Панамагейт. Усі факти та викриття офшорного скандалу в інтерактивній хронології

ТСН.ua підбив проміжні підсумки скандального витоку, зібравши матеріали, які вже побачили світ, та реакцію їхніх фігурантів.

У неділю, 3 квітня, у світі спалахнув офшорний скандал, який отримав назву Панамагейт або #PanamaPapers. Об'єктами масштабного розслідування стали офшорні фірми багатьох світових політиків.

Обставини справи

Джерелом інформації став витік документів панамської компанії Mossack Fonseca&Co, яка допомагала клієнтам відмивати гроші, уникати санкцій і сплати податків. Більше 11 мільйонів документів датуються періодом з 1977-го до 2015-го року.

Так звані "Панамські документи" опинилися в розпорядженні німецької газети Süddeutsche Zeitung, яка передала їх Міжнародному консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) та Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP). Загалом над розслідуванням працювали близько чотирьох сотень журналістів із 78 країн світу. 

У зв'язках із Mossack Fonseca помічені більше 100 політиків і відомих людей - від українського президента Петра Порошенка і друзів російського лідера Володимира Путіна до футболіста Ліонеля Мессі і сина колишнього генсека ООН Кофі Аннана.

PanamaPapers

Через неймовірну кількість документів, їх оброблення займає чимало часу, тож викривальні публікації у ЗМІ з'являються поступово. Повний список офшорних компаній із "Панамського архіву" й осіб, що мають до них стосунок, журналісти обіцяють опублікувати на початку травня 2016 року.

А поки ТСН.ua підбив проміжні підсумки, зібравши матеріали, які вже побачили світ, та реакцію їхніх фігурантів.

Петро Порошенко

Одним із перших, чиї офшорні справи перестали бути таємницею, став президент України Петро Порошенко. 3 квітня OCCRP опублікував матеріал "Офшорний податковий маневр президента України", присвячений махінаціям Порошенка щодо компанії Roshen, яка йому належить. 

Петро Порошенко, президент України_1
Reuters
Попри свої обіцянки, президент досі не передав свої активи у траст. Натомість він почав реструктуризацію Roshen, створивши для цього три офшорні компанії. Дії Порошенка викликають запитання з огляду на дві обставини: він відкрив нову компанію, перебуваючи в кріслі президента, і не вказав цей актив у фінансовій декларації.

Порошенко одразу відреагував на закиди про офшори дописом у Твіттері: "Ставши президентом, я не беру участі в управлінні своїми активами, делегував цю відповідальність консалтинговим та юридичним фірмам".

Наступного дня витік прокоментували радники Порошенка, запевнивши, що жодного криміналу тут немає. Мовляв, 14 січня 2016 року Порошенко передав частку компанії Roshen у довірчу власність, так званий "сліпий траст" і, таким чином, втратив вплив на компанію. 

"У цьому договорі чітко передбачено, що траст є безвідкличним, тобто ця компанія не може самовільно його скасувати. І друге – там передбачено, що траст сформований на стандарті сліпого трасту: тобто, вигодонабувачі трасту не мають права одержувати від управителя і будь-яких осіб, пов'язаних із трастом, інформацію про активи цього трасту і про те, що в ньому відбувається", – заявив юридичний радник президента Вадим Медведєв.

За кілька днів із заявою виступив і сам президент. Зокрема, він запевнив, що заснував офшорну компанію на Британських Віргінських островах для передачі бізнесу в управління банку Rothschild, а не заради мінімізації податків. Водночас Порошенко додав, що ініціює деофшоризацію українського бізнесу

8 квітня юристи президента заявили про завершення процесу передачі частки компанії у траст.

Як працюють офшори

Ігор Кононенко

Разом із Порошенком під лупу потрапив і його політичний соратник Ігор Кононенко, якого також називають сірим кардиналом в українській політиці.

4 квітня британське видання The Guardian написало про причетність Кононенка і Порошенка до офшорної компанії Intraco Management Ltd (Британські Віргінські острови), яка займається торговими операціями з продуктами, а також паливом виробництва Московського НПЗ, що належить "Газпрому".

Ігор Кононенко_4
УНІАН

Сам Кононенко заперечив виданню, що він був фактичним власником або директором Intraco. Наступного дня він написав на своїй сторінці у Facebook: "Повідомляю: це "стара качка", яка вже розповсюджувалася не раз ще до появи інформації про "панамські офшори" і яка не має жодного відношення до дійсності… Інформація про нібито причетність президента Порошенка та мене до компанії Intraco Management Ltd не відповідає дійсності. Чим взагалі ця компанія займається мені, природно, невідомо".

Павло Лазаренко, Юлія Тимошенко і Мохаммад Захур

Тимошенко, Лазаренко
4 квітня німецька газета Süddeutsche Zeitung опублікувала "Панамські документи", у яких містяться дані щодо офшорних компаній екс-прем'єра Павла Лазаренка. Згідно з ними, він був власником акцій офшорних компаній Gateway Marketing Inc. та Bainfeld Company Limited, зареєстрованих в 1995 році на Британських Віргінських островах. Через ці компанії він нібито відмивав гроші.

Також у розслідуванні видання говориться про фірму Bassington Limited, засновану в 1996 році, власником якої є анонім. За даними Süddeutsche Zeitung, через цю фірму Лазаренко міг отримувати гроші від колишньої прем'єрки Юлії Тимошенко на знак вдячності за сприяння газовій компанії, яку та очолювала.

Серед інших документів було оприлюднено ордер на обшук приміщень Mossack Fonseca, виданий владою Британських Віргінських островів 12 червня 1998 року. Під час обшуку в офісі панамської фірми правоохоронці вилучили документи, у яких згадувалися Лазаренко, Юлія та Олександр Тимошенки і компанія Bassington Ltd.

Крім того, віргінський детектив Грем Сміт, який діяв за дорученням української влади, мав на меті з'ясувати, чи не використовувалися для переведення "брудних" грошей Лазаренку структури британського мільйонера пакистанського походження Мохаммад Захура, який живе і веде бізнес в Україні.

Мохаммад Захур
УНІАН
Серед структур, які цікавили Сміта, була компанія Metalsrussia Corp. Ltd., заснована в 1991 році. Пізніше вона була перейменована в ISTIL Group.

South East Asia Metal Limited – друга зі згаданих компаній Захура – володіє контрольним пакетом акцій Донецького металургійного заводу, одного з найстаріших підприємств на південному сході України.

За браком доказів справу стосовно Захура порушено так і не було.

Наразі скандал прокоментувала лише одна зі сторін. Речник Тимошенко заперечив будь-які її зв'язки з Bassington Limited і наголосив, що вона "ніколи не пересилала нелегальних грошей Павлу Лазаренку чи пов'язаним із ним фірмам".

Геннадій Труханов

Мер Одеси Геннадій Труханов володіє будівельною компанією РОСТ через офшорні компанії на Віргінських островах. Ім'я Труханова з'являється у документах та листуванні панамського реєстратора офшорів Mossack Fonseca.

При цьому донька мера Одеси, Катерина Труханова, та інший співвласник компанії Андрій Іванчо керують фірмою "СКВО", яка займається будівництвом житлових і офісних приміщень.

Пов'язаних із Трухановим та його найближчим оточенням підприємств нарахували більше 20. Також, судячи з документів, Труханов є громадянином Росії.

Відео СБУ розпочала перевірку фактів щодо наявності у Труханова громадянства Росії

Володимир Путін і Ко

Фігурантами "Панамських документів" виявилося чимало високопоставлених російських чиновників, депутатів, губернаторів, силовиків та їхніх близьких родичів. Прес-секретар президента Дмитро Пєсков згадується у зв'язку з компанією Carina Global Assets Ltd., зареєстрованою на Британських Віргінських островах в 2014 році.

Син міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва Дмитро був директором компанії Ronnieville Ltd. Віце-мер Москви Максим Ликсутов у різний час був беніфіціаром трьох офшорів: Venlaw Consultants Co. Inc. (Багами), TG Rail Limited (Кіпр), Cantazaro Limited (Кіпр) тощо.

Але більш цікава історія сталася з другом президента Володимира Путіна – музикантом Сергієм Ролдугіним. Чотири офшорні компанії – Sonnette Overseas, International Media Overseas, Sunbarn і Sandalwood Continental – пов'язані з банком "Росія" і близькими знайомими російського президента. Перші дві з них офіційно належать Ролдугіну, який відомий як друг дитинства Путіна і хрещений батько однієї з його доньок. Загалом рахунками цих компаній переміщуються більше $ 2 млрд. 

Друг Путіна Ралдугін
wpsu

Також з'явилися повідомлення про те, що кіпрський Russian Commercial Bank (RCB), підконтрольний російському ВТБ, видавав компаніям Ролдугіна незабезпечені кредити. Глава ВТБ Андрій Костін спростував це, а причетність Путіна до офшорів назвав "маячнею".

Також Кремль оприлюднив офіційну реакцію. "Очевидно, що жало атаки спрямоване проти нашої країни і проти особисто президента Путіна. Ми добре знаємо, вже знаємо, і раніше знали, це журналістське співтовариство, так зване співтовариство. Там багато журналістів, основним видом діяльності яких журналістика не є. Багато представників є колишніми співробітниками Держдепу, ЦРУ та інших спецслужб. Знаємо, хто фінансує цю організацію. Це говорить інформація з точки зору ангажованості та методики цих товаришів", – заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Відео Жінки з оточення Путіна отримали в своє розпорядження елітну нерухомість в Москві

Водночас представник російського олігарха Аркадія Ротенберга підтвердив, що його компанії видавали кредит офшору, пов'язаному з Сергієм Ролдугіним. Причетність Ролдугіна до "офшорного" скандалу підтвердили і в Литві, чиї банки він використовував для ведення бізнесу з офшорними компаніями. 

За кілька днів Пєсков зробив чергову заяву, звинувативши Захід у захворюванні "бацилою путінофобії".

На хвилі офшорного скандалу у російській генпрокуратурі навіть пообіцяли перевірити інформацію про "офшори друга Путіна".

7 квітня Путін вперше прокоментував скандал і підтримав свого друга-віолончеліста. "Пишаюся тим, що у мене є такі друзі", – сказав російський президент.

Сігмюндюр Давид Гюннлейгссон

В Ісландії через виток #PanamaPapers узагалі довелося призначати дострокові вибори в парламент.

Згідно з "Панамськими документами", прем'єр-міністру Ісландії Сігмюндюру Давиду Гюннлейгссону належить офшорна компанія Wintris, за допомогою якої він приховував свої статки. Коли журналісти шведської телекомпанії SVT під час інтерв'ю запитали у прем'єра про офшори, він почав плутано щось пояснювати, а потім просто втік.

Відео В Ісландії призначили нового голову уряду

Через причетність прем'єра до офшорних оборудок у Рейк'явіку почалися масові протести. Зрештою 7 квітня стало відомо, що Гюннлейгссон пішов у відставку, а в країні призначили дострокові парламентські вибори.

Водночас голосування за відставку всього уряду, на якому наполягає опозиція, провалилося. Правляча коаліція все ж має більшість голосів у парламенті.

Девід Кемерон

4 квітня британське видання The Guardian опублікувало матеріал про офшорну компанію батька прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона, який уникав сплати податків.

Відео Прем'єр-міністр Британії зізнався, що таки мав долю в офшорі

Сам прем'єр спочатку запевняв, що не має стосунку до будь-яких офшорів, але пізніше, 7 квітня, Кемерон таки визнав, що отримував прибуток від офшорної компанії свого покійного батька Іена Кемерона. Водночас прем'єр наголосив, що щорічні дивіденди, які вони отримували від Blairmore Investment Trust, були задекларовані і всі податки з ним були сплачені.

Наваз Шаріф

Наваз Шаріф
У матеріалах німецького видання Suddeutsche Zeitung згадувалися й офшори дітей пакистанського прем'єра Наваза Шаріфа. 5 квітня Шаріф відреагував на це заявою про створення комісії з розслідування інформації, що з'явилася.

У свою чергу міністр інформації Пакистану Первес Рашид на публікацію "Панамського архіву" відреагував досить стримано.

"Кожен має право робити зі своїми активами все що хоче: може викинути в море, продати або створити для них траст. У цьому немає злочину ні за пакистанськими, ні за міжнародними законами", – сказав він.

Ільхам Алієв президент Азербайджана
УНІАН
Ільхам Алієв

Згідно з "Панамськими документами", президент Азербайджану Ільхам Алієв та його дружина Мехрібан у 2003 році придбали фірму Rosamund International Ltd на Британських Віргінських островах. Ільхам Алієв, який був указаний директором і співвласником фірми, на той момент був депутатом парламенту, а в жовтні того ж року став президентом.

Крім того, у 2008 році дві доньки Алієва придбали компанії Arbor Investments, LaBelleza Holdings Limited і Harvard Management Limited на тих же Британських Віргінських островах. Угода була укладена через два місяці після переобрання Алієва на пост президента.

Цей витік коротко прокоментував прес-секретар президента: "Діти президента – громадяни Азербайджану. Вони можуть мати власний бізнес. Це не заборонено законом".

Ліонель Мессі, Педро Альмодовар і королевська родина

Аргентинського футболіста Ліонеля Мессі, який грає за іспанський клуб "Барселона", вже не вперше викривають у приховуванні статків. У "Панамських документах" йдеться про те, що аргентинець разом зі своїм батьком Хорхе володіє в Панамі офшорною компанією.

Нові звинувачення на свою адресу Ліонель одразу відкинув. Аргентинець найближчим часом має намір звернутися до суду, звинувативши журналістів у наклепі.

Режисер Педро Альмодовар і його брат мали офшор на Віргінських островах у 1991-94-х роках, свідчать "Панамські документи".

Педро Альмодовар

Пізніше Агустін Альмодовар, який займається справами свого зоряного брата, підтвердив, що він заснував цю фірму на початку 1990-х за рекомендацією радників для можливої міжнародної експансії належної їм компанії El Deseo.

"Я відповідав за всі деталі, пов'язані з управлінням компанією, тоді як він [Педро Альмодовар] присвятив себе творчим аспектам. Я глибоко шкодую, що завдав шкоди публічному іміджу свого брата", – заявив Агустін.

Через надмірну увагу ЗМІ до його фінансових статків Альмодовар не прийшов на прем'єру свого нового фільму "Джульєтта" та скасував усі публічні заходи.

Крім того, сестра короля Іспанії Пілар де Бурбон володіла офшорною фірмою понад 40 років і, як запевняють ЗМІ, не приховувала цього.

Відео Панамський скандал набирає обертів

Маурісіо Макрі

Президент Аргентини Маурісіо Макрі, інформація про офшорну компанію якого також була серед "Панамських документів", став захищати її законність.

Він запевнив, що компанія була зареєстрована в 1998 році з метою інвестицій в Бразилії. Проте, за його словами, компанія так і не зайнялася інвестиційною діяльністю, і до 2008 року він і його ділові партнери розпустили підприємство.

Відео Як політики ховають свої гроші

Бздіна Іванішвілі

Екс-прем'єр-міністр Грузії Бідзіна Іванішвілі серед інших володіє офшорною компанією Lynden Management Ltd, яку він не вказав у декларації і ретельно приховував кілька років. Мільярдер Іванішвілі пішов з посту прем'єра у 2013 році, проте досі має сильний вплив на місцеву політику.

Бідзіна Іванішвілі
AFP

Сам Іванішвілі не коментує скандал, але один із депутатів очолюваної ним партії "Грузинська мрія" заявив, мовляв, достатніх доказів проти мільярдера немає.

Конрад Міззі

Міністр енергетики Мальти Конрад Міззі – в списку високопоставлених чиновників, яких "Панамські документи" викривають у причетності до офшорів. Сам Міззі заявив, що не вся інформація, яка потрапила в ЗМІ, відповідає істині.

Мальтійський міністр доручив провести незалежну податкову перевірку, щоб довести свою невинуватість, наголосивши, що компанія в Панамі "закриється одразу після того, як завершиться перевірка податкових органів".

Проте ключові урядовці Мальти вже вимагають відставки Міззі.

Відео У мальтійській столиці вимагають відставки прем'єр-міністра через офшорний скандал

США

У "Панамських документах" немає американських політиків. Тим не менш 4 квітня Міністерство юстиції США повідомило про початок розслідування за даними витоку, які можуть стосуватися фінансової системи США.

І цікавий факт з'ясували пізніше британські журналісти. 11 квітня видання The Observer опублікувало матеріал, в якому йшлося про зв'язок виборчого штабу кандидата в президенти від демократів Гілларі Клінтон із Кремлем. Так, згідно з "Панамськими документами" російський "Сбербанк" від березня вдається до послуг компанії лобістів Podesta Group у Вашингтоні для того, щоб сформувати позитивний імідж і пом'якшити санкції проти Росії.

Цю фірму очолює Тоні Подеста – один з основних збирачів коштів для передвиборчої кампанії Гілларі Клінтон. Його брат Джон також є головою штабу Клінтон.

Видання пише, що Джон і Тоні Подеста насправді лобіюють банк особистого користування Путіна, який є фінансовою гілкою Кремля і підконтрольних йому розвідслужб. При цьому брати Подеста претендують на високі посади в Білому домі в разі перемоги Клінтон на президентських виборах.

Відео Панамські документи виявили зв'язок між соратниками Гілларі Клінтон та Кремлем

Загалом, до офшорного скандалу причетні чимало громадян багатьох країн світу. У Бельгії – 732 громадян, У Чехії – 283 особи, у Німеччині, як і в Італії, – більше тисячі, у Словенії – щонайменше 74 особи, в Індії – більше ніж 500 осіб, в Японії – щонайменше 360 осіб, в Австралії – 800 громадян, у Швеції – 600.

Розслідування анонсували майже у всіх країнах, яких торкнувся витік, зокрема, у Франції, Бельгії, Норвегії, Австрії, Австралії та в інших.

Тим часом журналісти по всьому світу продовжують публікувати розслідування на основі документів компанії Mossack Fonseca&Co.

ТСН.ua стежитиме за оновленнями, а поки пропонуємо переглянути події офшорного скандалу в інтерактивній хронології нижче.

Залиште свій коментар

Вибір редакції