Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Отруєння Скрипаля: учені розповіли про розробки "Новачка" у Радянському Союзі, але росЗМІ змінюють тексти на догоду МЗС

У 1970-1980-х роках під керівництвом вченого Петра Кірпічова були розроблені чотири речовини — радянські аналоги американського нервово-паралітичної препарату VХ.

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей заявила, що колишній офіцер ГРУ Сергій Скрипаль і його дочка Юлія були отруєні нервово-паралітичною речовиною класу «Новачок», розробка якого в СРСР велася з 1970-х років.

Про це пише Медуза.

Але російський МЗС наполягає, що ні в Радянському Союзі, ні в Росії не розробляли хімічну зброю в рамках програми «Новачок».

Тим часом троє радянських вчених заявили журналістам, що речовина, якою, ймовірно, були отруєні Скрипаль і яку на Заході називають «Новачок», створювалася в СРСР, але програма її розробки могла мати іншу назву.

Наприклад, Василь Небензя, постійний представник Росії при ООН заявив, що в Росії ніякі розробки під умовною назвою «Новачок» не велися. У 1990-х роках іноземні спецслужби вивезли з країни фахівців, за допомогою яких на Заході (в тому числі у Великобританії та США) були створені нові отруйні речовини. Там їх чомусь класифікують під загальною назвою «Новачок».

Вчений Віл Мірзаянов заявив, що автором речовин класу «Новачок» є Петро Кирпичов. Їх розробка і випробування проходили в трьох центрах — у Москві, у місті Шихани Саратовської області і на полігоні Нукус в Узбекистані. У 1988 році, після успішних випробувань в Нукусі, «Новачок» був прийнятий на озброєння радянської армії.

Фотогалерея Поліція оточила і проводить розслідування на кладовищі, де поховані дружина і син шпигуна Скрипаля (10 фото)

Англійці цілком могли синтезувати формулу «Новачка» самі, оскільки вона опублікована в книзі Мірзаянова «Державні таємниці: Російська програма хімічної зброї зсередини» в 2008 році.

Також у 1970-1980-х роках під керівництвом вченого Петра Кірпічова були розроблені чотири речовини — радянські аналоги американського нервово-паралітичного препарату VХ. Всі вони належать до групи так званих «Новачків». Три з чотирьох речовин розроблялися в рамках програми «Фоліант», замовником якого виступало міністерство оборони. Розміри партії становили від 20 грамів до декількох кілограмів, їх зберігали в інституті або на спецскладі і подальша їх доля невідома. 

ВідеоЄС відреагував на отруєння Скрипаля у Британії

У Євросоюзі вимагають, аби Кремль надав інформацію про програму "Новачок" до Організації із заборони хімічної зброї. Саме цією речовиною отруїли колишнього співробітника ГРУ та його доньку. До Великої Британії вже прибули експерти організації, вони вивчатимуть зібрані британськими слідчими матеріали.

ЄС відреагував на отруєння Скрипаля у Британії

Ученй Леонід Рінк заявив, що «Новачок» — це не речовина, а ціла система застосування хімічної зброї. Вона була прийнята на озброєння радянської армії і називалася «Новачок-5». Без цифр назва не використовувалося.

Зауважимо, що РИА Новости відредагувала інтерв'ю з Ринком. Так, з нього зникла назва «Новачок-5», замість цього з'явився абзац: «Програма розробки хімічної зброї в СРСР не носила назву «Новачок», а називалася по-іншому. При цьому в назві самої системи використовувалися цифри».

Адже раніше матеріал державного інформагентства суперечив офіційної позиції МЗС РФ, згідно з якою, як йшлося вище, речовина класу «Новачок» не вироблялося в СРСР і Росії

Пізніше РИА Новости вдруге вніс виправлення в матеріалі. У новій версії словом «Новачок» Рінк називає якийсь «реєстр» у військових, що включав в себе «бойові системи». Вони мали різні формули та механізми дії і йшли під номерами — «Новачок-1», «Новачок-2», «Новачок-3». Таким чином, окремої речовини «Новачок» або проекту розробок з такою назвою не існувало, резюмує вчений.

З публікації РИА Новости також зникла інформація про те, що «Новачок» перебував на озброєнні радянської армії. У той же час, у книзі російсько-американського вченого Віла Мірзаянова, який перевіряв дієвість нервового паралітика, опубліковані документи 1989 року про просування речовини, підписані особисто Михайлом Горбачовим.

Нагадаємо, 5 березня BBC повідомила, що у Великобританії колишній російський розвідник Сергій Скрипаль потрапив у лікарню після серйозного отруєння невідомою речовиною. Видання The Telegraph дізналося, що Скрипаль раніше звертався в поліцію із заявою про те, що побоюється за своє життя. Дружина колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка сказала виданню, що ситуація зі Скрипалем "дуже схожа на те, що сталося з її чоловіком". Як відомо, він помер у 2006 році в результаті отруєння полонієм.

Сергій Скрипаль до 1999 року служив у Головному розвідувальному управлінні РФ, після чого вийшов на пенсію у званні полковника. У 2004-му його затримали за підозрою в шпигунстві на користь Великобританії і через два роки засудили до 13 років позбавлення волі. Скрипаль був визнаний винним у тому, що з 1995-го передавав Секретної розвідувальної служби Великобританії дані про співробітників російської розвідки, які працювали під прикриттям в Європі.

У 2010 році Скрипаль та ще троє засуджених у Росії були помилувані, після чого їх обміняли на десятьох агентів російської розвідки, розкритих у США. Після обміну Скрипаль став жити у Великої Британії.

Через отруєння Скрипаля 14 березня прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей оголосила про висилку з країни 23 дипломатів РФ і про скасування візиту глави російського МЗС Сергія Лаврова у країну.

Залиште свій коментар

Вибір редакції