями інформацією. Дійшло до того, що в отруєнні Москва звинувачує самих британців і розповідає про хімлабораторію Портон-Даун поблизу Солсбері.

"Я думаю, що якщо Організація по забороні хімічної зброї не перевірить Портон-Даун, це означатиме, що жодного розслідування вони не проводили", - заявив експерт з хімічної зброї  Ігор Нікулін.

Та публічно засвічені російські агенти все міняють. Вони самі і є доказом злочину. Тепер вже йдеться не тільки про запуск таємних воєн розвідок, а й розкрутку велетенського юридичного маховика. Зупинити який не наважиться жоден політик . Гірше всього для Москви те, що йдеться про штатних співробітників Головного розвідувального управління Міністерства оборони Росії. Це вже прямий вихід на Кремль, як на замовника. Путін стає прямим обвинуваченим. Прямішого натяку британська влада ще не робила.

"ГРУ – високо-дисциплінована організація з добре налагодженою структурою. Тож це не була неконтрольована операція. Й майже цілком напевне вона була затверджена за межами ГРУ на вищому рівні російської держави", - запевнила прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей.

Про те, що спецоперація проти Скрипалів була затверджена у Кремлі, вже відкрито говорять не лише у Британії, але у США, Франції, Німеччині та Канаді. Й лунає це на засіданні Ради Безпеки ООН. 

"Російський уряд, замість того, аби взяти на себе відповідальність, лише усе заперечує та ще звинувачує у відповідь, аби відвернути увагу від своєї ж вини! Заперечують – за знайомим сценарієм – так робили і щодо Криму, і щодо MH17, щодо Донбасу та вбивства Литвиненка. Їхня пісня – все та сама", - заявила під час засідання Радбезу ООН постпред США Ніккі Гейлі.

Хімічна атака у Великій Британії після демонстративної радіоактивної страти  Литвиненка була вкрай нахабною операцією Москви. Тож чим так був небезпечний розвідник-втікач Сергій Скрипаль для російської еліти й Кремля аби через нього наважитись піти ва-банк проти наймогутніших країн світу і ризикнути й так не надто здоровою економікою Росії. 

Одна з причин -  його зустрічі з чеськими та естонськими розвідками, після яких були викриті російські агенти. Та значно більший подразник - Іспанія . За даними, які роздобули журналісти, останній час екс-ГРУшник співпрацював із спецслужбами Іспанії. І надав вкрай чутливу  інформацію про російську організовану злочинність і, головне, її зв’язок з російським урядом. У 90-тих роках він служив військовим аташе у Мадриді. І досконало знав, що після розвалу СРСР саме Іспанія стала головним місцем для босів російської мафії і  корумпованих чиновників.

"З самого початку ми зіткнулися з великою проблемою. Ми ігнорували російське явище та його організовану злочинність. Ми не знали, як вони працюють . Скрипаль, Литвиненко - дали точніші уявлення про реальність", - запевнило джерело в іспанській поліції виданню The New York Times.

Тепер Москві таки доведеться відповідати. Екстрадувати Петрова та Боширова британці не проситимуть. Бо розуміють, це намарне, Кремль їх не видасть. Та от є удари значно болючіші. Санкції , які вже запровадили  союзники Великої Британії для Кремля, планують доповнити новими. Про що оголосили на Радбезі ООН.

На цьому фоні навіть не чекаючи нового економічного ляпасу російський рубль буквально вистрибнув з вікна і на позначці 80 за долар навряд чи зупиниться. 

Та є ще дещо. Статки конкретних російських багатіїв. Рік тому Лондон ухвалив закон про конфіскацію активів з сумнівним походженням, але так його досі і не застосував. Тепер команда прозвучала . Національне агентство боротьби з злочинністю зацікавилось рахунками і майном 100 найкрупніших іноземців. Більшість з них росіяни. А це означає, що російські олігархи втрачатимуть статки, а Путін - спокій. Досі лояльна свита може й розізлитися та забажати нового царя.

Мар’яна Зінковська

Залиште свій коментар

Вибір редакції