Партія влади перемогла в Туреччині

Партія справедливості й розвитку прем'єра Таїпа Ердогана набрала майже 47% на дострокових парламентських виборах, що відбулися в Туреччині


Проісламська Партія справедливості й розвитку (ПСР) прем'єра Таїпа Ердогана отримала переконливу перемогу на дострокових парламентських виборах, що відбулися в неділю в Туреччині. За підсумками підрахунку 100% бюлетенів вона набрала 46,66% голосів виборців, повідомляють місцеві ЗМІ.

Це один з найвищих результатів за час існування в Туреччині багатопартійної системи, звертають увагу аналітики.

Центрвиборчком Туреччини поки не оприлюднив остаточні підсумки голосування. 

Більшість центральних газет Туреччини, коментуючи підсумки виборів, сходиться на думці, що своєю перемогою партія Ердогана зобов'язана електорату, який виступив проти втручання до політики військовослужбовців і заявив про необхідність подальшої демократизації країни.

"Результати виборів можна порівняти з демаршем народу", - пише в понеділок газета "Сабах".

На її думку, перемогу ПСР на виборах спричинила заява Генштабу, з якою він виступив після першого туру президентських виборів 27 квітня, а також рішення Конституційного суду Туреччини, що визнав голосування недійсним.

Парламентські вибори в Туреччині
news.yahoo.com
Явка виборців у Туреччині склала 80.

"Майже кожен другий виборець віддав свій голос за ПСР. Все це надасть дію на нові президентські вибори", - зауважує газета "Радикал".

"На виборчих ділянках народилася нова Туреччина. Кожен має поважати цей результат. На виборах перемогла влада, опозиція зазнала поразки", - наголошує видання.

"Діловий світ Туреччини сприйняв результати виборів як вотум довіри урядові та його економічній діяльності", - зауважує телекомпанія NTV. "ПСР перетворилася з партії, що представляє інтереси певних кіл (проісламських), на партію центру", - цитує телеканал представників ділових кіл країни.

До нового парламенту Туреччини, разом з ПСР, також увійшли лівоцентристська народно-республіканська партія (НРП), що одержала 20,85%, і ультраправа Партія націоналістичного руху (ПНД) - 14,29%.

НРП зберегла за собою місце основної опозиційної партії, яке посідала після виборів 2002 року.

ПНД увійшла до парламенту після восьмирічної перерви, зауважують аналітики, пов'язуючи успіх партії зі зростанням останнім часом в Туреччині націоналістичних настроїв.

У 550-місцевому парламенті Туреччини 23-го скликання ПСР, як очікують, матиме 340 мандатііів, НРП - 111, ПНД - 71. 28 місць у меджлісі отримають незалежні депутати, зокрема 26 - представники прокурдської Партії демократичного суспільства (ПДО), зауважує телекомпанія NTV.

Партія 53-річного Ердогана при владі з листопаду 2002 року, коли перемогла на колишніх парламентських виборах. Тоді вона набрала 34,3% голосів.

Святкування перемоги Партії справедливості й розвитку на парламентських виборах у Туреччині
news.yahoo.com
Прихильники партії-переможиці почали святкувати до оголошення офіційних результатів виборів.

Коментуючи підсумки виборів, Ердоган заявив, що Туреччина витримала важливий іспит на демократію, який може послужити прикладом для всього світу.

"На виборах перемогла демократія, і народ вказав на ПСР як центр суспільної згоди", - звернувся він до своїх прихильників з балкону штаб-квартири ПСР в Анкарі.

Ердоган наголосив, що очолювана їм партія захищатиме світські основи Туреччини. "Ми не підемо ні на які поступки в справі захисту засадничих цінностей світської і демократичної Туреччини", - заявив Ердоган.

Він також оголосив, що влада Туреччини продовжить активні зусилля на шляху вступу до Європейського союзу як повноправний член, проведення демократичних перетворень і економічний підйом країни.

Місць, які ПСР, одержить у новому парламенті, буде достатньо для отримання вотуму довіри новому уряду (276 голосів), проте не вистачить для кворуму при голосуванні з конституційних поправок і виборів нового президента.

Кворум за нині чинним законодавством складає 367 голосів. Саме через його відсутність Конституційний суд Туреччини визнав недійсним перший тур президентських виборів, що відбувся 27 квітня. Згодом це привело до політичної кризи і стало причиною для проведення дострокових виборів до парламенту.

Спостерігачі не виключають, що аналогічна ситуація може скластися в новому парламенті. Відразу після формування меджліс протягом 40 днів повинен вибрати президента країни. Інакше його, за конституцією, буде розпущено, а в країні оголосять нові дострокові вибори.

Щоб уникнути політичної кризи, опозиція виступила з ініціативою обрання голови держави з числа незалежних кандидатів, а не членів парламенту. При цьому її представники нагадали, що кандидатуру чинного президента Ахмета Недждета Сезера свого часу також було висунуто як альтернативу представникам політичних партій. 

Проте Ердоган категорично виступив проти обрання нового президента "з боку". 

Кандидат має бути членом парламенту. ПСР негативно дивиться сьогодні і аналогічним чином поставиться завтра до кандидата на президентський пост, якщо він не буде депутатом меджлісу, заявив Ердоган журналістам напередодні виборів.

Перед парламентом і новим урядом Туреччини постане ще одне першочергова завдання. Їм належить визначитися в питанні проведення військової операції в Північному Іраку проти бойовиків сепаратистської Робочої партії Курдистану (РПК).

Ердоган, звертаючись до своїх прихильників у штаб-квартири ПСР, пообіцяв ужити необхідних заходів для протидії курдським сепаратистам.

Напередодні виборів Ердоган заявив, що трансграничну операцію може бути проведено після 22 липня.

Турецька влада неодноразово заявляла про готовність провести трансграничну операцію на суміжній території, якщо уряд Іраку і окупаційні сили США не вживуть ефективних заходів проти бойовиків РПК, що базуються на півночі країни. При цьому офіційна Анкара заявляє, що не має жодних зазіхань на чужі території.

Таїп Ердоган
news.yahoo.com
Таїп Ердоган подякував прихильникам за підтримку на виборах.

У виборах, що відбулися в Туреччині, брали участь 14 політичних партій, які представляли 7,395 кандидатів, а також 699 незалежних претендентів.

До списків для голосування було внесено 42,5 мільйони громадян 75-мільйонної Туреччини, для яких відкрили 158 тисяч 700 виборчих дільниць у 85 виборчих округах.

За даними ЦІК Туреччини, явка виборців на виборах склала близько 80%. Серйозних інцидентів під час голосування в країні не помітили, повідомляють представники ЦВК і МВС Туреччини.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: