Ознаки спецоперації та зв'язок з "кухарем Путіна": що з'ясував центр "Досьє" про вбивство журналістів у ЦАР

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

"Російський слід" тягнеться з ЦАР до Москви.

Розслідувачі центру "Досьє" вважають підозрюваним у причетності до вбивства російських журналістів у ЦАР місцевого жандарма – він стежив за журналістами, постійно був на зв'язку з їхнім водієм, а також зі співробітником однієї з компаній "кухаря Путіна" Євгенія Пригожина.

Про результати 5-місячного розслідування у центрі розповіли телеканалу "Дождь".

За годину до вбивства

Орхан Джемаль, Олександр Расторгуєв і Кирило Радченко були вбиті в ЦАР 30 липня 2018 року. Туди вони прилетіли для знімання розслідування про Євгена Пригожина та роботу російських найманців – так званих вагнерівців – у країні.

Увечері 30 липня, незадовго до загибелі, журналісти проїхали через місто Сібю. За 20 хвилин до джипа журналістів блокпост перетнула машина з трьома озброєними білими людьми і двома центральноафриканцями, зокрема жандармом Еммануелем Туагуенде Котофіо.

Ці люди попередили військових, що "за ними скоро пройде ще машина з білими", і попросили безперешкодно її пропустити, пояснивши, що "це друзі". Про це розслідувачам розповіли два військових з урядової армії ЦАР, що чергували на блокпосту на виїзді з міста.

Журналісти залишили місто в 19.00 за місцевим часом; за даними "Досьє", за годину вони були вбиті.

Стеження та ознаки спецоперації

За даними "Досьє", машина з жандармом з'явилася в Сібю невипадково. Судячи з даних його дзвінків, протягом усіх трьох днів, що журналісти були в ЦАР, - від прибуття до аеропорту Бангі до Сібю, - жандарм завжди перебував десь поруч: або на сусідній вулиці, або принаймні в тому ж районі.

Уесь цей час Котофіо був на зв'язку з водієм журналістів Бьенвеню Дувокамою. Від 28 до 30 липня Дувокама подзвонив Котофіо 47 разів. Разом з цим, як розповів один із центральноафриканских журналістів, Дувокама раніше також працював у жандармерії.

Еммануель Туагуенде Котофіо
Facebook \ Emmanuel Touaguende Kotofio
Еммануель Туагуенде Котофіо

Водій і жандарм підтримали зв'язок одразу за двома номерами. Спочатку, до 11:00 28 липня Дувокама дзвонив Котофіо з особистого номера, і лише потім з нової сім-карти, яка зареєстрована на якогось Тома Маріана. Тоді ж, у день прильоту журналістів, у Дувоками з'являється і новий телефон: спочатку він увімкнув його зі старою сім-картою, а потім на ньому ж активував нову.

У "Досьє" вважають, що все це свідчить про організацію спецоперації.

Розслідувачі також звернули увагу, що ввечері 30 липня в районі вбивства не працювали вишки зв'язку обох місцевих мобільних операторів – дані білінгу перед вбивством журналістів обриваються. За словами джерела "Досьє", "на радіатори вишок перестали подавати електрику з міркувань економії".

Зв'язки з росіянами та "кухарем Путіна"

Окрім цього, центр "Досьє" пов'язав Еммануеля Котофіо з росіянами, що працюють у ЦАР. Так, у липні-серпні 2018 року жандарм 98 разів говорив то телефону з Олександром Сотовим, імовірно пов'язаним зі структурами Пригожина.

Олександр Сотов
Однокласники \ Олександр Сотов
Олександр Сотов

У ЦАР він був офіційно працевлаштований "інструктором із зовнішнього спостереження, вербування та агентурної роботи" в компанії "М-Фінанс" – про це свідчать отримані розслідувачами внутрішні документи компанії.

"М-Фінанс" пов'язана з Пригожиним через свого колишнього гендиректора Євгена Ходотова, повний тезка якого володів Lobaye Invest – цю компанію французькі ЗМІ називали "дочкою", що представляє інтереси Пригожина "М-Інвест".

Офіційний начальник Сотова, за даними розслідування, - радник президента ЦАР з нацбезпеки Валерій Захаров, який, як писала росЗМІ, "співпрацював зі службою безпеки структур, що працюють в інтересах <...> Пригожина". Протягом липня-серпня 2018 року ці фірми телефонували одне одній понад сотню разів.

Свій центральноафриканський номер Олександр Сотов зареєстрував на американський паспорт якогось Тревіса Хеммонда - за даними "Досьє" він підроблений.

Паспорт на ім'я Тревіса Хаммонда
Центр "Досьє"

У зарплатних відомостях "М-Фінанс" Сотов значиться під особистим номером "М-5661" – жетони з номерами такого ж формату, як неодноразово писали ЗМІ, присвоюються бійцям ПВК "Вагнера".

На думку Центру "Досьє", "російський слід" тягнеться з ЦАР до Москви – до Кирила Романовського, спецкор пов'язаний з Пригожиним через РІА "ФАН". Як писала "Медуза", саме Романовський знайшов "фіксера" для знімальної команди – якогось "Мартіна з ООН". Саме "Мартін" рекомендував журналістам водія, який, за даними "Досьє", міг бути співробітником жандармерії ЦАР.

Зазначається, що представники місії ООН заявляли, що організація не підтримувала контакт із загиблими журналістами. Центр "Досьє" вважає, що "фіксера Мартіна" ніколи не існувало.

Розслідникам вдалося встановити, що номер "Мартіна" був зареєстрований на ім'я Еріки Мустерманн (Erika Mustermann – німецький аналог Jane Doe, використовується для умовного позначення людини, ім'я якої невідоме або не розкривається).

Також ставиться під сумнів робота "Мартіна" як фіксера: уесь липень він говорив знімальній групі, що перебуває у Бамбарі і організовує для них знімання золотих копалень, але дані білінгу прив'язують номер "Мартіна" до Бангі.

Коли Романовський передавав контакти "Мартіна" команді, він порадив з ним "краще переписуватися, ніж спілкуватися голосом". Кирило Романовський не зміг надати Дождю оперативний коментар. Олександр Сотов на повідомлення в "Однокласниках" не відповів.

Нагадаємо, 30 липня у Центральноафриканській Республіці вбили трьох російських журналістів: Олександра Расторгуєва, Орхана Джемаля і Кирила Радченка. За заявами місцевої влади, вони були пограбовані і вбиті місцевими бандитами. Однак родичі і колеги загиблих у версію пограбування не вірять, вважаючи, що вбивство журналістів було сплановано й пов'язане з підготовкою фільму про видобуток корисних копалин в ЦАР структурами бізнесмена Євгена Пригожина.

ВідеоВ Африці розстріляли російських журналістів, які розслідували діяльність ПВК Вагнера

Тіла трьох чоловіків знайшли у Центральноафриканській республіці . Найімовірніше, знімальна група їхала до міста Сібю, де натепер діють російські військові. Дорогою медійники потрапили у засідку і їхню машину розстріляли. 

В Африці розстріляли російських журналістів, які розслідували діяльність ПВК Вагнера

Залиште свій коментар

Вибір редакції