Посольство на крові. Рішення США спровокувало криваві сутички в Секторі Гази

Відкриття посольства США в Єрусалимі розлютило палестинців ще більше.

Вчора, 14 травня, Ізраїль святкував 70-річчя незалежності. До цього дня було приурочено відкриття посольства США в Єрусалимі – першої країни, яка офіційно визнала місто столицею Ізраїлю. Незалежність країна отримала після арабсько-ізраїльської війни у 1948 році.

Для палестинців ж ця війна має абсолютно протилежне значення, оскільки близько 700 тисяч їхніх співвітчизників були змушені покинути свої домівки під час цієї війни. Тому для них вона носить назву "Накба" або "Катастрофа". 15 травня для палестинців є якраз цим особливим Днем Накба. Традиційно в цей день на кордоні з Ізраїлем відбуваються сутички через спроби палестинців прорвати кордони. Цього року ситуацію ще більш напружило відкриття посольства США.

"Великий марш повернення"

Прикордонні протести в Секторі Гази розпочались 30 березня 2018 року. Організатори назвали його "Великим маршем повернення", оскільки основною вимогою протестувальників є надання можливості палестинцям повернутись до їхніх власних домівок в Ізраїлі. Планується, що протест триватиме від 30 березня до 15 травня. За весь час до акцій доєднались від 30 до 50 тисяч палестинців. Упродовж цього періоду демонстранти неодноразово палили шини, кидали каміння в бік ізраїльських прикордонників. До 14 травня кількість жертв становила щонайменше 42 особи, всі вони були протестувальниками з боку палестинців.

Відкриття посольства під час масового кровопролиття

День відкриття посольства, 14 травня, став найкривавішим за період протестів, сутички спалахнули з більшою силою. Ізраїльські військовослужбовці застосували вогнепальну зброю та сльозогінний газ, в результаті чого, за даними палестинських медиків, загальна кількість жертв за добу зросла до 104 осіб, близько 11 тисяч осіб отримали травми та поранення.

Фотогалерея Криваві протести палестинців у Секторі Гази (12 фото)

В ніч проти 15 травня Радбез ООН провів екстрене засідання через ситуацію в Секторі Гази, однак США заблокували ухвалення заяви, яка засуджує насильство та висловлює обурення вбивствами палестинців. За словами Білого дому, відповідальність за пролиту кров під час протестів несе "Ісламський рух опору" більш відомий як "ХАМАС", який де-факто контролює Сектор Гази.

У першій половині дня протести затихли, оскільки вранці палестинці ховали загиблих в результаті зіткнень співвітчизників. Наймолодшою з них стала восьмимісячна Лейла аль-Гандур, яка, перебуваючи в одному з наметів біля ізраїльського кордону разом з матір’ю, задихнулась від сльозогінного газу. Однак вже після обіду протести в Секторі Гази поновились, ізраїльська армія стягнула більше військовослужбовців до кордонів, готуючись до чергових сутичок. Також протести спалахнули і в палестинських поселеннях на Західному березі ріки Йордан, зокрема у формальній палестинській столиці Рамаллі.

Реакція у світі

Більшість країн світу засудили насильство в Секторі Гази, а деякі арабські країни, зокрема Туреччина, відкрито звинувачують Ізраїль у вбивствах та навіть називають подібні речі "геноцидом". Турецьке МЗС навіть відкликало послів із США та Ізраїлю для консультацій. 

В ООН вимагають проведення незалежного розслідування подій 14 травня на ізраїльсько-палестинському кордоні та закликають обидві сторони до "максимальної стриманості". У Великій Британії зазначають, що подібні сутички руйнують можливості мирних перемовин між Ізраїлем та Палестиною, а в Росії закликали інші країни уникати будь-яких дій, які можуть дестабілізувати ситуацію на Близькому Сході.

Позиція України

На жахливі події в Секторі Гази українське зовнішньополітичне відомство поки ніяк не відреагувало, однак представники України, на відміну від країн Західної Європи та арабського світу, були присутні на урочистостях на честь відкриття посольства.

ВідеоПісля кривавих сутичок, які забрали життя 58 людей, палестинці оголосили загальний страйк

Жорстокі сутички на кордоні Ізраїлю та Сектора Гази спровокував урочистий переїзд американського посольства до Єрусалима. Який, до того ж був приурочений до 70-річчя заснування Ізраїлю. У Білому домі усю відповідальність покладають на угруповання "Хамас" – за те, що вони нібито провокують ізраїльську армію на силову відповідь.

Після кривавих сутичок, які забрали життя 58 людей, палестинці оголосили загальний страйк

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції